Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Milyen volt a honfoglaláskori...

Milyen volt a honfoglaláskori magyar törzsek hitvilága? Foglalkoztak egyáltalán ilyesmivel?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Egy regényen dolgozok, ami ebbe a korba nyúl vissza (nem ekkor játszódik), és ezért szeretnék jobban megismerkedni ezzel a világgal. Miben hittek, kihez imádkoztak? A sámánizmust gyakorolták? Volt más vallásuk is, ami nem volt olyan elterjedt, esetleg még üldözték is a követőit? Le is írhatjátok, amit tudtok, és linkelhettek is! Most a sámánizmusnak fogok utánajárni, de leírhatjátok, hogy mik voltak a fő vonásai ennek. :) Köszönöm szépen előre is!


2011. aug. 19. 21:08
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

mítosznak tekinthető szövegek nem maradtak fent, de a mitológiai világképünkben 3 szintre volt osztva a mindenség amit egy égigérő fa kötött össze; felső (istenek, megszemélyesített égitestek élnek itt), középső (emberek, természetfeletti lények, boszorkányok, táltosok), alsó (túlvilág)

a fa tövénél lyuk tátong amin keresztül jutottak le az alvilágba. és igen sámánizmus volt, a sámán közvetített az emberek és a szellemek világa között, jós, gyógyító, énekmondó is volt. idén tanultuk irodalomból, ennyivel tudtam szolgálni

2011. aug. 19. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
*tipikus hibám, múlt időből átváltok jelenre, bocsi :S
2011. aug. 19. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Asszem Istvánnak voltak olyasféle törvényei, hogy nem szabad folyónál/erdőnél imádkozni(/vagy áldozni, nem tudom pontosan)...

Szóval valami természetvallás.


Istent ugye leginkább "Öregisten"nek nevezték, meghát ott volt a Boldogasszony is, másnéven Babba.


A ló gondolom szent állat volt.


Az életfa általánosságban a lovasnépek/sámánizmus szimbóluma volt, jól mondta az első, a háromszintű világot jelképezte.

A lidérc is az ősvallásunk mitikus lényeként ismert, ahogy pl a szépasszony is, a "gonosz", léha szépasszony ellentéte pedig persze a tündér :)

Meg a Szélanya, aki egy barlangban lakik, egyéb ilyen mitikus dolgok, pl sárkányok, griff, turul...


Illetve a honfoglalásnál már volt olyan, aki Bizáncban megkeresztelkedett, voltak is olyan stílusban épített templomok az első századokban.


Nem vagyok a téma szakértője, meg lehet, h már ennyit magadtól is tudtál, de azért remélem egy picikét tudtam segíteni (:

2011. aug. 19. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm!!! :) Egy részét valóban tudtam, de azt nem, hogy ezek a dolgok mennyire biztosak, illetve nem fognak-e lehülyézni, hogy ezt hiszem. :D Nagyon sokat segítettek. Eddig nem mertem komolyabban elkezdeni a cselekményvázlatot sem, de most neki is állok, mert rengeteg ötletem van, szelektálni kell köztük, stb. :) Köszönöm még egyszer, és persze jöhetnek még válaszok. :)
2011. aug. 19. 21:50

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!