Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ajánlanátok könyveket a...

Ajánlanátok könyveket a buddhizmusról? (A keresztény szentbeszédektől meg hittérítéstől kíméljetek pls! )

Figyelt kérdés
Ateista vagyok, de egész életemben érdekelt a buddhizmus, mert ha jól tudom nem istenben vagy istenekben hisznek, hanem az életünket irányító "erőkben", melyek meglétét számtalanszor tapasztalom. Szeretnék jobban megismerkedni vele.
2011. szept. 21. 10:10
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Kedves Kérdező!


A helyzet az, hogy a buddhizmus ezen "erőket" sem abszolutizálja. A buddhizmus olyan értelemben, ahogyan a többi vallás, vagy amiképpen a tudomány az, olyan formában nem világmagyarázat. A Buddha elutasított minden a világ eredetére vonatkozó klasszikus (deista vagy materialista) elképzelést. Ez egy inkább gyakorlat orientált vallás. Buddhista szempontból semmi értéke annak, hogy valaki hisz a buddhizmusba, csak annak van értéke ha gyakorol.


Meglátásom szerint neked a három nagy buddhista irányzat közül a hinayána való (ma lényegében a Theraváda-buddhizmus képviseli ezt az irányt./esetleg a soto-zen) Gondolom azért mert a rituálék vagy a pazar szimbólum rendszer idegen lehet tőled.


Neked a natúr megközelítés fekszik gondolom én.


Ajánlanám elméleti szempontból (hogy tud mit csinálsz és hogyan rendszerezz): Bhikkhu Bódhi: A Brahmajala-szutta szövege és kommentárjai, A Mulapariyaya-szutta szövege és kommentárjai, Nyanaponika Thera: A szattipathána-szutta, Láma Anagarika Govinda: A korai buddhista filozófia lélektani attitűdje és annak szisztematikus bemutatása az Abhidhamma hagyománya alapján. Ezek kissé nehezek és szárazak (nem hősköltemények) de komoly megértésre tehetsz szert általuk.


Valahol az elmélet és a gyakorlati útmutatások között helyezkedik el: Ácsán Szumédhó: Csittavivéka (a csöndes tudat tanítása) illetve: Az így van ez című könyvei. Kellemes, könnyű de hasznos olvasmányok.


Gyakorlati szempontból ezeket ajánlanám: Bhikkhu Bódhi: A nemes nyolcrétű ösvény (a buddhista szellemi út,

Sayadaw U Pandita: Még ebben az életben valamint Goenka könyveit.


Ha mégis inkább a zen akkor: Taisen Deshimaru, Sunryu Suzuki könyveire keress rá.


Ha netán még sem riaszt a rituális és szimbólikus munka, akkor első nekifutásra: Döndrup Szöha: Tibeti buddhizmus első kézből valamint Serab Gyalcen Amipa Láma: A lótusz megnyitás (Szellemi képzés a tibeti szakjapa hagyományban) - című munkáit ajánlanám.


Bármit választasz, nagy haszonnal forgathatod: Csögyam Trungpa: A szellemi materializmus meghaladása című örökbecsű művét!


Jó olvasást! Jó gyakorlást!


Üdv.

2011. szept. 21. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
bocs az elütésekért.... :(
2011. szept. 21. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ! Igazából nem sok mindent tudok a Buddhizmusról, ezért ha valótlanságot állítottam, elnézésedet kérem! A könyvcímeket köszönöm szépen! A gond az, hogy annyira nem tudok semmit, az egészről, hogy még azt se tudom melyik irányzat illik hozzám. Olyat keresek, ahol az "alapokat" elmagyarázzák, azokat melyre már lehet "építeni". Tudom, ez nem egy tanfolyam, de nem tudom jobban leírni. Még egyszer köszönöm szépen!
2011. szept. 21. 14:54
 4/6 anonim ***** válasza:
Akkor kezd Ácsán Szumédhóval és Bhikkhu Bódhival szerintem..
2011. szept. 21. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 feketepeter ***** válasza:

Nagyon jó kis indító könyv a "Buddha MásKépp". Tele rajzokkal, egyszerű, közérthető megfogalmazásban.


Aztán a másik a "Buddhista káté". Itt kérdés-felelet formájában vannak megadva a leggyakrabban felmerülő kérdésekre a válaszok.


Mivel mindkét könyv nagyon egyszerűsített, ezért nem szabad feltétel nélkül mindent elfogadni, ami le van írva bennük, hanem további vizsgálat tárgyává kell tenni. De ez minden másra is igaz.

2011. dec. 21. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:

Gánti Bence: A buddhizmus


[link]

2012. jún. 25. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!