Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Valaki megválaszolna nekem...

Valaki megválaszolna nekem néhány vallással kapcsolatos kérdést? Lent kifejtve.

Figyelt kérdés
Reformátusnak vagyok megkeresztelve, de soha nem jártam hittanra és templomba, családom és ismerősi körömben soha nem volt téma a vallás, így szinte semmit nem tudok róla. Azonban egy kis ideje elkezdett foglalkoztatni ez a dolog, elkezdem érezni annak a hiányát, hogy ez eddig nem volt jelen az életemben. Néhány dolog, amit nem értek/tudok: van a katolikus vallás, és van a protestáns, amibe beletartozik a református és az evangélikus? Alapvetően miben különbözik a katolikus és a református vallás? A katolikusok a Káldi Bibliát, a reformátusok a Vizsolyi=Károlyi Bibliát használják? Ezek miben különböznek egymástól? Ha bárki megválaszolja a kérdéseimet, annak megköszönöm, remélem sikerül ezután helyretenni magamban a dolgokat. Ha kérhetem, a válaszok minél pontosabbak legyenek, mert jelen pillanatban e témában "tudatlan" vagyok, ezáltal félrevezethető is. És ha van bármi más egyéb olyan dolog, ami segíthet nekem, azt is szívesen veszem.
2011. nov. 22. 22:44
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
A kérdéseidet nem nagyon tudom megválaszolni, mert megválaszoltad magadnak, és a válaszaid helyesek :) Ha van még kérdésed, írj nyugodtan, ha tudok, válaszolok. Amúgy szeretettel javaslom, hogy keress magadnak egy gyülekezetet, úgy sokkal könnyebb ismerkedni a hit dolgaival. Ha elmész egyszer-kétszer, meglátod, h milyen, ez még nem jelent semmilyen elköteleződést. Ha megírod, merre laksz, tudok ajánlani jó gyülekezetet/lelkészt.
2011. nov. 22. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Van a katolikus vallás, és van a protestáns, amibe beletartozik a református és az evangélikus?

Nagyon leegyszerűsítve igen. Vagyis van a katolikus, a görögkeleti, és számtalan protestáns, amik között a legnagyobb a református és az evangélikus, de ide tartoznak (a teljesség igénye nélkül): adventista, pünkösdi, metodista, anglikán, hit gyüli stb. Tehát minden olyan keresztény felekezet/irányzat, ami nem katolikus vagy ortodox.


Alapvetően miben különbözik a katolikus és a református vallás?

Nagyon alapvetően annyi, hogy a reformátusok (elvileg) csak a Szentírást veszik alapul, a katolikusoknál ehhez jön még a szenthagyomány. Ebből iszonyú sok különbség adódik: refiknél nincsenek szentek, szentképek, nem gyónnak, nem hisznek a tisztítótűzben, házasodhatnak a lelkészeik, meg még rengeteg dolog, amikről köteteket lehet írni.


A katolikusok a Káldi Bibliát, a reformátusok a Vizsolyi=Károlyi Bibliát használják?

Régebben igen, ma már mindkét felekezetnek vannak újabb fordítású Bibliáik. A katolikusban több könyv van, és vannak alul lábjegyzetek.


Hiretelen ennyi.

2011. nov. 22. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
71%
Reformátusoknál nincs áldozás és szentségimádás se. Nincsenek szerzetesek. Nem imádkoznak rózsafüzért, se litániákat. A lelkészeik nincsenek felszentelve, nem az apostoloktól származnak. Nem imádkozhatnak se szentekhez, se angyalokhoz. Sokkal kevesebb ünnepük van.
2011. nov. 23. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm az eddigi hasznos válaszokat.

Az első válaszoló kérdésére: budapesti vagyok.

2011. nov. 23. 09:30
 5/13 anonim ***** válasza:
94%

Szia!


A második válaszoló nagyjából mindent leírt, ami fontos, néhány apró gondolattal szeretném még kiegészíteni.


Az első magyar teljes bibliafordítás a Károli volt. Jómagam tanultam a teológóán héber és görög nyelvet, így van tapasztalatom a fordításokról. Ez alapján ki merem jelenteni, hogy a Károli a legjobb fordítás. A Káldi bibliában benne vannak az un. Apokrifek is, de talán nagyobb gond vele kapcsolatosan, hogy nem elégszik meg a fordítással, hanem az egyház magyarázatait is mellé teszi. Minden fordítás egyben értelmezés is, és meggyőződésem, hogy Károli azért a legjobb, mert ő hitből fordította a Szentírást. A mai fordítások legnagyobb hibája a Bibliakritika.


A katolikus egyház nem vallja az un. Sola scriptura (egyedül a Szentírás) elvet, így értelmezésében, elveiben megjelennek a szenthagyomány elvei is, melyek jórészt emberi magyarázatok, szokások. Ettől válik emberivé az ami isteni, ami kedvez az embernek, de éppen a lényegét veszi el, tompítja az isteni üzenetnek.


Ha valóban meg szeretnéd ismerni az eredeti református közösséget az akkori szerzők műveit érdemes kézbe venni, mert sajnos a mai egyház már igencsak elmozdult a bibliakritika irányába. Ezt exreformátusként tanácsolom...


Üdv. Péter

2011. nov. 23. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
66%
Még jó,hogy Isten nem személyválogató.és Ő minden embert elfogad aki Jézus Krisztus hoz megy a bűneivel,legyen az bár milyen vallású.
2011. nov. 23. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
Szerintem olvasd el a bibliát és rájössz hogy eggyik sem a helyes ut. Mert minkét vallás megszegi az ott leirtakat.
2011. nov. 24. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
0%
Igen ,igen,a Biblia vallás ellenes .Az Igaz ember hitből él.
2011. nov. 24. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
Nem vallás ellenes! Van olyan vallás amelyik betartsa!!!
2011. nov. 24. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 Andizsuzsi ***** válasza:
75%
A reformátusok Máriát, mint Jézus anyját tisztelik, de nem hisznek a szeplőtelen fogantatásban. És áldoznak, csak náluk azt úrvacsora vételének hívják.
2011. nov. 24. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!