Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Hol vannak a Bibliában azok...

Ozmium42 kérdése:

Hol vannak a Bibliában azok az idézetek, amikből a lapos Földre következtethetnénk?

Figyelt kérdés
2011. dec. 15. 01:41
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:

a példabeszédek 8.fejezete alapján is kerek a föld


1

Avagy a bölcsesség nem kiált-é, és az értelem nem bocsátja-é ki az ő szavát?

2

A magas helyeknek tetein az úton, sok ösvény összetalálkozásánál áll meg.

3

A kapuk mellett a városnak bemenetelin, az ajtók bemenetelinél zeng.

4

Tinéktek kiáltok, férfiak; és az én szóm az emberek fiaihoz van!

5

Értsétek meg ti együgyűek az eszességet, és ti balgatagok vegyétek eszetekbe az értelmet.

6

Halljátok meg; mert jeles dolgokat szólok és az én számnak felnyitása igazság.

7

Mert igazságot mond ki az én ínyem, és útálat az én ajkaimnak a gonoszság.

8

Igaz én számnak minden beszéde, semmi sincs ezekben hamis, vagy elfordult dolog.

9

Mind egyenesek az értelmesnek, és igazak azoknak, kik megnyerték a tudományt.

10

Vegyétek az én tanításomat, és nem a pénzt; és a tudományt inkább, mint a választott aranyat.

11

Mert jobb a bölcseség a drágagyöngyöknél; és semmi gyönyörűségek ehhez egyenlők nem lehetnek.

12

Én bölcsesség lakozom az eszességben, és a megfontolás tudományát megnyerem.

13

Az Úrnak félelme a gonosznak gyűlölése; a kevélységet és felfuvalkodást és a gonosz útat, és az álnok szájat gyűlölöm.

14

Enyém a tanács és a valóság, én vagyok az eszesség, enyém az erő.

15

Én általam uralkodnak a királyok, és az uralkodók végeznek igazságot.

16

Én általam viselnek a fejedelmek fejedelemséget, és a nemesek, a földnek minden birái.

17

Én az engem szeretőket szeretem, és akik engem szorgalmasan keresnek, megtalálnak.

18

Gazdagság és tisztesség van nálam, megmaradandó jó és igazság.

19

Jobb az én gyümölcsöm a tiszta aranynál és színaranynál, és az én hasznom a válogatott ezüstnél.

20

Az igazságnak útán járok, és az igazság ösvényének közepén.

21

Hogy az engem szeretőknek valami valóságost adjak örökségül, és erszényeiket megtöltsem.

22

Az Úr az ő útának kezdetéül szerzett engem; az ő munkái előtt régen.

23

Örök időktől fogva felkenettem, kezdettől, a föld kezdetétől fogva.

24

Még mikor semmi mélységek nem voltak, születtem vala; még mikor semmi források, vízzel teljesek nem voltak.

25

Minekelőtte a hegyek leülepedtek volna, a halmoknak előtte születtem.

26

Mikor még nem csinálta vala a földet és a mezőket, és a világ porának kezdetét.

27

Mikor készíté az eget, ott valék; mikor felveté a mélységek színén a kerekséget;

28

Mikor megerősíté a felhőket ott fenn, mikor erősekké lőnek a mélységeknek forrásai;

29

Mikor felveté a tengernek határit, hogy a vizek át ne hágják az ő parancsolatját, mikor megállapítá e földnek fundamentomait:

30

Mellette valék mint kézmíves, és gyönyörűsége valék mindennap, játszva ő előtte minden időben.

31

Játszva az ő földének kerekségén, és gyönyörűségemet lelve az emberek fiaiban.

32

És most fiaim, hallgassatok engemet, és boldogok, akik az én útaimat megtartják.

33

Hallgassátok a tudományt és legyetek bölcsek, és magatokat el ne vonjátok!

34

Boldog ember, aki hallgat engem, az én ajtóm előtt virrasztván minden nap, az én ajtóim félfáit őrizvén.

35

Mert aki megnyer engem, nyert életet, és szerzett az Úrtól jóakaratot.

36

De aki vétkezik ellenem, erőszakot cselekszik az ő lelkén; minden, valaki engem gyűlöl, szereti a halált!

2011. dec. 15. 03:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
Nincs benne ilyen. Inkább olyan van, amiből arra következtethetünk, hogy gömb alakú. De konkrétum nincs benne, sem az, hogy lapos, sem az, hogy gömb. A fentebb idézett "kerekség" is inkább gömböt szimbolizál számomra, de erre persze mondhatjátok, hogy elfogult vagyok.
2011. dec. 15. 05:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 eric_one ***** válasza:
51%

1. Zsolt 24,1

Dávid zsoltára.

"Az Úré a föld s annak teljessége; a föld kereksége s annak lakosai."



A Mózes legelső könyvétől a legutolsó János jelenése könyvéig megtalálható hogy a föld kerek. Kolumbusz Kristóf életútjából tudható hogy tanulmányozta a bibliát. A filmben erre nem nagyon térnek ki.


A csillagászat tudományában 1400 éven át azt tartották hogy 1060 csillag van az égen, miközben a bibliában azt olvassuk hogy a csillagok számai megszámlálhatatlanul sok.


Azt az állítást is kifogásolta a tudomány

"mikor az egek ropogva elmúlnak, az elemek pedig megégve felbomlanak" mert nem fért bele akkoriban a tudományos állításba, de aztán 20.században robbant az atombomba és rájöttek hogy az elemek is felbomlanak.


Íme a föld kerekségéről szóló néhány ige, több is van:


1. 1Móz 47,13

És kenyér nem vala az egész föld kerekségén, mert igen nagy vala az éhség, és elalélt vala Égyiptom földe, és a Kanaán földe az éhség miatt.

2. 1Sám 2,8

Felemeli a porból a szegényt,

És a sárból kihozza a szűkölködőt,

Hogy ültesse hatalmasok mellé,

És a dicsőségnek székét adja nékik;

Mert az Úré a földnek oszlopai,

És azokra helyezé a föld kerekségét.

3. 1Krón 16,30

Rettegjen az egész föld az ő orczájától; a föld kereksége is megerősíttetik, hogy ne ingadozzék.

4. Jób 18,18

A világosságról a sötétségbe taszítják, a föld kerekségéről elüldözik őt.

5. Jób 37,11

És az köröskörül forog az ő vezetése alatt, hogy mindazt megtegyék, a mit parancsol nékik, a föld kerekségének színén.

6. Zsolt 24,1

Dávid zsoltára.

Az Úré a föld s annak teljessége; a föld kereksége s annak lakosai.

7. Péld 8,27

Mikor készíté az eget, ott valék; mikor felveté a mélységek színén a kerekséget;

8. Péld 8,31

Játszva az ő földének kerekségén, és gyönyörűségemet lelve az emberek fiaiban.

9. Ézs 14,17

A ki a föld kerekségét pusztasággá tette, városait lerontá, és foglyait nem bocsátá haza!

10. Ézs 18,3

Föld kerekségének minden lakói és földnek lakosai meglássátok, mikor a hegyeken zászló emelkedik, és hallgassatok, ha kürt szól!

11. Ézs 24,4

Gyászol és megromol a föld, elhervad és megromol a földnek kereksége, elhervadnak a föld népének nagyjai.

12. Ézs 26,18

Mint terhesek vajudtunk, de csak szelet szűltünk: szabadulása nem lőn e földnek, és nem hulltak el a föld kerekségének lakói.

13. Ézs 34,1

Jőjjetek népek és halljátok, nemzetségek figyeljetek, hallja a föld és teljessége, e föld kereksége és minden szülöttei.

14. Ézs 40,22

Ki ül a föld kereksége fölött, a melynek lakói mint sáskák előtte, ki az egeket kiterjeszti mint egy kárpitot, és kifeszíti, mint a sátort, lakásra;

15. Sir 4,12

Nem hitték a föld királyai, sem a föld kerekségének lakosai, hogy szorongató és ellenség vonuljon be Jeruzsálemnek kapuin.

16. Lk 21,26

Mikor az emberek elhalnak a félelem miatt és azoknak várása miatt, a mik e föld kerekségére következnek: mert az egek erősségei megrendülnek.

17. Csel 11,28

Felkelvén pedig egy azok közül, névszerint Agabus, megjelenté a Lélek által, hogy az egész föld kerekségén nagy éhség lesz; a mely meg is lőn Klaudius császár idejében.

18. Csel 17,31

Mivelhogy rendelt egy napot, melyen megítéli majd a föld kerekségét igazságban egy férfiú által, kit arra rendelt; bizonyságot tévén mindenkinek, az által, hogy feltámasztá őt halottaiból.

19. Csel 24,5

Mi ugyanis úgy találtuk, hogy ez veszedelmes ember, és hasonlást támaszt a föld kerekségén levő valamennyi zsidó közt, és a nazarénusok felekezetének feje,

20. Jel 12,9

És vetteték a nagy sárkány, ama régi kígyó, a ki neveztetik ördögnek és a Sátánnak, ki mind az egész föld kerekségét elhiteti, vetteték a földre, és az ő angyalai is ő vele levettetének.

2011. dec. 15. 06:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
19%

Nem kötözködésképpen, de nagyon szép és jó, amit írtok - csak éppen a "kerek" egy lapos síkra utal, nem pedig egy térbeli testre. A térbeli test a gömb volna, de olyan utalásról én még nem halottam, hogy gömbön sétálnának.


Vagyis ha a Biblia a "kerek"-re utal, azzal pont azt írja, hogy lapos.


Ez megint a tipikus "belemagyarázzuk, hogy minden benne van" kategória.

2011. dec. 15. 06:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%

Földkerekség, "Mert amíg a Föld kerek, mindig lesznek rockerek" énekelte Kalapács Józsi. Számomra a kerekség, mint kifejezés elég nyilvánvalóan görbültet jelent, nem pediglen laposat.


Egyébként az egyik legnagyobb téveszme, hogy a középkorban vagy az ókorban azt hitték volna az emberek, hogy a Föld lapos. Az ókori nyugati civilizációk ezt már Arisztotelész előtt megfigyelte, Eratoszthenész pedig elég pontosan meg is mérte egy fadarabbal a délkör kerületét.


Ez a tudás a közhiedelemmel ellentétben nem veszett el a középkorban, elég csak elmenni megnézni a Parlamentben István királyunk országalmáját, ami nem más, mint a kerek Föld szimbóluma.


Kolumbusznak sem azért nem hittek kortársai, mert azt feltételezték, hogy a Föld lapos, hanem mert ismerték Eratoszthenész becsléseit a Föld méretére, és a korabeli, nem túl pontos térképek alapján is őrültségnek tűnt nyugat felé Indiába hajózni (és lássuk be, igazuk volt). Kolumbusz viszont hibásan becsülte meg a távolságot Indiáig, és irdatlan nagy mázlija volt, hogy odafelé ráakadt Amerikára, amit ő Indiának hitt, ezért nevezte el az ott lakókat indiánoknak (indiaiaknak). Ha a valódi Indiát akarta volna elérni úgy, hogy nincs közben egy kontinens, valószínűleg tényleg igaza lett volna kortársainak, és odaveszik az irdatlanul hosszú úton.

2011. dec. 15. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 munyamunya ***** válasza:

Az a helyzet, hogy a fentebb felsorolt számos idézetben a legtöbb helyen szó nincsen "kerek", pláne "gömb" alakú dologról. A héber igehelyek nagy részében a "yabal" szó szerepel, ami "lakott földet" jelent, illetve előfordul még a "teljesség" jelentésű "melo" is. Az egyetlen olyan kifejezés, amely alapvetően "kör" értelmű, habár a szövegben inkább "horizont" értelemben van használva, az a "hug" szócska; ez a 7. és 14. beidézett részben van.


A görög iratokban végig, minden egyes esetben az "oikumene" szó szerepel, amely a teljes világot jelenti.


Vagyis csak azért, mert Károlyi előszeretettel fordította így ezeket a kifejezéseket, még nem jelenti azt, hogy valóban kör/gömb alakú földről beszél az Írás.


Mindemellett a Bibliából számomra a legérdekesebb rész a világ felépítését illetően ez volna:

""Ő terjeszti ki északot az üresség fölé és függeszti föl a földet a semmiség fölé."" (Jób26:7)


Itt valóban egy olyan világképet látunk, amely gyakorlatilag csillagászatilag is helyes módon kijelenti, hogy a föld az "ürességben" lebeg.

2011. dec. 15. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:

Jób 37,12 - Gomolyog az körös-körül, hogy az ő irányítása szerint megtegye mindazt, amit csak parancsol az egész föld kerekségén.

Zsolt 46,10 - Háborúkat szüntet meg a föld kerekségén, íjat tör össze, lándzsát tördel szét, harci kocsikat éget el.

Zsolt 48,11 - Nevedhez méltóan dicsérnek a föld kerekségén, Istenünk, jobbod csupa igazság.

Péld 8,31 - Játszadoztam földje kerekségén, és gyönyörködtem az emberekben.


A Föld a Biblia szerint egyértelműen nem lapos. Aki szerint a föld kereksége a laposságra utal, az szegény nagyon rosszul állhat geometriából. A kerekség soha sem jelentett 2D formát. Nem beszélve arról, hogy olyan kifejezés nincs, hogy földGÖMBség.

2011. dec. 15. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 munyamunya ***** válasza:
Még ha úgy is lenne, hogy a "kerekség" 3D formát jelöl - ami egyébként erősen vitatható, sztem a kerek az kör alakú, vagyis lapos, de mindegy - szóval még ha el is fogadjuk ezt, akkor sincs SEHOL az Írásokban sem "kerek", sem "kör", sem "gömb" jelentésű szó használva a földre. Mint az előbb írtam, ez Károlyi és a magyar nyelv sajátossága, így fejezzük ki, hogy a teljes/egész világra gondolunk. A héber és görög Biblia azonban nem használ ilyen szavakat, ez tény.
2011. dec. 15. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
91%
Tényleg elterjedt tévképzet, hogy az emberek azt hitték, hogy a Föld lapos. És az is igaz, hogy a gömbölyűségéről, sem laposságáról sincs szó a bibliában. Persze biztosan jó érzés meglobogtatni, hogy látod, ez is megmondja, de a kerek inkább mint egész/ teljes szerepel ott is. És mint az előttem szóló írja, az eredeti nyelven nem ez szerepel benne. Magyarul használjuk a kifejezést: "ez így kerek", és mindenki tudja, hogy nem a dolog formájára gondolunk.
2011. dec. 15. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

Emiatt persze külön is érdekes a Lapos Föld Társaság:

[link]

2011. dec. 15. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!