Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Hogyan lehetséges a szeretetet...

Hogyan lehetséges a szeretetet paranccsá tenni? Egy szubjektív belülről fakadó érzést, érzelmet hogyan lehet ilyen erőltetett módon megélni?

Figyelt kérdés
Én úgy tudom, hogy a szeretetet ki lehet érdemelni, vagy el lehet nyerni mint a bizalmat is. Soha olyanról még nem hallottam, aki parancsra képes lett volna egy másik embert szeretni.
2012. jan. 24. 14:31
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:

Szerintem könnyebb szárnyat növeszteni aztán repülni.


Ha tudnánk így irányítani az érzéseinket akkor számítógépek lennénk

2012. jan. 24. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 anonim ***** válasza:
100%

A szeretet nem egy érzés. Ahogy a bizalom sem egy érzés. Ezek cselekedetek, belső cselekedetek.

Nem azért bízol valakiben, mert ezt érzed iránta, hanem mert baromi erősen arra fókuszálsz, ami az erénye és nem arra amit rosszul tett vagy tesz. Aki volt már féltékeny az tudja, hogy bízni valakiben az egyik legnehezebb feladat az életben.


A szeretet is hasonlóképpen. Az nem szeretet, hogy érzed, de a másik nem érzi. Akkor szeretsz valakit, ha a másik ember azt mondja rólad, hogy szereted őt, hiszen akkor megtapasztalta. De senki sem képes megtapasztalni az érzéseidet, csak a tetteidet. A szeretet a legnehezebb dolog az életben, főleg, ha viszonzatlan. Szeretni ellenségeinket egy olyan parancs, ami rendkívül ember próbáló. A legjobb módja az önfejlesztésnek, az "egónk" legyőzésének.


De a szép ebben az, hogy aki tudja mi a szeretet, az nem parancsra teszi, még ha parancs is van rá, hanem mert átélte azt, milyen amikor őt szeretik, holott nem érdemelte meg.

2012. jan. 24. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 anonim ***** válasza:
55%

Ezt meg kell érteni.. Ahogy a vértanúk, szentek, a Krisztus nevéért meghaltak értették.

Mert ez nem olyan parancs – mint, ahogy a katonatiszt parancsol a közlegénynek..

Ő azt parancsolja: felmosni az követ! Vagy futni lőni célba!Közben áll: és büntet, jutalmaz - a katonák az ő agyament utasításait is kötelesek teljesíteni.


Abban az időben, az ószövetségben ~ 630 parancs, törvény van! És azt mind meg kellett volna tartani! De ezt nem lehetett –Jézus felülírta ezt: egyetlen parancs van: szeretetből cselekedni. És ezt: meg is lehet tenni, megmondja, hogy: „kövessetek engem”


Jn 13,34 Új parancsolatot adok néktek, hogy egymást szeressétek; a mint én szerettelek titeket, úgy szeressétek ti is egymást.


Nehéz? Nehéz, igen. Hogy lehet-e? Jézust perbefogták, meg akarták kövezni: Szombaton gyógyított!! Igen, az írott törvény ellen: szombaton IS szeretetből cselekedet.

Hogy lehet? Thomas von Kempis: Krisztus követése – itt meg lehet érteni, hogy lehet. Lehet, a sok–sok szent, áldozat és névtelen csendes jó lélek tanúskodik róla, hogy nehéz, de csak ennek van értelme. „mert az Isten a szeretet”- írja János, a szeretett tanítvány.

Micsoda kegyelem: úgy szerethetek, mint a JóIsten…

2012. jan. 24. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 A kérdező kommentje:

A Biblia utasít. Felszólít, hogy szeressük felebarátunkat akkor is, ha a szemünket kilopja, szeressük a apánkat ha megver, vagy (és) anyánkat, ha elhagyott.

Kötelezőleg parancsolja meg, hogy még a megátalkodott ellenségeinket, és rosszakaróinkat is szeressük, holott ez egy szubjektív érzés.

Nagyon nehéz, szinte lehetetlen dolog szeretni azokat, akik nekünk rosszat tesznek.

Persze én tehetek jót azzal, aki nekem árt, vagyis lényegében követem a parancsolatot, amikor minden bűn felett igyekezsem szemet húnyni, vagy úgy cselekedni, mintha nem történt volna meg. Vagyis minden rossz cselekedet ellenére én cselekedhetek jót tudatosan, érzéseim ellenére is, mert belátom, hogy az helyes. Ez valóban elváható.

Mégis ezzel együtt nem töténik az, hogy én valóban szeretem azt aki nekem rosszat tesz, még akkor sem, hogyha az az ember esetleg azt gondolja, hogy ez a helyzet.

Sőt, akkor inkább képmutató vagyok. Vagy nem?

2012. jan. 24. 15:18
 5/26 anonim ***** válasza:

Nem kell érzelmekkel szeretned az ellenségeidet vagy azokat akik fájdalmat okoztak neked. Ezt nem várja el Isten és nem erről szól a parancsolat. És nem képmutatás, ha jót teszel miközben szíved szerint kést rántanál, ezt önkontrollnak és helyes cselekedetnek nevezzük.


Ugyanakkor ha a szívedben Jézus az Úr, akkor eltölt egyfajta egyetemes szeretet (érzés) minden élő ember iránt. És elkülönül benned egyfajta gyűlölet (szintén érzés) minden létező gonoszság iránt, amelyet emberek valaha tettek és tesznek. Tehát gyűlülöni fogod az emberek tetteit, de szeretni fogod az embereket. Ez abban nyilvánul meg, hogy segíteni akarsz a gonosztevőknek a jó útra térni, el akarod nekik mondani, hogy amit tesznek helytelen és jobb életet akarsz nekik nyújtani. Gonosztevők alatt nem csak gyilkosokat kell érteni vagy hasonló hanem bármely apróbb gonoszságot elkövetőket is.


Ezt egy keresztény nem érzi kényszernek, legalábbis nem parancsra teszi, hanem olyan belső kényszernek, ami irányíthatatlan. Átformálja a gondolkodást. De ha te nem vagy keresztény, akkor minek gondolkodsz ezen a parancson, ha meg keresztény vagy akkor hogy-hogy nem éled át ezt?

2012. jan. 24. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 A kérdező kommentje:

"Nem kell érzelmekkel szeretned az ellenségeidet"

Ez számomra értelmezhetetlen, mert a szeretet az egy érzelem.

Ha legszívesebben kést rántanék, de uralkodom magamon, az valóban önkontroll, és helyes cselekedet. Ugyanakkor ez nemhiszem, hogy kizárólag keresztényi cselekedet lenne, hiszen minden jóérzésű ember, legyen az akár ateista, vagy buddhista eképpen tenne. Vagy tévedek?


Az az egyetemes "szeretet", ami minden élőkkel szemben eltölti az embert az lenne a keresztényi szeretet? Mert ha az az, akkor sokkal több keresztény van, mint ahányan megvannak keresztelkedve, vagy valaha is olvastak Bibliát.

A gonoszság gyűlölete pedig nemgondolom, hogy keresztényi lenne. Kétlem, hogy lelehetne vezetni bárminek a gyűlöletét egy a szeretet tanításából. Mert a bűnt esetleg meglehet érteni, és ezenkeresztül megbocsátani, "feloldozni", de tőlem a gyűlölet, még a bűn gyűlölete is távol áll...

Az valóban lehetséges, hogy neheztelek, vagy haragszom átmenetileg az emberek tetteire, vagy tettei miatt haragszom, sőt, ha folyamatosan ellenemre tesznek, akkor folyamatosan haragszom.

Mégis azt gondolom, hogy ez természetes, és ha megkülönböztetünk keresztényeket, és nem keresztényeket, akkor azt gondolnám, hogy a keresztény az "különb", a keresztény valóban képes "szeretni" azt, aki neki ellenére tesz. Különben nemvolna értelme kereszténnyé válni. Vagy tévedek?

Én alapvetően "emberbaráti" vagyok, és segítőkész. Ez nem okoz nehézséget nekem, pedig nem vagyok vallásos keresztény, nem tartom a szertartásrendet sem. Hogyha pedig ez az emberközpontúság, vagy a jóindulat maga a kereszténység, akkor én mégis keresztény vagyok, és még sokan mások is azok.

Legvégül pedig azért foglalkozom ezzel, mert szeretném megérteni, hátha valóban meglehet találni benne valamiféle lelki fejlődés lehetőségét. Másrészről a filozófiája, és a logikája is érdekel.

2012. jan. 24. 18:44
 7/26 anonim ***** válasza:

A szeretet parancsa nem azt parancsolja, hogy érzelmekkel szeress mindenkit. A szeretet parancsa a tetteidnek parancsol. Tehát: tégy jót azzal is, aki veled rosszat tett! Ez nem jelenti azt, hogy érzelmekkel is szeretned kell őt.

(Ha képes vagy erre, meglepődsz, milyen jó érzés fog eltölteni!)

2012. jan. 24. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 anonim ***** válasza:

ma 18:44


Keresztény= Krisztus követő, Krisztusban hívő. Enélkül aligha lehet bárki is keresztény.


Másrészt azt mondja a Biblia: Az Isten szeretet. (1Jn4,8)

Tehát, voltaképp aki szeret, az Benne van valamilyen szinten. Csak Benne lehet... De tudatosan követni, tehát kereszténnyé lenni, annak nevezni magát az ember, csak Jézusban való hit által tudja.


Nos, már mindenki elmondta a lényeget a szeretet: érzelem-cselekvés témában. Én is így gondolom. Ha a jézusi parancsra gondolsz, akkor ott a cselekvésről van szó, nem pedig érzelmekről. Gondolok pl. erre : "Gyermekeim, ne szóval szeressünk, ne is nyelvvel, hanem cselekedettel és valóságosan" (1Jn3,18)


Erről még sokat lehetne beszélni, de nem világos számomra, hogy kifejezetten a keresztényi értelmezésre vagy-e kíváncsi és milyen mélységben...:)


De még egyszer mondom (mert mondták már itt), hogy egy keresztény embernél ez belülről jön, tehát Isten ajándéka, másfelől pedig törekszik is arra, hogy cselekedeteiben a szeretet munkálkodjon.

2012. jan. 24. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 anonim ***** válasza:

"Ez számomra értelmezhetetlen, mert a szeretet az egy érzelem. "


Amíg ezen nem vagy képes túllendülni addig hiába magyarázunk neked bármit is. A szeretet NEM érzelem. Vedd ezt alapul és próbáld így végiggondolni a kérdést.


"ez nemhiszem, hogy kizárólag keresztényi cselekedet lenne" Valóban nem az, pusztán keresztényi cselekedet, ez csak egy piciny része a keresztényi viselkedésrendszernek.


"Az az egyetemes "szeretet", ami minden élőkkel szemben eltölti az embert az lenne a keresztényi szeretet? Mert ha az az, akkor sokkal több keresztény van, mint ahányan megvannak keresztelkedve, vagy valaha is olvastak Bibliát."

Visszautalva arra, hogy a szeretet nem érzés, ez a kérdés máris árnyaltabb. Egy keresztény ember úgy szereti a másik embert, hogy az Istennek tetszen. Ez alatt például értem az igehírdetést vagy olyan tanácsok adását, amik egybehangazanak a Biblia igazságával. Sokan sokféleképpen szeretnek egyetemesen minden élőt, de ez nem azt jelenti, hogy mindenki helyesen cselekszik. Ugyanakkor egy keresztényt nem csak a szeretet gyakorlása teszi kereszténnyé, hanem saját énjének fejlesztése is Krisztus és az apostolok tanításai alapján. Tehát attól még, hogy valaki szereti az élőket még nem lesz keresztény és nem is feltétlenül üdvözül.


"A gonoszság gyűlölete pedig nemgondolom, hogy keresztényi lenne." Az, hogy te mit gondolsz mi keresztényi és mi nem az egy dolog. A Biblia azt tanítja, hogy gyűlölnünk kell a gonoszságot, sőt mi több a világot is. De ez a gyűlölet sem elsősorban egy érzés, hanem ez is cselekedet. Gyűlölöm az erőszakot ezért nem cselekszem erőszakosan. Gyűlölöm a lopást ezért nem lopok. Gyűlölöm a haragot ezért nem haragszom és nem haragítok meg senkit.


A "gyűlölet" csak egy kifejezés, egy szó. A magyar nyelv nagyon árnyaltan tud kifejezni dolgokat ezért fontos megérteni mi van mögötte. A keresztény emberek nem "gyűlölködnek", hanem csak egyszerűen elitélik a gonoszságot.


"a keresztény valóban képes "szeretni" azt, aki neki ellenére tesz." A keresztény is ember. Sok keresztény harcol a saját érdekeiért vagy mások érdekeiért és nem feltétlenül hajt fejet az ellene vagy mások ellen vétkezőknek. De ha ezzel jóra térítheti azt aki vétkezik ellene akkor beletartozik a szeretet parancsába. De ha csak önös érdekei miatt "szemet szemért fogat fogért" elv apaján visszatámad hogy sérelmet okozzon az nem helyes. Valahogy így lehet ezt szemléltetni.

Egy keresztényt nem úgy kell eképzelni mint egy kóbor kutyát, akibe ha belerúgnak akkor is hízeleg. Éppen ezért talán nem látszik olyan élesen a különbség keresztény és nem keresztény viselkedése között. Ami fontos az úgyis csak Isten számára látható. A tettek mögött húzódó lelki vívódások.


"Hogyha pedig ez az emberközpontúság, vagy a jóindulat maga a kereszténység, akkor én mégis keresztény vagyok, és még sokan mások is azok."

Az, hogy segítőkész és emberközpontú vagy egy jó lépés a kereszténység felé, de még nem tesz azzá. Nem csak jót kell tudni cselekedni, hanem a jót aképpen kell cselekedni, ahogy Isten elvárja. És a rosszat pedig nem szabad megcselekedni, ha pedig megcselekszed, bűnbánatot kell tartani. A kereszténység nem CSAK szeretet. Illetve a kereszténység=szeretet, de nem az a szeretet ahogy mi szeretünk, hanem az a szeretet, ahogy az Atya szeret minket. Mégpedig hogy egyszülőtt fiát adta, hogy aki hisz Őbenne el ne vesszék, hanem örök élete legyen. Ez a kereszténység lényege. Krisztus elfogadása.

Minden más ebből adódik és következik.

2012. jan. 24. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 anonim ***** válasza:

Kérdező!

Sajnos félre van értelmezve a szeretet szó. Krisztus szerette a 12 tanítványt? Szerintem igen. Megfeddte őket, ha kellett? Igen. Hazudott nekik? Nem. Ölelgette, csókolgatta őket? Szerintem nem. Mindig az igazat mondta nekik, életét adta értük. Ez szeretet. Egy ömlengő érzés nem az.


Én nagyon szeretem a gyerekeimet. Szeretném, ha jól éreznék magukat, nézzenek tévét, azt csináljanak, ami tetszik nekik. Mindent megveszek nekik, mert szeretem őket. Mi lesz belőlük? Elkényeztetett, tanulatlan kis fruskák. Ez nem szeretet. Leszidom őket, ha kell, megmutatom, hogy mi a helyes és mi nem. Ha az a valaki aki gyűlöl engem, én úgy szerethetem, hogy nem hazudok neki, nem bántom, nem hergelek ellene senkit, hanem éppúgy bánok vele, ahogy mással, kit szeretek.


Mert légy tökéletes, mint a mennyei Atyád, ki felhozza napját jóra és gonoszra, esőt ád igaznak és hamisnak egyaránt.

2012. jan. 24. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!