Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Lelkészek! Eligazítanátok a...

Lelkészek! Eligazítanátok a református vallás (mise) rendjében?

Figyelt kérdés
Hol tudok utána járni a református szokásoknak, hagyományoknak? Újra elkezdtem a hitemmel foglalkozni és szeretnék többet megtudni. tudom, mikor kell felállni, énekelni, úrvacsorázni... De csak onnan, hogy átvettem a miséről. De pl gyerekként nem voltam mise előtti imádságon (nem tudom mi az), konkrétan nem tudom, hogy mikor bemegyünk a templomba megállunk pár percre mielőtt leülnénk (ez alatt mit "kell" csinálni?). Imádkozni, de pontosan mi a cél? Vagy ünnepek alkalmával milyen hagyományok vannak? Van olyan oldal ahol ezek le vannak írva? (tiszteletesek is valahonnan tanulták gondolom).....
2012. jan. 25. 14:24
1 2
 1/11 Tyler913 ***** válasza:

Először is: nálunk nem mise van,hanem istentisztelet.Az,hogy mikor kell felállni,illetve a liturgia pontos rendje nincs központilag meghatározva,függ az adott gyülekezet szokásaitól,illetve az alkalomtól is.Például egy vasárnapi istentiszteleten általában fel szoktak állni a rövid kezdőének,a textus (igeolvasás) és az imák alatt,míg egy délutáni,imatermi istentiszteleten végig ülnek a legtöbb helyen.De mondom,ez az adott gyülekezetek kialakult szokásaitól függ.Ha részt veszel egy istentiszteleten,úgyis látni fogod,mikor állnak fel,a legtöbb lelkész int is a kezével ilyenkor.

A templomba bemenetelkor,a hely elfoglalása előtt szokás megállni egy pillanatra,ilyenkor a legtöbb ember magában mond valami imát,de ez sem kötelező,inkább egyéni kegyesség dolga.

Az úrvacsora gyakorisága is elsősorban a gyülekezet hagyományain múlik,van,ahol minden hónapban,van,ahol csak nagyobb ünnepek vasárnapján szolgáltatják ki.Ahogy a fentiekből láthatod,a református egyházban elég sok minden múlik a gyülekezetek saját berendezkedésén,a katolikusokhoz képest viszonylag kevés dolog van központilag meghatározva.Így az ünnepi hagyományok is helyfüggőek,pl. hogy mikor tartják az istentiszteletet,hányat tartanak,van-e valamilyen speciális szokás (pl. kántálás karácsonykor),stb.

2012. jan. 25. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
köszönöm, igen tényleg istentiszteletnek hívják (az az előtti 30 perces imádságról?). Esetleg a bibliaóráról is tudsz írni valamit. Hogy zajlik az ilyen? Ezek szerint ha ezek a "szokások" érdekelnek akkor a tiszteletessel beszéljek?
2012. jan. 25. 14:48
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

én nem vagyok lelkész, de szerintem az lenne a legegyszerűbb megoldás, ha elmennél egy istentiszteletre, mert ha valóban érdekel a liturgia, akkor hamar belerázódsz...(nem bonyolult..., mindig ugyanazt kell csinálni, mint a többiek...)

Megjegyzem, a templomba járásnál a leges-legutolsó szempont, hogy milyen a liturgia (szerintem...).

2012. jan. 25. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Ugyan nem írtam, de járok ismét templomba, tudom mikor mit csinálunk, de mint írtam is, átvettem. A miérteket nem igazán ismerem. Még kamaszként (gyerekként) sajátítottam el ezeket. De most már "hívnak" különféle alkalmakra, melyekről semmit sem tudok, hisz gyerekként csak az istentiszteletekre jártam. Amúgy is olyan ember vagyok, hogy szeretem tudni mindennek a miértjét, hagyományát. De köszönöm segítséged, és le fogok menni a lelkészhez.
2012. jan. 25. 15:05
 5/11 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező!


Én nem vagyok lelkész. A köszönésünk: Áldás, békesség!

Templomba lépésnél nem vetünk keresztet, leülés előtt meghajtod a fejed, összekulcsolod a kezed, majd elmondasz egy rövid imádságot, pl. köszönöm Istenem, hogy eljöhettem a Templomba.


Úrvacsora alkalmával a kenyér vétele előtt ezt kell elmondanod magadban:

"Uram Jézus! A Te drága megtöretett szent testednek érdemében részeltess engem is, szegény bűnös szolgádat. Ámen."


Pohár vételekor:

"Uram Jézus! A Te drága kiontatott szent vérednek érdemében részeltess engem is, szegény bűnös szolgádat. Ámen."


Ha van még kérdésed, írj nyugodtan.


Áldás, békesség!

Mihály

2012. jan. 25. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
köszönöm, konfirmáltam, de erre már nem is emlékeztem. Csak arra, hogy előtte illik eljárni úrvacsora előkészítőre és bűnbánatot tartani.
2012. jan. 25. 17:13
 7/11 Tyler913 ***** válasza:

Az első válaszoló vagyok újból:

Az istentiszteletek előtti 30 perces imádságról nem tudok,pedig egész életemben református voltam,gyülekezeti tag és teológus hallgató vagyok-de ez nekem eléggé új.Kifejtenéd,mire gondolsz?Kik végzik ezt és hol?Egyénileg vagy csoportosan?

A bibliaórákról: ezek aztán tényleg teljesen "laza" alkalmak,nincsenek meghatározott szabályok.Sajnos sok lelkész mini-istentiszteletet tart ilyenkor,ugyanazokkal az énekekkel,ugyanolyan formálisan,csak éppen nem a templomban és kisebb társaságnak.Pedig valójában a bibliaóra nagyon kötetlen alkalom,ahol interaktív beszélgetés zajlik,amelynek a csoportvezető csupán felvezetője és moderátora.Itt lehetőséget kap bárki,hogy hozzászóljon a témához.Jó esetben szerepet kapnak ifjúsági énekek,egyéb hangszerek az orgonán kívül (pl. gitár).Általában közös imádság nyitja és zárja az alkalmat,de az bibliaóra menete teljesen kötetlen.

2012. jan. 25. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Csoportosan vannak, tudtommal ott a tiszteletes, presbiterek és idős gyülekezeti tagokat látok kijönni (külön helyiség). Semmi többet nem tudok, még nem mentem (kisgyerekeim miatt nem is tudnék mondjuk, de engem is érdekel). Most vezették be, hogy külön lapon (akár név nélkül) lehet kérni imádságokat, amiért-akiért ilyenkor. imádkoznak az azon résztvevők. Még ennyit tudok.
2012. jan. 25. 18:50
 9/11 Tyler913 ***** válasza:
Sok helyen szokás,hogy a vasárnap délelőtti istentisztelet előtt a szolgálattevők együtt imádkoznak,van,ahol a presbiterekkel együtt.Amennyire én tapasztalom,a részvétel lehetősége elsősorban a presbitereknek szól ezen a "bemelegítésen",de kérdezz utána,lehet,hogy megengedik,hogy részt vegyél,ha akarsz.
2012. jan. 25. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
még annyit azért hozzászólnék, hogy a templomban SEMMI SEM KÖTELEZŐ. aminek nem tudod a miértjét, azt szerintem egész egyszerűen hagyd ki, ne csináld, hiszen akkor csak képmutatás lenne az egész...
2012. jan. 26. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!