Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Melyik vallások alakúltak ki...

Melyik vallások alakúltak ki a zsidó vallásokból?

Figyelt kérdés
2012. febr. 28. 12:30
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
68%
Kereszténység, lszlám.
2012. febr. 28. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
52%
Így van! - azonban zsidó vallásOKról nem beszélhetünk: abból csak egy van.
2012. febr. 28. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
53%
Csak tudnám, ki az a zseni, aki a lepontozásommal szórakozik? Talán a kérdező? Akárki volt, ezek után örülnék, ha előállna és felvilágosítana a zsidó vallásOK számáról és a köztük lévő eltérések mibenlétéről. Én várhatok:-)
2012. febr. 28. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:
nem én pontoztalak le, véletlen írtam többes számban
2012. febr. 29. 06:10
 5/16 anonim ***** válasza:
57%
Kösz a korrektségedet, Kérdező. Minden rendben.
2012. febr. 29. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:

Karaitizmus, erdélyi szombatosok, továbbá a bahaizmus is legalább annyira támaszkodik rá, mint az iszlám.

Nem teljesen földtől elrugaszkodott dolog egyébként zsidó vallásokról beszélni, mert ahogy a kereszténység sem egységes (katolikusok, protestánsok, ortodoxok stb-stb), vagy ahogy az iszlámnak is több ága van, úgy a rabbinikus zsidóság is több ágra szakadt, ortodoxok, konzervatívok, reform, chaszid irányzatok, mitnaged irányzat. Plusz mára nem létezik, de régen pl a rabbinikus irányzat (farizeusok) mellett ott voltak a szadduceusok is, akik fundamentális kérdésekben nem értettek egyet a farizeusokkal, pl feltámadás (ezt az Újszövetség is rögzíti).

2012. márc. 14. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:

... Icipici kiegészítés még a 6. sz. válaszhoz: És voltak még a zelóták és az esszénusok is.


Üdv. :)

2012. márc. 14. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

#6/7


Különösen gazdag és részletes válaszodhoz: én továbbra is konokul ragaszkodom:D ahhoz, hogy a judaizmus egyazon vallás, az általad felsorolt irányzatok szerint differenciálódva.


Berta Wooster: látod, ez érdekes. Az esszénusokkal kapcsolatban egyetértek, de én a zelótákat mindig fegyveres szabadságharcos mozgalomként tartottam számon. Lehet, hogy tévesen?

2012. márc. 14. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:

@ 76-os:


Közel sem biztos, hogy tévesen. :)


Tudod, elég ritkán, de van, amikor az "emlékeimből élek", azaz egy régen tudott (vagy tudni vélt... :P )dolog igaz voltát nem ellenőrzöm le, azaz kimarad a "frissítés"... Ez most egy ilyen eset volt; és most nincs is időm pótolni, de majd igyekszem. :)


Üdv. :)

2012. márc. 15. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:

OFF

Köszönöm a választ, Berta! Pontosan így "működöm" én is, azért is gondolkodtam el a zelótákon. A Makkabeusok óta folyamatosan harcban álltak, de lehet, hogy a mozgalomnak volt egy sajátos vallásinterpretációs alapja is (erre már nem emlékszem) én sem.

Mindenesetre: azt fogom tenni, amit te. "Előkapom" a megfelelő irodalmat.

Üdv Neked is!

2012. márc. 15. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!