Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Jehova tanúi! Ha a katolikusok...

Ozmium42 kérdése:

Jehova tanúi! Ha a katolikusok kicenzúrázták a Bibliából Jehova nevét, akkor azon a pár helyen miért hagyták benne mégis?

Figyelt kérdés
2012. márc. 17. 20:35
1 2 3 4
 1/31 anonim ***** válasza:
14%
Mit cenzúráztak ki? Te el vagy tévedve fiam!
2012. márc. 17. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/31 A kérdező kommentje:

1. Valaki az én kérdésemet is cenzúrázta, és így nem annyira kifejező, mint eredetileg! Eredetileg így hangzott:


Jehova tanúi! Ha a gonosz katolikusok kicenzúrázták a Bibliából Jehova nevét, akkor azon a pár helyen miért hagyták benne mégis?


Pár hete becsöngettem hozzám Jehova tanúi. Először találkoztunk, ezért volt egy kis felvezetés, ami nem érdekes, aztán elmondták, hogy a Bibliában eredetileg 7000-szer szerepelt Jehova neve, de kicenzúrázták. Nem mondták ki, hogy pont a katolikusok, mivel a felvezetőben mondtam nekik, hogy katolikus vagyok. De a kiadványban, amit adtak, abból nyilvánvalóvá vált, hogy a katolicizmus minden rossz forrása, és mivel a legidősebb is, ezért adja magát a következtetés, hogy ők biztos átírták a Bibliát, átírták a Jehovát Úrra, de pár helyen mégsem, ilyet ők is mutattak, meg én is tudok egy ilyen helyet fejből (Károli fordítás).

2012. márc. 17. 21:14
 3/31 A kérdező kommentje:
Biztos a kérdésemet is a katolikusok cenzúrázták! :)
2012. márc. 17. 21:15
 4/31 anonim ***** válasza:
90%
Ma ez járt a fejemben, hogy kiírom e vitás kérdést, hogy milyen bizonyítékot tudnának felmutatni annak igazolására, hogy 7000 helyen szerepelt az írásban a jehova név. Joga van tudni mindenkinek , akinek a tanúk ezt a tanítást viszik. Vagy álljanak le addig, amíg nem tudják bizonyítani ennek az eredetét.
2012. márc. 17. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/31 anonim ***** válasza:
78%

Leszögezem, én nem vagyok Tanú.

A kiadványaikban többször szerepel e vitás kérdés. Ők, illetve a szervezet ezt úgy magyarázza, hogy a JHVH tentagramma szerepel közel 7000-szer. Az Újszövetségben nincs benne, de arra következtetnek, ott is használták az isteni nevet, ám egy zsidó babona miatt kihagyták.

Egy Natgeo-s, History-s műsor szerint a zsidók csak elsuttoghatják az Isten nevét, de hangosan nem mondhatják ki. Nem igazán ismerem a zsidó vallást, de a Jehova Tanúi kiadványok szerint egy törvényt (Isten nevét hiába szádra ne vedd) félreértelmezték a zsidók. Ezért egyáltalán nem is mondták ki a nevét, csak ünnepekkor. De ezen alkalmakkor előtte-utána (nem emlékszem) nagyon meg kellett tisztálkodniuk, ami külön macera volt, ezért inkább felhagytak a név kimondásával. Ezért ők sem tudják biztosra, hogyan kell kiejteni.

A Tanúk ugyan nem cáfolják, hogy Jahve is lehet a helyes kiejtés. Igaz ebben különféle nézeteket vallanak, ahogy én látom. A kiadványok a Jehova nevet erőltetik, de ők maguk van, hogy azt mondják, nem az a lényeg, hogy Jahve, vagy Jehova, vagy bármi más - tehát nem az a lényeg, hogy mondjuk ki, hanem az, hogy használjuk az isteni nevet.


Amúgy én is azt vettem észre, hogy a katolikus vallás van leginkább támadva. A Jelenések könyvének értelmezése is, ahol a hamis vallás és a politika kapcsolatát értelmezik a szajha és a szörnyeteg párosával.. is mintha kifejezetten a katolikusokat támadná, persze legújabban Babilon néven illetik ezt úgy tudom, és az összes vallásra vonatkoztatják.


Annyit még hozzátennék, hogy a Biblia összeállítása is felmerül ilyenkor kérdésként. Hiszen nem az apostolok, sem más állította össze, és jó pár evangélium kimaradt, amit ma apokrif iratoknak nevezünk. Azt hiszem pont a 2012. júniusi egyik folyóirat foglalkozik azzal, hogy az apokrif iratok mind kacsák, és levezetik, hogy miért. De egy Tanú azt is mondta, ha már a Biblia összeállításánál tartunk, hogy Jehova isten gondoskodott róla, hogy azok az írások kerüljenek bele, amelyek fontosak, és igazak. Tehát történt befolyásolás az összeállításkor, de a név kitörlésekor nem. Szerintem ez igazán érdekes.

2012. márc. 17. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/31 A kérdező kommentje:

Akikkel én találkoztam, azok se erőltették a Jehovát, hanem leszögezték, hogy nem biztosak a kiejtésben. De ezeket én is tudom, hogy nem volt szabad kimondani, és hogy feledésbe merült az eredeti kiejtés, de a tanúk szó szerint a "cenzúrázás" szót használták, éspedig hogy a Jehovás részeket Úr-ral helyettesítették. Nyilván ki más, mint a katolikusok.


De, amennyire én tudom, azok az egyházatyák, akik a Bibliát a mai formájában összeállították, azok katolikusnak számítottak, nem? Az ő munkájukat miért nem vonja kétségbe egy protestáns vagy neoprotestáns sem? Sőt, jobban bíznak ebben a döntésben, mint maguk a mai katolikusok. Jehova tanúi meg nem tudom honnan veszik ezt a cenzúrázást.

2012. márc. 17. 23:32
 7/31 lsandor ***** válasza:
31%

Kedves kérdező gondolj bele még abba is, hogy a Pápa nemrégiben küldött egy rendeletet a Katolikus hitoktatóknak, melyben megtiltotta, hogy bármilyen vallási tevékenységükben használni merjék Isten nevét. Valamit tény ami tény, hogy az eredeti írásokban kb 7000- szer foldul elő az isteni név. Ezekben a részekben Úr kifejezéssel helyettesítették. Am nemrégiben kiadtak egy újabb Károli fordítást, azt nem tudom biztosra, hogy a Katolikusok adták ki, de az a lényeg, hogy ebben a fordításban már azokról a helyekről is kivették, ahol a régi Károliban még benne volt, melyre te is utaltál. Am amiatt van a régebbi Károliban azon a néhány helyen mégis benne az isteni név, mert azok a szövegrészek, nagyon szükségessé tették, hogy az Isteni név szerepeljen. Pl gondolj a Zsoltárok 83: 18(19)-re: Hogy megtudják az emberek, hogy te, akinek neve Jehova, Egymagad vagy a Legfelségesebb az egész föld felett.

Nos ha itt az Úr kifejezés szerepelne, akkor nagyon érezhető lenne, hogy valami nincs rendben, mert itt egy névről beszél, az Úr kifejezés pedig nem név, hanem egy cím lenne.

2012. márc. 18. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/31 A kérdező kommentje:
Köszönöm a semmit Isandor. Kicenzúrázhatták volna az egész mondatrészt úgy ahogy van.
2012. márc. 18. 11:21
 9/31 anonim ***** válasza:

"...hogy a Pápa nemrégiben küldött egy rendeletet a Katolikus hitoktatóknak..."


Isandor,

linkelnéd légyszi, ezt én is szívesen elolvasnám.

2012. márc. 18. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/31 anonim ***** válasza:
Én is szeretném elolvasni a pápai rendeletet, amelynek értelmében nem lehet használni Isten nevét. Köszönöm.
2012. márc. 18. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!