Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Lehetséges-e, hogy a hindu...

Lehetséges-e, hogy a hindu teremtéstörténet jobban közelít a világ keletkezésének tudományos elméletéhez?

Figyelt kérdés

"A Világéjszaka sötét, mindent elborító, mozdulatlan tengerének színén összecsavarodva nyugodott Ananta, a Végtelenség Kígyója, s rajta álomba merülve pihent Visnu, a mindenség létesítője és fenntartója, az egyetlen hatalom. Bensejében a világ egész tartalma mint nyugvó gondolat derengett, rajta kívül nem volt élet, nem mozdult semmi. Álmában egyszerre megrezdült benne a gondolat, és Visnu felébredt. Kinyitotta szemét, és látott. Abban a szempillantásban megindult a mozgás az odáig nyugvó ősanyagban. Visnu létesítő akarata kisarjadt, és köldökéből egy lótusz nőtt elő. A lótusz széttárta szirmait, és íme, a lótusz kelyhében ült Brahmá, az Egynek Teremtő Ereje.



Brahmá körül akart tekinteni, de nem moccant meg; Hogy mindenfelé láthasson, négy arca keletkezett. A gyökeret azonban, amelyből létre fakadt, nem látta, s ezért azt gondolta, hogy egyedül ő van, kívüle nincsen öntudat. Csak a lótuszt látta, mely őt hordozta, s ez a lótusz a világmindenség volt. Gondolkozni kezdett: „Honnan származott ez a lótusz? Honnan jöttem én magam?”



Hosszú-hosszú időkig elmélkedett e kérdéseken, míg végül a szívében, lénye legmélyén felderengett egy kép: a mindenség sötét vizén s a Végtelenség Kígyóján nyugvó Egynek, a Világ Gyökerének a képe. Hódolva fordult hozzá.

- Mi az én teendőm?

Bensejében megszólalt a hangtalan válasz:

- Gyűjtsed össze egyetlen gyújtópontba erőid teljességét!



Brahmá magába mélyedt, minden gondolatát erre az egy feladatra irányozta, és lassan elérte az összeszedettség legmagasabb fokát. Határtalan erő töltötte el, s a tudata is mérhetetlenné tágult, értelme vakítóvá világosult. Ezt mind akarattá fogta össze, és teremteni kezdett. Megosztotta az Ákását, az ősanyagot, a benne áradó mozgás erejét határozott célra irányította. Örvénylés kavarta meg az ősanyagot. Létrejöttek a világok, a világok bonyolult rendszerei s a rendszerek körei; a betölthetetlen térben és az idő határtalanságában. Így született a Három Világ."


Megfelelő behelyettesítéssel adódik az ősrobbanás, az azt megelőző állapot, és a három "világ" a három dimenzió keletkezése is.



2012. ápr. 1. 21:01
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
30%

"Megfelelő behelyettesítéssel adódik az ősrobbanás, az azt megelőző állapot, és a három "világ" a három dimenzió keletkezése is."


Na ez az ha valaki akarja a spagetti receptjét is behelyettesítheti. Szerintem a Bibliába is ugyan is "belehelyettesítheted"

2012. ápr. 1. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Lényegében a Bibliába szintúgy behelyettesíthető, de ez részletesebb.

Amúgy abból a spagettiből biztos ami biztos, én nem ennék.

2012. ápr. 1. 21:20
 3/11 anonim ***** válasza:
84%

A hindu teremtéstörénet, mint a bibliai is, metafizika. Ami azt jelenti hogy az emberiség a neki adott bölcsességet a saját módján "kezelte". Isten ugyanis mindig mindenkihez szólt. A teremtéstörténetek mind közös tőről fakadnak és amelyik igazi metafizika, az mind "jó" bizonyos szintig. De egyik sem pontos, hiszen szimbolikusak.


Várj, itt dobálózom szavakkal, hogy metafizika, szimbolikus, meg hasonlók. Inkább jöjjön egy példa. Adott két ember, mindkettő neurotikus, mindkettő tüneteinek hátterében mondjuk egy domináns anya által okozott lelki károk állnak. Mindkettő kötelességtudó, "jó" gyermek ahhoz hogy az anyjával kapcsolatos negatív gondolatait elnyomja, ez tehát neurózishoz vezetett.

A tudat alatti általában álmok által "üzen" így mindkettőjük álmaiban felbukkannak bizonyos motívumok. Az egyik álmában az anyja egy hatalmas sasmadárként szerepel, aki őt üldözi. A másik mondjuk álmában egy kölyökkutya, akit felfal az anyja.

Melyik álom áll közelebb a valósághoz? Válasz: mindkettő egyformán. Mindkettő szimbolikus üzenet ugyanis a tudat alattiból, ahogyan a teremtéstörténetek szimbolikus üzenetek a kollektív tudattalanból. Igen, megfejtésükhöz kódok kellenek, a neurózisos emberek esetében anamnézis, míg a teremtéstörténetek esetében a tudomány szolgáltatja a kódokat. De mind az anamnézis, mind a tudomány tökéletlen és -termeszetéből adódóan- nem lehet teljesen értékű. A végső válasz mindkét esetben egy bevillanó élmény, megvilágosodás, rálátás.


Remélem segítettem. Egy keresztény.

2012. ápr. 1. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

"Lehetséges-e, hogy a hindu teremtéstörténet jobban közelít a világ keletkezésének tudományos elméletéhez?"


Nem!


De vajon az igazságtól milyen messze van mindkettő?

2012. ápr. 1. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
63%

Vidiripi


Vagy milyen közel van az igazsághoz!

2012. ápr. 2. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Miért kellett lenullázni a jungiánus válaszomat? Lehet, hogy sokan nem értenek vele egyet, de attól még hasznos mert egy másik szemszögből közelíti meg a kérdést.
2012. ápr. 2. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
39%
ez elég messze áll az igazságtól, mert Isten csak egy van. Az egyetlen igaz Istenről pedig a Bibliában olvashatsz. Annak minden szava igaz!
2012. ápr. 5. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Ez a kérdés olyan, hogy a válaszadáshoz az kevés ha valaki egy könyvet olvas csak, mert ez minimum igényli a (itt belinkelt) hindu mitologiai rész ismeretét, és az ősrobbanás elmélet ismeretét is.

E kettő ritkán kerül egy könyvbe, a keresztény bibliában pedig egyik sem szerepel ebben a formában.

Talán ezért lehetséges, hogy ennyire kevesen ismerik fel a hasonlóságokat.

2012. ápr. 5. 23:19
 9/11 fairi1 ***** válasza:
100%

Kevesen ismerik a hindu mitológiát és emellett az ősrobbanás elméletét teljes mértékebe ismeri.

DE három "világ" és három dimenziót szinonimává tenni kicsit túlzás. Ebből látszik az egész egy belemagyarázás.

Önkényesség onnan is látszik,időt említi szöveg, akkor ha tényleg vmi isteni tudás lett volna, és a világ a dimenzió szinonimája, akkor "Négy világot" kellett volna írni! Téridő fogalom ugye ismerős,három térbeli koordináta plusz egy időbeli!

Olvasás közben meg lehet erőszakolni a szöveget,és belehelyezni egy mai elméletet.

2012. máj. 14. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Öröm volt olvasni, amit írtál kedves kérdező! Én ebben hiszek.

Brahmá azután teremtő energiáért imádkozott. Így teremtette meg az univerzumunkat. De ez csak a mi univerzumunk: Visnu alszik, de nem olyan öntudatlanul, mint ahogy mi tesszük. Végtelen számú univerzum jön létre a Testéből kiáradó pórusaiból. És ugyanennyi Brahma létezik, de a mi univerzumunkban csak egy van.

"Kevesen ismerik a hindu mitológiát és emellett az ősrobbanás elméletét teljes mértékebe ismeri.

DE három "világ" és három dimenziót szinonimává tenni kicsit túlzás. Ebből látszik az egész egy belemagyarázás."

Hát te sem ismered akkor igazán a hindu mitológiát. A 3 világ a bolygórendszerekre utal, semmi köze a dimenziókhoz. Vannak a pokoli bolygók, a középső bolygók, és a felső, mennyei bolygók. Úgy hívják az egészet, hogy mahat-tattva vagyis anyagi megnyilvánulás.

"Önkényesség onnan is látszik,időt említi szöveg, akkor ha tényleg vmi isteni tudás lett volna, és a világ a dimenzió szinonimája, akkor "Négy világot" kellett volna írni!"

Az örök idő vagyis kala Istennek egy hatalmas energiája. Ebben az anyagi világban minden alá van vetve ennek az időnek. Ezt te is tapasztalhatod: ez a test öreg lesz, majd kimúlik.

Brahma is csak 100 évig él, persze az ő időszámítása szerint. Brahmának is van nappala és éjszakája. Az éjszakáján ez az egész anyagi, kozmikus megnyilvánulás megsemmisül. Majd nappalán újra megnyilvánul.

A Bhagavad-Gítát tudom ajánlani na és a Srímad Bhágavatam-ot. A Srímad Bhágavatam 12 énekből áll, a 3. és 4. ének is két kötetes. A 10. ének is, ami az utolsó lefordított könyv jelenleg.

A Vedanta-Sutra pedig tulajdonképpen a Bhágavatam összefoglalása. A Vedanta-Sutrát azért nem ajánlom, mert az kemény írás, nekem nincs még hozzá elég intelligenciám. Vjásza, aki írta, Őt Isten egyik inkarnációjának tartják. A Bhágavatamot is Ő írta. Amikor olvasom a Bhágavatamot, úgy érzem, mintha egy-egy puzzle darabkát a helyére tennék, az igazság darabkáit.:)))

A Bhagavad-Gíta pedig maga a tökély. Nem lehet megunni, mert mindig új dolgokat mond el.:) Ötezer éves e szent könyv, de az igazság az akkor is az volt, és most is az.

A fordítása egyébként az, hogy Isten Éneke.

Itt elolvashatod magyarázat nélkül: [link]

Bocsánat, hogy elfogult voltam!

Ha bármilyen kérdésed van, vagy segítségre szorulsz, nyugodtan írjál, akár privátban is!

2013. aug. 15. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!