Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A kánaánita vallás Yahweh-nek...

A kánaánita vallás Yahweh-nek mi köze a zsidó vallás, és egyben a kereszténység istenéhez?

Figyelt kérdés
Neten olvastam, hogy a Kánaánita vallásban - ami többistenhitű - volt többek között Moloch, Ba'al és Yahweh is. Olvastam, hogy a zsidók a sok isten közül kiválasztották maguknak Jahweh-t (a termékenység- és viheristent) és így lett monoteista vallás. Igaz ez? Mert, akkor ez olyan mintha az ókori görög vallásból kiválasztanák Démétért és így monoteista lenne.

2012. ápr. 12. 13:50
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

Hát ez érdekes kérdés, mert (szinte) minden vallás azt tanítja ugye, hogy az ő útjuk az egyetlen, és az ő igazságuk az egyetlen. Viszont ha több vallást is megismersz akkor találsz egy csomó átfedést. De szerintem ha a pápát megkérnéd, hogy meséljen neked Ba'al-ról, elzavarna a fenébe :D


Az egyiptomi vallás történetében is van egyistenhit felé mozdulás, a görögök meg sok istent/félistent az egyiptomiaktól vettek át. De az indiai vallásban is a "krisnások" csak a főistent szolgálják.


Ahogy én észrevettem, csak az elnevezések változnak, meg az, hogy ki mennyire koncentrál a főistenre. A kisebb isteneket nevezhetik kis isteneknek, félisteneknek, angyaloknak, stb. Azért a keresztény vallásban is elég sok angyal van, meg atya-fiú-szentlélek, meg szűz máriához is sokan imádkoznak, ahhoz képest hogy egyistenhit.


De ez a kérdés szerintem több választ kapna a vallás témakörben.

2012. ápr. 12. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
Attól félek a vallás témakörben csak indulatokat szítana.
2012. ápr. 12. 14:08
 3/14 anonim ***** válasza:
6%

Attól még ez a vallás témakörbe való.

Vagy netán tudományos elemzést vársz?


Ha megkérhetlek, hogy a tudományos listákra ne tegyél vallásos kérdéseket... nagyon könnyen úgy nézhet ki, mintha téríteni akarnál, vagy legalábbis a vallást jobban képbe hozni, elterjeszteni.

2012. ápr. 12. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

"Vagy netán tudományos elemzést vársz?"

Tudományos bizonyítékot, ui. ha jól értesült vagyok, akkor ez a vallástudomány "tárgya", nem? Tehát archeológusok mindenféle leletekre lelve megtudják, hogy hogy is volt akkor. Mert, őszintén, nem hagyatkoznék szentnek vélt iratokra.


Amúgy az a baj a vallás kategóriával, hogy ott már többször is felmerült hasonló kérdés és csak indulat volt belőle, értelmes válasz egy sem.

2012. ápr. 12. 18:33
 5/14 A kérdező kommentje:

"Ha megkérhetlek, hogy a tudományos listákra ne tegyél vallásos kérdéseket... nagyon könnyen úgy nézhet ki, mintha téríteni akarnál, vagy legalábbis a vallást jobban képbe hozni, elterjeszteni."

Megkérhetsz, csak fölösleges, mert nem vagyok vallásos. De mégis, miért kéne a vallással kapcsolatos "objektív" tények iránti kérdéseket más kategóriába rakni??? Főleg olyan kérdések után, mint: hiszel Istenben?, szerinted vannak szellemek? és a többi... Nem értem miért pont az én kérdésem okoz zavart az erőben.

2012. ápr. 12. 18:35
 6/14 anonim ***** válasza:
6%

A többi is zavart okoz.

Nem tudom, feltűnt-e - de most már hetente több ilyen kérdés kerül a tudományos listára - majd kerül a helyére, az erőteljes tiltakozások után.


Olyan, hogy vallástudomány - gyakorlatilag nem létezik. A vallást nagyon-nagyon ritkán szokás tudományosan vizsgálni.

2012. ápr. 12. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
93%
Előző, azért ennyire nem kell eldramatizálni a helyzetet, a gyiken a tudományokon belül van Társadalomtudományok és bölcsészet témakör is, ide simán beférnek az ilyen kérdések.
2012. ápr. 12. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:
Én vallástörténetre gondoltam (bocs), nem tudom mennyire származik tudomány(os)nak és melyik tudományágon belül van.
2012. ápr. 12. 20:30
 9/14 A kérdező kommentje:
*számít
2012. ápr. 12. 20:30
 10/14 anonim ***** válasza:
100%

Nem, zsidók bevonultak Kánaán földjére és ők vitték magukkal Yahvét. Aki nem egy termékeny és viharisten típus.

A kánaániták közül viszont sokan elfogadták.

2012. ápr. 12. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!