Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért így ábrázolják Jézust a...

Miért így ábrázolják Jézust a kereszten?

Figyelt kérdés

Minap az Esztergomi bazilika kincstárában tűnt fel, hogy minden Jézus kereszthalálát ábrázoló művön (feszületek, miseruhák, festmények... stb.) Jézus testének jobb oldalán látható a katona lándzsájának szúrása. Én úgy tudtam, mid vallási, mind történelmi szempontból, hogy bal oldalon szúrtak a keresztre feszítetteknél, két okból: ha meghalt alvadt, vizes vér látható. Ha nem, akkor az alulról felfelé, tüdőn át a szívre irányzott szúrás kegyelemdöfésnek is beillett. Ennek utána is olvastam, sok helyen nem említik hol szúrták meg (János evangéliumában sem pl.) De találtam olyan megfogalmazási is, ami így hangzott: "És Jézus átszúrt szívéből vér és víz ömlött ki"


Szóval, mindennek ellenére az ábrázolásokon miért jobb oldalon van a seb? (Hülyéknek, hogy amikor szemben állsz a kereszttel akkor a bal oldalon látod???)


Illusztrációnak:

[link]


2012. máj. 29. 11:20
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
100%
Nagyon érdekes kérdést vetettél fel, kár hogy elrontottad a zárójeles megjegyzéseddel.
2012. máj. 29. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:

Ha jobban belegondolsz, akkor belathatod, hogy jobbrol is at lehet szurni a szivet.

Sot, akar felulrol vagy hatulrol is.

2012. máj. 29. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
Talán a festő nem olvas Bibliát.
2012. máj. 29. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
De ha mégjobban belegondolunk akkor a festő se látta Jézust, hogy tudja hol szúrták meg:)
2012. máj. 29. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 A kérdező kommentje:

Első: A zárójeles kérdést nem kritikának szántam, előre is elnézést mindenkitől, aki annak veszi. Egyszerűen sok helyen tapasztalom, tapasztaltam már hogy hülyének nézik az embereket, és sok használati tárgyat, illusztrációt, magyarázatot próbálnak "hülyebiztos"-módon megoldani, szánkba rágni, feltételezve hogy enélkül életképtelenek lennénk... (pl. hajszárítóra írt felirat: alvás közben ne használja... No comment)... Szóval megfordult a fejemben, hogy ez alól a vallás sem kivétel: biztosra megy, hogy a középkori pór paraszt is megértse.


Második: Valóban meg lehet oldani, de a katonák szerintem ha a fegyverükről volt szó, akkor a legegyszerűbb módon használták azt, úgy ahogy harcolni is kell vele. Biztos halálra, azt pedig bal oldalon lehet elérni. (Persze ez csak egyszerű gondolatmeneten alapuló feltételezés, alátámasztani nem tudom)

2012. máj. 29. 12:17
 6/21 anonim ***** válasza:
Akár azt is megkérdezhetted volna, hogy miért fehér, európai emberként ábrázolják, mert az kétszer ekkora talány.
2012. máj. 29. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
52%
Utolsó: Miért, a zsidók nem fehérek? Nem az európai emberekre hasonlítanak a leginkább?
2012. máj. 29. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
Egyrészt kétezer éve még erősen barnák voltak, másrészt tömzsi testalkatúak, harmadrészt, rövid, göndör hajuk volt. Vagyis az ábrázolás köszönőviszonyban sincs azzal, ahogy Jézus kinézett, ha létezett. Azt értem, hogy évszázadokkal ezelőtt fogalmuk sem volt, hogy nézhetett ki, de miért ábrázolják most is ugyanúgy? Ráadásul a kereszt sem úgy nézett ki, no de mindegy is.
2012. máj. 29. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
45%

"Egyrészt kétezer éve még erősen barnák voltak, másrészt tömzsi testalkatúak, harmadrészt, rövid, göndör hajuk volt."


Kipróbálhatnám az időutazógépedet? Én is akarom*-* Amúgy is van egy elintézni valóm a múltban-.-

utóirat: mekkora egy nagyágyú vagy!-.-"

2012. máj. 29. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
8-asnak igaza van, ez tudományos tény. A középkori európai ábrázolások európai vonásokkal ruházták fel, hiszen nem tudták elképzelni máshogy, és ez így maradt a hagyományban.
2012. máj. 29. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!