Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért így ábrázolják Jézust a...

Miért így ábrázolják Jézust a kereszten?

Figyelt kérdés

Minap az Esztergomi bazilika kincstárában tűnt fel, hogy minden Jézus kereszthalálát ábrázoló művön (feszületek, miseruhák, festmények... stb.) Jézus testének jobb oldalán látható a katona lándzsájának szúrása. Én úgy tudtam, mid vallási, mind történelmi szempontból, hogy bal oldalon szúrtak a keresztre feszítetteknél, két okból: ha meghalt alvadt, vizes vér látható. Ha nem, akkor az alulról felfelé, tüdőn át a szívre irányzott szúrás kegyelemdöfésnek is beillett. Ennek utána is olvastam, sok helyen nem említik hol szúrták meg (János evangéliumában sem pl.) De találtam olyan megfogalmazási is, ami így hangzott: "És Jézus átszúrt szívéből vér és víz ömlött ki"


Szóval, mindennek ellenére az ábrázolásokon miért jobb oldalon van a seb? (Hülyéknek, hogy amikor szemben állsz a kereszttel akkor a bal oldalon látod???)


Illusztrációnak:

[link]


2012. máj. 29. 11:20
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:

Olvastam a rómaiak keresztre feszítési módszereiről és az olvasottak fényében, ez az ábrázolás csak annyiban tekinthető hitelesnek, hogy támasz van a lábai alatt, bár lejjebb mint kellene lennie.

Engem is érdekelne, hogy miért az ehhez hasonló ábrázolások a leggyakoribbak.

2012. máj. 29. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 A kérdező kommentje:

Kedves Hatodik!


Ennyi erővel azt is megkérdezhettem volna, hogy a macskáknak miért csak egy farka van. De nem ezt kérdeztem!


Nagyon jól tudom, hogy a Bibliában van egy csomó furcsaság, meg ellentmondás, meg érthetetlen dolog.


Kiemeltem egyet, ami különösen érdekel. ERRE szeretnék válaszokat kapni. Ha érdekel majd más egyéb antropológiai furcsaság is, akkor ígérem azt is megkérdezem. (ha azóta más még nem élt a lehetőséggel)


Addig viszont kérlek Téged, (és persze másokat is) hogy ha hasznos választ nem tudsz adni, akkor legalább ne kötekedj.


Köszönöm

2012. máj. 30. 09:44
 13/21 anonim ***** válasza:

tegnap 21:56

Linkelj tudományos tényt akkor róla! Látni akarom:) De ha nem mutatod akkor nincs alátámasztása a szavadnak és a másik válaszolónak se. Ha igazad van akkor nem próbléma linkelned tudományos tényt. Eleve a mai zsidók bőrszíne árnyaltabb a színűk úgyhogy várom én azt a nagy tudományos tényt a régi zsidók bőrszínéről!:) Várom, ha tudod a szavaidat bizonyítani.

2012. máj. 30. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
A másik meg az, hogy a festék nem több millió színből áll mint egy iphone vagy full hd tv. A festőnek nehezebb kicsivel árnyaltabb színt kikeverni nem gondolod okoska?:) Ha nem fehérre csinálja akkor meg az lenne a baj, hogy negroXD Tudom 21. században élünk na de a régen készített festmények alig, ha voltak millió színekkel ellátva. Yup:)
2012. máj. 30. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:

Szerintem puszta hagyomány, valaki egyszer így kezdte ábrázolni, és azóta így ábrázolják sokan (megj. a mi templomunkban emlékeim szerint bal oldalt van a feszületen a seb).


Lehet, hogy a légiós a kereszttől jobbra állt, és nem volt kedve átmenni a túloldalra. A szív valóban eltalálható jobbról is, nem olyan nehéz, főleg lándzsával.

2012. máj. 31. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:

No megint én vagyok, egy barátomnak megemlítettem a problémát, és ő egy nagyon ésszerű, logikus magyarázattal rukkolt elő.


Tudvalévő, hogy a kora középkori megfeszített Krisztus ábrázolások az ikonográfiában a torinói lepel alapján készültek, amit akkor még nem ott, hanem sokáig a Bizánci birodalomban őriztek. A leplen lévő kép jobb oldalán (vagyis az ember bal oldalán) egyértelműen látszik az oldalseb okozta folt, s mivel a lepel gyakorlatilag tükörkép, ezért az alapján logikus feltételezni, hogy a seb jobb oldalon volt.

2012. jún. 1. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:

# 13/16 Tele a net az erről szóló cikkekkel, tanulmányokkal, csak egy google keresésbe került volna neked is.


[link]

2012. jún. 1. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:

-.-"

Ez aztán tudományos tényXD Ez oltári hülyeség, de hagyjuk:D Hű Jézus fekete:O Nyugodtan hidd el amit írnak:) Tudod jó pénzért mindent kitalálnak;)


Na akkor én is linkelek és kívételesen a Bibliából:


Zsolt 51,9

Tisztíts meg izsóppal, és tiszta leszek, moss meg engem, és fehérebb leszek, mint a hó.


Szerintem az izsóp nem valami fehérítő dolog:) Különben Micheal Jackson megsporolt volna pár műtétet:) Nem úgy kellene hangzania, hogy moss meg engem és tisztább leszek, amilyen fekete föld vagy mi?XD Erős kijelentés az, hogy Jézus fekete!! Mind hülyeség amit linkeltél, bocs. Amennyit kerestek azzal a hülyeséggel az nekem is pont jól jönne. Kösz, mert legalább jót röhögtem ezen a bbc vackon:)

2012. jún. 1. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:
Ja, hát a BBC oldalán a cikkeket csupa hülye írja, bezzeg te szaktekintély vagy antropológiából. Istenem...
2012. jún. 1. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:

Feltűnt neked, hogy a cikk Jézusról szól? Vagyis pénz csinálás az egész. Jézus képét még egy régi vásznon is kivették. Jézusból melyik kapzsi ember nem akarna meggazdagodni? Kérdeznék tőled valamit. Milyen alapon hiszel annak a cikknek? Tehát tegyük fel van egy papírom amivel ilyeneket halandzsázhatok "szaktekintély, antropológia" és kitalálom Jézus nem megváltó volt hanem mentalista volt. Te szépen elhiszed neked:D Iá iá iáXD Csakis tapsolni tudok neked:) Olyan emberek írnak akik kapálni nem tudnak, de körül magyarázni igen.

Egy, Jézus testét nem találta meg senki se! Ebből következésképp hogyan állítják azt, hogy Jézus fekete? Kettő, az ember nem a naptól feketedik meg vagy Wesly Snipes is a napozástól lett fekete? Három, Bibliából másoltam idézetet ami fehér bőrről ír. Tegyük fel írok egy könyvet melyben leírom hogy láttam a jetit személyesen és fehér szőrre van, de egy okostojás aki nem látta az kitalálja hogy fekete. Ez hasonlat volt, ha nem tudtad értelmezni. Nem tudsz olyan tudományt előhozni ami alátámasztja a mondásod! Sőt én láttam a spektrum tv-n egy műsort amelyben egy ókori egyiptomi halottat találtak és képzeld nem volt sötétbörű!:)

2012. jún. 2. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!