Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Cenzúráznád a saját kutatási...

Cenzúráznád a saját kutatási kutatási dokumentációdat, ha az eredmények ellentétben állnának a világnézeteddel/vallásoddal/erkölcsi normáiddal?

Figyelt kérdés

Tegyük fel, hogy kutató vagy-szakterület lehet bármi, mert a kérdés pusztán gondolatkísérlet.


Szóval mit tennél ilyen esetben? Kihagynád azt a részt? Beleírnád, és ezzel vállalnád a következményeket a társadalom bizonyos részeitől vagy akár egészsétől? Eleve nem is publikálnád a tanulmányt? Esetleg belehamisítanál adatokat hogy számodra is elfogadható legyen?



2012. júl. 7. 18:48
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
67%

Nehéz kérdés.

Ha a munkahelyem, karrierem múlna rajta, egyszerűen megtartanám magamnak a felfedezést, ha nem szükséges publikálni.


Ha publikálni kell a tárgyilagosság mellett pártatlan is lennék, így nem erőszakoskodva a saját "igazságom" mellett, hogy csak a tudomány, vagy csak a vallás.


Azt biztos, hogy mélyen megdöbbentene, ha kiderülne az ellenkezője, mint amiben egész eddigi életemben hittem. Valahol megnyugtatna, másrészt megrémítene a felfedezés.

Azt hiszem meghasonlanék. De az is lehet, hogy hideg módon tudomásul venném, és letojnám. Elfogadnám persze, ha megcáfolhatatlan bizonyíték van mellette, de amíg nincs, csak lehetőségként kezelném.


És ha még lenne is bizonyíték, újra és újra vizsgálnám, elemezném, kikísérletezném, nem bíznék semmit a véletlenre. És ha ekkor is minden arra mutatna, hogy az én "hitem" a hazugság, sem fogadnám be a másik oldalt. Tehát nem lennék mélyen vallásos ha ateista vagyok, és ateista sem, ha eddig ájtatosan imádkoztam minden nap Istenhez.


Nem tudom. Próbálnék ahhoz ragaszkodni, amiben hiszek. Mindenki ahhoz ragaszkodik, még ha meg is próbálják cáfolni. A két oldal, ateista és vallásos mindig a másikra keres cáfolatot, és maga mellett bizonyítást, de hiába az ellentét, egyik sem győzi meg a másikat. Még akkor sem, amikor mindkét fél szerint a saját verziója teljesen érthető, logikus, és igaz. Mert ugye mindenkinek az az érthető, logikus, és igaz, amit hinni akar.

2012. júl. 7. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:

Ez egy érdekes álláspont. A vallás nem volt konkretizálva, mivel a kérdés filozófiai, lehet szó bármilyen klasszikus vagy modern vallási nézetekről.

De igazából ateistákról is, mert erkölcsi és morális nézeteik nekik is vannak.

Mindenkienk az álláspontjára kiváncsi vagyok.

2012. júl. 7. 19:30
 3/16 anonim ***** válasza:
69%
Hűűű ez de jó kérdés! Volt már olyan párszor, hogy én úgy indultam neki egy kutatásnak, hogy meg voltam győződve róla, hogy az én elképzelésemet fogja igazolni, aztán végül kiderült, hogy mégsem. De persze ez kicsit más, mert felállítottam egy hipotézist, ami megdőlt, de ez is eredmény, csak nyilván nem az, amit én vártam. Kénytelen voltam elhinni a saját kutatási eredményeimet, hiszen kinek higgyek, ha nem magamnak? Nade egy ilyen eredmény nem zavart bele a vallási/erkölcsi meggyőződésembe :) Ha mégis lenne egyszer ilyen eset, hát én nem is tudom, mit csinálnék. Nyilván el kellene fogadnom a tényt, hogy idáig valamit nagyon tévesen láttam, de nem hiszem, hogy még reklámoznám is, hogy rájöttem, hogy pont az ellenkezője igaz. Az biztos, hogy nem hamisítanék, nem nyúlnék bele, viszont valószínűleg nem is publikálnám. Ha valaki a későbbiekben rákérdezne, hogy tudtam-e, hogy ez meg az nem is úgy van, ahogy hiszik az emberek (az "ez meg az" itt arra vonatkozik, amire a kutatás során magam is rájöttem), akkor nem titkolnám, hogy igen, én is tudom, de mint már mondtam, nem is én lennék az, aki ezzel előáll.
2012. júl. 7. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
14%
Az elsö hozzászoloval tökéletesen egyetértek,örülok hogy vannak még ilyen emberek.Az ember tévedhet,bármilyen kutatás lehet téves de Isten soha nem téved.
2012. júl. 7. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
76%

Én az igazságot keresem. Az igazság pedig nem elmélet, hanem az igazság.


Ezek a sorok is elgondolkodtatnak. Tehát a hitem nem lehetne megdönteni. De a tudományt támogatom.


Tamás Evangéliuma:

"56 Jézus mondta: Aki fölismerte a világot, egy hullát talált, és aki egy

hullát talált, a világ nem méltó hozzá."

"80 Jézus mondta: Aki fölismerte a világot, a testet találta, és aki a testet találta, a világ nem méltó hozzá."

2012. júl. 7. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
100%

Hiánytalanul publikálnám és ingyenesen elérhetővé tenném, mint bármilyen kutatásommal tenném.

Tudást visszatartani az egyik legnagyobb bűn, amit ember elkövethet.


A tudományban nincs értelme hazudni, az mindig kiderül, már magát a kutatást is úgy kell nyilvánosságra hozni, hogy az bárki számára megismételhető legyen. Ha nem így teszek, nem ér semmit, ha pedig mások más eredményre jutnak (arra amire én is eredetileg), önmagam kompromittálnám.

2012. júl. 7. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
100%
Nem; teljesen igaza van az előttem szólónak.
2012. júl. 7. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
100%
Egyértelműen publikálnám hiánytalanul. Az igazság a legfontosabb, mi értelme lenne egy illúzióban élni?
2012. júl. 7. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
100%
Az igazságot publikálnám, nem számít, hogy az az én véleményemmel ellenkezik vagy sem. Az összes kutatásnak az lenne a lényege, hogy az igazat és a fikciót tegyük nyilvánossá.
2012. júl. 7. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 Hazardteam ***** válasza:
34%
Ez így túl homályos. Miféle tudományos eredmények?
2012. júl. 8. 07:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!