Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mikor elmentem misére, a mise...

Mikor elmentem misére, a mise vége felé lehetett menni ostyáért. Miért szólt?

Figyelt kérdés
Gondoltam én is elmegyek. Kezdjük ott, hogy nem vagyok megkeresztelve. A mise végén beszéltünk a pappal, hogy megszeretnék keresztelkedni. Miért tette szóvá, hogy akkor nem szabadott volna ostyáért mennem?
2012. aug. 19. 12:27
 1/6 zokniszörny ***** válasza:
72%
Mert ostyát csak az vehet magához, aki megkeresztelkedett és elsőáldozott. Ez egy szabály. Van valami bonyolultabb vallási magyarázata is, de hogy micsoda, azt nem tudom.
2012. aug. 19. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Kezdjük ott, hogy az ostyaevés (áldozás) a misén az ún. úrvacsorai közösségnek felel meg, amit Jézus Krisztus parancsolt a követőinek, hogy "ezt cselekedjétek az én emlékezetemre".

Az úrvacsorai közösségben a kenyér (ostya) Krisztus testét jelképezi, amely értünk töretett meg, a bor pedig Krisztus vérét, amely értünk ontatott ki. Épp ezért a keresztény szokások szerint, bármelyik felekezetről is legyen szó, általában csak azok élhetnek az úrvacsorai közösséggel, akik már megkeresztelkedtek/megtértek stb., vagyis kereszténnyé lettek, valóban "közösségben vannak" Jézus Krisztussal.

A Biblia azt írja (Pál apostol Korintusiakhoz írt levelében):

"1Kor 11:27 Azért aki méltatlanul eszi e kenyeret, vagy issza az Úrnak poharát, vétkezik az Úr teste és vére ellen.

(...)

1Kor 11:29 Mert aki méltatlanul eszik és iszik, ítéletet eszik és iszik magának, mivelhogy nem becsüli meg az Úrnak testét."


A szövegkörnyezetből kiderül, hogy itt Pál elsősorban azokra a korintusi keresztényekre gondol, akik úgy jártak a keresztény istentiszteletekre és vették az úrvacsorát, hogy közben-közben a vallási téren igen széles "választékot" biztosító Korinthosz városának más, a bibliai nézőpontból bálványoknak minősülő isteneknek is áldoztak.

Viszont ugyanerre építve szokták a keresztény egyházak az áldozást/úrvacsorát csak a tagok számára hozzáférhetővé tenni.


Ráadásul a katolikus egyháznál még hozzájön ehhez, hogy ők vallják az ún. átlényegülés (transsubstantiatio) tanát, amely szerint amikor a pap megáldja az ostyát és a bort, akkor az valóságosan "átváltozik" Krisztus testévé és vérévé, tehát ők abban hisznek, hogy *effektíve* Krisztus testét eszik és (a papok, mert náluk csak ők ihatják a bort) Krisztus vérét isszák.


Igyekeztem objektív maradni, úgyhogy csak a száraz tényeket írtam le.

De hogy egy kis magánvéleményt is hozzátegyek, én istenhívő emberként úgy gondolom, hogy ebből nem kell lelkiismereti problémát csinálnod, mert egyrészt erről nem tudtál, és a tudatlanságot Isten a Biblia szerint elnézi, másrészt meg látja Ő jól, hogy mi van a szívedben, és ha őszintén közeledsz hozzá, nem fog elvetni akkor sem, ha valamit nem jól csinálsz! :)


Üdv, béke veled!

2012. aug. 19. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
...ja és köszönöm az első válaszoló észrevételét, való igaz és ezt elfelejtettem megemlíteni, hogy a katolikus egyházban vannak külön szabályok is arra vonatkozóan, hogy megkeresztelkedés után még milyen feltételeket kell betölteni, hogy valaki elsőáldozó lehessen!
2012. aug. 19. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Azt hiszem, azért, mert addig nem eheted Krisztus "testét", magyarul az ostyát, amíg nem kerültél vele közeli kapcsolatba, tehát nem vagy megkeresztelve, és nem elsőáldoztál.
2012. aug. 19. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Azért, mert az áldozásnak az az egyik feltétele, hogy teljes közösségben legyél az Egyházzal, az meg csak úgy megy, hogy megkereszteltek, illetve elmentél gyónni. Mivel te nem vagy megkeresztelve ezért ez nem teljesül, plusz még felkészítést is igényelne a dolog, hogy a teológiával tisztában legyél, mert az nem csak egy "ostya".
2012. aug. 22. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Értem.Köszönöm szépen a válaszokat!
2012. aug. 31. 10:14

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!