Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ez mi? Istenekről van szó...

Zsizsik666 kérdése:

Ez mi? Istenekről van szó többes számban, nem azért hogy kötekedjek, de miért?

Figyelt kérdés

"Én Nabukodonozor békében valék az én házamban, és virágzó az én palotámban.

2

Álmot láték és megrettente engem, és a gondolatok az én ágyamban, és az én fejemnek látásai megháborítának engem.

3

És parancsolatot adék, hogy hozzák előmbe Babilonnak minden bölcsét, hogy az álom jelentését tudassák velem.

4

Akkor bejövének az írástudók, varázslók, Káldeusok és jövendőmondók; és én elbeszélém nékik az álmot, de az értelmét nem jelentették meg nékem.

5

Végezetre bejöve elém Dániel, akinek neve Baltazár, mint az én istenemnek neve, és akiben a szent isteneknek lelke van, és elmondám néki az álmot.

6

Baltazár, az írástudók elseje, tudom, hogy a szent isteneknek lelke van benned, és semmi titok sem homályos előtted, az én álmom látásait, amiket láttam, és azoknak jelentését beszéld el."

Hogy van ez akkor? Nem az isten, hanem az isteneknek a lelke? Akkor többistenhívő volt Dániel, ha nem is tiltakozott?



2012. nov. 8. 19:42
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Nem hitt tobb Istenben Daniel. A babiloniak hittek tobb istenben. Ekkor meg nem tudtak, hogy Daniel az Egy es Igaz Istent szolgalja. De olvasgasd tovabb Daniel profeta konyvet, mindenre szepen feny derul.
2012. nov. 8. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%
Nem annyira hosszu, 2-3 ora alatt el lehet szepen olvasni ugy, hogy nemcsak feluletesen atfutsz rajta, hanem oda is figyelsz az ott irtakra.
2012. nov. 8. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%
Babiloni torvenyeket alkalmaztak, igy Daniel vadloi tisztaban voltak azzal, ha tevednek, akkor ez a sors var rajuk. Nem mellesleg szandekos lejaratas volt a celjuk.
2012. nov. 8. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
Nem tudok arrol, hogy MO-n torvenyes dolog lenne akarkire is pitbullt uszitani. Szoval ne olyan hevesen :).
2012. nov. 8. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
22%

Több isten van, de a mi Istenünk, csak egy, akihez imádkozunk és akit dicsérünk:


Zsolt. 86,8

Nincsen Uram hozzád hasonló az istenek között, és nincsenek hasonlók a te munkáidhoz!


Zsolt. 89,7

Mert a felhőkben kicsoda hasonlatos az Úrhoz, s ki olyan, mint az Úr, az istenek fiai között?


Sőt magát a mi Istenünket is egy másik isten emelte fel a többi istengyermek fölé:


Zsolt. 45:7-8

"Trónod oh Isten örökkévaló; igazságnak pálczája a te királyságodnak pálczája.

Szereted az igazságot, gyűlölöd a gonoszságot, azért kent fel Isten, a te Istened öröm olajával társaid fölé."



Sőt, mi magunk is istenek vagyunk:


Zsolt. 82:6

Én mondottam: Istenek vagytok ti és a Felségesnek fiai ti mindnyájan.


Mindezek ősi ószövetségi szentírások, de Pál apostol az újszövetség elismert tekintélye sem tagadja, hogy lehet és minden bizonnyal van is több isten, de mi csak a sajátunkhoz imádkozunk:


1 Kor. 8,5

"Mert ha vannak is úgynevezett istenek akár az égben, akár a földön, a minthogy van sok isten és sok úr;

Mindazáltal nekünk egy Istenünk van, az Atya, a kitől van a mindenség, mi is ő benne; és egy Urunk, a Jézus Krisztus, a ki által van a mindenség, mi is ő általa."


De a végső válasz a monoteizmus legtömörebbnek tartott megfogalmazásában is benne rejlik: Nevezetesen az Úr a mi istenünk csak egy Úr, nem az összes, hanem egy közülük, de számunkra Ő az egyedül fontos:


Márk. 12,29

Jézus pedig felele néki: Minden parancsolatok között az első: Halljad Izráel: Az Úr, a mi Istenünk egy Úr.


Továbbá árulkodó a tízparancsolat is:

5 Móz. 5:7

Ne legyenek néked idegen isteneid én előttem.


Tehát vannak, tisztelheted is, de ne helyezd az őket a te személyes istened az Örökkévaló elé.


Egyébként Isten bibliai neve: Elohim, önmagában is árulkodó, maga is azt jelenti istenek, hiszen az Eloha vagy Eloah (Isten) többesszáma.


Persze egy történelmi keresztény teológus, egyetértve egy jól képzett rabbival mindent képes lenne kimagyarázni, ami sajátos teológiai rendszerével összeegyeztethetetlen.


Például azt mondaná, hogy a többesszám csak a tisztelet jele. Vagy, hogy az isten szó jelenthet néha magas rangú embert is, aki istennek képzeli magát. Vagy, hogy ez csak elírás és a biblia egészének szelleme mást mond, vagy eféléket. Vagy, hogy ezek még abból az időből maradtak, amikor többistenhit volt, de később...

Olyannal is találkoztam már, hogy a biblia szövegében az istenek nem istenek, hanem úgy kell érteni, hogy "hamis kitalált ál-istenek" csak a "hamis kitalált ál-" jelzőket lehagyták, hogy ne legyen túl hosszú. :-))

2012. nov. 9. 02:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
47%

A héberben az "egy" kifejezésre két szó van, az echad és a jahid. Az echad olyan egyet jelent, amiben benne van a többes.

5.móz.6,4:"Halljad Izrael, az Úr,a te istened, egy Úr"-itt az echad szót használja a Biblia.

Amikor azt mondja az Ószövetség " ketten lesznek egyek" akkor nem a jahidot használja, hanem ugyanazt,mint Istenre az echadot. Tehát maga ebben a kifejezésben is eredetileg,az egyben bent van a többes.Miért is értelmezik egyesek kizárólagosan "egy" ként ezt a kifejezést?

Álljunk meg egy pillanatra a Bibliaértelmezésnél. Ez ugyan is téves lesz, ha egy szempontot kívülről veszünk és nem a Bibliából.A klasszikus,helyes bibliaértelmezésnek az a lényege ,hogy a kulcs magában a Bibliában van meg,nem kívülről kell bevenni. pl ezt az értelmezést egyértelműen kívülről vették be, akik az echadot jahiddal értelmezik,aminek semmilyen bibliai alapja nincs.De ugyanez a helyzet az Elohimmal kapcsolatban is,mondván "királyi többes"-ismertessenek egy olyan igehelyet a Bibliában ahol szerepel, hogy az Elohimot királyi többesként kell értelmezni,ilyen nincsen.Ez is egy középkori tradíció, amit belevetítettek a Bibliába.Ez külső szempont és eleve már ellent mond a bibliai értelmezésnek.

Az Elohimot nem lehet külső,embertől származó szemponttal értelmezni,mert az Elohim Isten igéje,ezért,hogy HOGYAN KELL HELYESEN ÉRTELMEZNI,A KULCS ISTEN IGÉJÉBEN VAN.

ha nincs benne kulcs, akkor nincs kulcsa,ÚGY KELL ÉRTELMEZNI AHOGY VAN.

2012. nov. 9. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

Igazan nem akarok kotekedni, de:

Sma Yiszrael, Adonaj elohenu, Adonaj Echad


Halljad Izrael, az Ur a mi istenunk, az Ur egyetlen egy.

2012. nov. 9. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

Azért, mert a vallások egymásból keletkeztek. Mindig mikor valahol megfeneklett a dolog az adott helyen megjelent egy próféta vagy hasonló s ugyanazt a dolgot magyarázta csak másként így lett az 5 világvallás meg a többi.


Mindig is voltak istenségek. Az eredeti teremtésmítoszban Isten megteremti ezt a helyet, de mint egy elvet az istenségek egyébként 33milió pedig alkalmazzák ezeket s így népesítik be az univerzum minden zugát élőlényekkel lehetőséget nyújtva a cselekvésre. Mindez isteni szolgálat a részükről

Mindemellett biztosan hallottála görög vagy római istenekről. ugyan ezek voltak minden népnél mint a természet istenei ,s ott volt az istenek királya mint pl Zeusz. Sokan azt hiszik h ennyiből állt, de tévednek. Voltak s vannak is akik beérik egy természeti istenség imádatával, de vannak akik nem felejtik el hogy van valaki aki megteremtette az egészet s mivel belépett minden s mindenki szivébe fent is tartja azt.

2012. nov. 9. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
Én is így gondolom, nekem így lesz a teremtéstörténetemben. Amit én írok meg. egy fő isten teremti a többit, vagy nyilván 2 mert van benne női aspektus is. De a mindenből ered.
2012. nov. 9. 23:25
 10/13 anonim ***** válasza:
Minek írsz újat? Miért nem kereset inkább az eszenciát az egészben. Csak nézd meg hova vezetett a sok újítás.
2012. nov. 10. 07:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!