Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A reformátusok miért nem...

A reformátusok miért nem tisztelik Szűz Máriát és a szenteket?

Figyelt kérdés
2012. nov. 22. 18:28
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
85%
Azért mert a Bibliában nics szó arról, hogy Mária szűz lett volna, meg a szentekről se esik említés. A reformátusoknak, mint minden protestáns vallásnak egyik alapelve a Lutheri "sola scriptura" (csak az Írás). A katolikusok ellenben a Bibliát és az apostoli hagyományt tekintik alapnak, tehát ők akkor is elfogadnak egy tanítást, ha a Bibliában nincs leírva, de a korai keresztény hagyományban megtalálható. Kb. ennyi.
2012. nov. 22. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
95%

Református vagyok. Tiszteljük Szűz Máriát. Évekig jártam hittanra és soha semmi negatívat nem hallottam róla.


Mellesleg: a katolikusoknak annyi szentjük van, hogy már nem látják a fától az erdőt. Szerintünk nem emberek által szentté avanzsált emberekhez kell imádkozni, hanem magához az Istenhez mert csak ő a mindenható.

2012. nov. 22. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
96%

"Azért mert a Bibliában nics szó arról, hogy Mária szűz lett volna, meg a szentekről se esik említés."


Erre csak két idézet jut eszembe, de biztos van több is:

"Íme, a szűz méhében fogan és fiút szül” (Iz 7,14)

"Hálát adunk neked, mindenható Urunk, Istenünk, aki vagy és aki voltál, mert átvetted a főhatalmat és uralkodol. A népek ugyan felbőszültek, de eljött haragodnak és a halottak fölötti ítélkezésnek ideje. Jutalmazd meg szolgáidat, a prófétákat, a szenteket és akik félik nevedet, a kicsiket és a nagyokat egyaránt! A föld megrontói meg pusztuljanak!" (Jel 11,18)


Nem vagyok református, de amúgy az hogy nem tisztelik a Szűzanyát és a szenteket, az nem azt jelenti, hogy utálják őket, vagy teljesen fölöslegesnek tartják. Egyszerűen szemükben ők kevésbé fontosak, mint a nem protestáns (katolikus és görögkeleti) egyházaknak.

2012. nov. 22. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
82%

Nem állítják róluk hogy rossz emberek.

Mint első írta, a katolikusok a Szenthagyományra is támaszkodnak, nem csak a Bibliára.

Csak úgy gondolják, hogy mi emberek nem tudhatjuk hogy ki szent és ki nem. A katolikusok pedig úgy gondolják, hogy a Szentlélek által vezetett egyház képes rá, hogy ezt megítélje, habár nem 100%-osan ezt ők is elismerik.

A másik az hogy ők nem kérik a közbenjárásukat a szenteknek, mondván hogy nincs rá szükség. Megjegyzem én sem kértem még máshogy a közbenjárásukat, csak Szűz Máriáét az Üdvözlégyben és a közösség tagjaiét és az összes angyalokét és szentekét a misén (kérem azért a boldogságos, mindenkor szűz és szeplőtelen Szűz Máriát, minden angyalokat és szenteket, és titeket testvéreim, hogy imádkozzatok érettem Urunkhoz, Istenünkhöz).

2012. nov. 22. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
24%
Kedves hármas, az általad említett idézet csak arról szól, hogy Jézus fogantatásakor szűz volt Mária. De az, hogy egész életében szeplőtelen maradt az egy katolikus dogma és nem szerepel a Bibliában, ezért a protestáns vallások nem is vallják. A szentek tiszteletéről és segítő szerepükről sincs szó a Bibliában, ezért ezt sem vallják a protestáns egyházak. Egyébként a katolikus teológia sem állítja, hogy a Bibliában benne lennének az említettek, az apostoli hagyomány részének tekintik. Csak néhány túlbuzgó egyháztag, úgy látszik nem éri be ennyivel. ;)
2012. nov. 22. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
79%

Szia!


A katolikus egyház tanítása szerint vannak olyan keresztények, akik nemcsak Isten parancsolatait képesek tökéletesen megtartani, hanem még az "evangéliumi tanácsokat" is, a szegénységet a szüzességet és az engedelmességet is. Ezzel "fölös jócselekedeteket" és "érdemeket" szereznek, amivel a gyarlóbb embertársaiknak is segíteni tudnak. Az ilyenekből lesznek a "boldogok" és a "szentek". Továbbá vallják, hogy szűz Mária a saját születésekor - mint Krisztus leendő anyja - maga is mentes maradt az eredendő bűntől (Immaculata conceptio) és szűz maradt egész életén keresztül, vagyis az evengéliumokban említett gyermekei (Mk. 6:3, Mt. 13:55) nem az ő gyermekei voltak, továbbá, hogy halála után a teste is megkíméltetett az enyészettől és felvitetett a mennybe (Assumptio). Ezért rajta és a szenteken keresztül imádkoznak Istenhez, mivel azt vallják, hogy ők hathatós közbenjárók.


Ezzel szemben a reformátusok Pál apostol szavainak hisznek a Szentírásból, aki azt írta: "Egy a közbenjáró Isten és az emberek között, az ember Krisztus Jézus" (I.Tim. 2:5), továbbá azt vallják, hogy a Szentírás szerint senki sem cselekedhet "fölösen" jót, mivel a legjobb ember is csak annyit cselekszik, amennyivel tartozik Istennek (Lk. 10:17). Továbbá azért sem tisztelik szűz Máriát és a szenteket, mert a Szentírásban a Tízparancsolatban Isten határozottan kijelenti: "Ne imádd és ne tiszteld azokat; mert én, az Úr a te Istened, féltőn-szerető Isten vagyok" (II.Móz. 20:5).


Egyébként a katolikusokon kívül egyetlen felekezet sem tiszteli szűz Máriát és a Szenteket tekintettel arra - amit már a többiek is leírtak - hogy a protestáns felekezetek a "Sola Scriptura" "Egyedül a Szentírás" elvet vallják.


Üdv. Péter

2012. nov. 22. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 kzs ***** válasza:
75%

Sem a reformátusok, sem pedig a karizmatikus protestánsok nem fogadják el Máriának olyan jellegű tiszteletét, amit a Katolikus Egyház akkora buzgalommal tanít (védőszentekről nem is beszélve).


Azért nem, mert ezeknek a tanításoknak nincs Biblai alapja, a SzentÍrással nem összeegyeztethetőek (sőt: teológiailag egyenesen értékelhetetlenek).


Természetesen fontosak a szenthagyományok tisztelete és gyakorlása, de a csakis olyan ismerhető el szentnek, amit a SzentÍrás alátámaszt. Ha nem erről van szó, Jézus az ilyentől elhatárolódik: lásd Márk 7/7-8.


A SzentÍrásból egyes egyedül az derül ki, hogy Mária szűz volt, amikor Jézus megfogant benne (tehát a szeplőtelen fogantatás kizárólag Jézusra értendő!), ugyanakkor az összes többi - Máriával kapcsolatos - tanításról nem találunk semmit se a Bibliában.


Sok idő lenne kitárgyalni az eltéréseket, most legyen elég annyi, hogy a Jelenések 21/18-19 lezárja a Bibliát: semmi nem vehető el, illetve tehető hozzá (és ítéletet tesz mindazok számára, akik ezt megcselekszik.


Azonkívül Jézus az evangéliumban egyértelműen a SzentÍrásban foglaltakat hangsúlyozza (Máté 7/13-29), és elhatárolódik mindenféle emberi tudományoktól (Márk 7/7-8).


Az Ésaiás 42/8-ban Isten világosan kijelenti, hogy nem közösködik senkivel se: dicsőségét másnak nem adja át.

----------

Védőszentek:


Ezalatt a fogalom alatt azt kell érteni, hogy ők védenek (vagyis közbenjárnak érettünk).


Teljesen téves tanítás: először is Pál mindig a gyülekezet közbenjáró imáját, támogatását kérte (vagyis azokra gondolt, akik itt a földön Krisztushoz imádkoznak), másrészről viszont a zsidó-levélben foglaltak pontosan levezetik Krisztus közbenjárását úgy, amiért CSAKIS Ő (mármint Krisztus) lehet a közbejárónk.


Az Evangéliumban Jézus kizárólag magához hívja az embereket ("Jöjjetek énhozzám mindnyájan..." (Máté 11/ 28-30)). Nem az anyjához, nem a Szent Brigittához, nem is a Szent Terézhez, hanem csakis saját magához.


A "boldog" jelző pedig nem egyházi titulus, hanem kizárólag Krisztus adhatja (lásd: hegyi beszéd: Máté 5).

------------------------------

Mindezek összefüggésében úgy gondolom, hogy a protestánsok is tisztelik Máriát, de csakis a Bibliai Máriát. És csakis úgy tekintenek rá, ahogy a SzentÍrásban foglaltak vannak: nem adnak neki eredendő bűntelenséget, közbenjárást, stb. mert ez csakis Jézust, az Istent illeti meg.


Vannak szentek, de csakis olyanokat követ és ismer el, akiket a SzentÍrás is: Pál, János, Péter, stb. - de sohasem imádkoznak hozzájuk, és nem tekintik őket semmiféle közbenjárónak. Mert a SzentÍrás alapján ez egyedül a Krisztus.

2012. nov. 23. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
36%

"A szentek tiszteletéről és segítő szerepükről sincs szó a Bibliában, ezért ezt sem vallják a protestáns egyházak. Egyébként a katolikus teológia sem állítja, hogy a Bibliában benne lennének az említettek, az apostoli hagyomány részének tekintik."


Pedig van rá utalás a Bibliában. Az Egyház erre is hivatkozik, meg a szent hagyományra is. Pl. a Makkabeusok 2. könyvében mikor Óniász próféta megmutatja a népnek az égben Jeremiás prófétát:

"Oniász megszólalt és azt mondta: "Testvéreinknek ez a barátja Jeremiás, Isten prófétája. Sokat imádkozik a népért és az egész szent városért." (2Makk 15,14)

Igen, tudom, a protestáns Bibliában nincs benne a Makkabeusok 2. könyve és a többi deuterokanonikus könyv, de akkor itt egy másik rész a Jelenések Könyvéből:

"Jött egy másik angyal, megállt az oltár előtt, aranyfüstölő volt nála. Sok tömjént kapott, hogy az összes szent imádásával tegye az aranyoltárra, amely az Isten trónusa előtt állt. Az angyal kezéből a tömjén füstje a szentek imádásával felszállt az Isten elé." (Jel 8,3-4)

Szerintem nincs okunk feltételezni, hogy a szentek imádságai halálukkal véget értek. Mint ahogy egy család imádkozik egy gyermekért, úgy imádkoznak ők is értük.


Továbbá a szentek életükben mutatott példáját sok protestáns elfogadja, nem egy református ismerősöm tiszteli Assisi Szent Ferencet, vagy a magyar szenteket. Sőt, Boldog II. János Pál pápát is hallottam már méltatva egy református lelkész szájából, ami nyilván nem a Pápának szólt, hanem az Embernek.


Még a Szűzanyáról: A Szentírás valóban így szó szerint nem írja, hogy Mária (testileg) szűz maradt élete végéig, de nem is cáfolja sehol, így ez nem mond ellent a Bibliának.

2012. nov. 23. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
12%
Én leginkább azért gondolom hogy a szentek közbenjárása jó dolog mert már sokszor tapasztaltam hogy a dolog működik.
2012. nov. 23. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
72%

Szia!


Minden keresztény egyház tiszteli Máriát mint Jézus Krisztus anyát.

Ám, csak a katolikus vallás emeli olyan rangra mint akihez imádkozni kell mint közvetítőhöz.

2012. nov. 23. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!