Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mit gondoltok, mennyire igaz...

Mit gondoltok, mennyire igaz az alábbi állítás a buddhizmusról? Valóban inkább ateista filozófia eredetileg? (Ha be kellene sorolni: teista vs ateista).

Figyelt kérdés

A buddhizmusban "az eredeti doktrína sem a brahmanizmus által hirdetett „átman”, azaz a minden dologban meglévő mozdíthatatlan és állandó metafizikai centrum létezését, sem annak azonosságát „brahmannal”, a teremtő istennel, sem pedig a reinkarnáció tanát nem ismerte el."


"A buddhizmus ugyanis gyakorlatilag egy ateista vallás, de legalábbis közömbös az isten(ek) létével vagy nemlétével szemben"


Forrás: [link]


2012. dec. 28. 17:56
 1/10 anonim ***** válasza:
Ez igy van.
2012. dec. 28. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Ez egy igaz állítás.
2012. dec. 28. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

A buddhista, aki se nem állítja Isten, vagy istenek létezését, se nem tagadja, hanem a háttérben marad, és békésen mosolyogva hallgatja a másik kettő vitáját.


"...sem pedig a reinkarnáció tanát nem ismerte el."

Értsük úgy, hogy a személyes megtapasztalást részesítik előnyben, de a történeti Buddha visszaemlékezett korábbi életeire, amikor megvilágosodott. Nem arról van szó, hogy elutasítják a reinkarnációt.

2012. dec. 28. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen az eddigi válaszokat!


A kérdés azért került kiírásra, mert az advaita vedanta (Shankara) és a buddhizmus tanításait, rendszerét hasonlítom össze. Eközben eddig ez volt számomra a fő különbség a két irányzat (advaita és buddhizmus) között:


1)

Buddhizmus eredetileg nem tartalmazott istentiszteletet. Később kezdték el Buddhát tisztelni, magasabbra emelni.


Az advaita védanta magába foglal istentiszteletet is (vagyis imádandó isteneket).


2)

A Buddhizmusban nincs egy "fix pont", egy "állandó metafizikai centrum"


Az advaita vedanta pedig tanít az atmanról, az Önvalóról, ami megtehető a "fix pontnak" vagy "állandó metafizikai centrumnak"


Majd ezekből vonva le a következtetést kezdek arra jutni, hogy:

a buddhizmus eredetileg ateista

az advaita vedanta pedig teista irányzathoz sorolható.



Megjegyzés: amikor istentiszteletről beszélek, akkor nem a keresztény istenképhez hasonló Istenre utalok, hanem az atman, Önvaló létére, ami mindent áthat, és nem egy kívülálló lény...



Érdekelnek még további meglátások, magyarázatok ebben a témában.


Előre is köszönöm szépen a segítő, előrevivő válaszokat! :)

2012. dec. 28. 18:24
 5/10 anonim ***** válasza:
Ezt mindig a nyugatiak állítják, hogy eredetileg egy ateista filozófia a buddhizmus, mert ez megnyugtatja a lelküket. Keleti írások soha nem állítanak ilyet.
2012. dec. 28. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
És a buddhizmus már a kezdetektől nagyon pragmatikus, tehát már filozófiának nevezni is badarság.
2012. dec. 28. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
A védikus írások szerint háromféle megvalósítás létezik: Brahman, Paramátma, Bhágavan. Brahman megvalósítást érnek el a buddhisták is. Paramátma a Felső lelket jelenti. A Bhagaván szint pedig a legnagyobbat: Isten Legfelsőbb Személyiségének megvalósítását!
2012. dec. 28. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Gondolkodtam és utánaolvastam, a véleményem megváltozott. De nem biztos, hogy pontos, hisz nem vagyok buddhista, felszínes a tanulmányom:

nem lehet ateista, mert hisz a lélekben. Az ateizmus pedig nem hisz semmiben, számára csak születünk, élünk, meghalunk.

Mobilról nehéz.

2012. dec. 31. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Szia!


Közben én is még mélyebbre ástam.

Itt találtam másik leírást is.

[link]


Ez alapján inkább teista.

Csak ugye nyugatiként hajlamosak vagyunk a teisztikus irányzatokat az ábrahámi istenképpel azonosítani. Pedig nem csak azok teisták...

2012. dec. 31. 11:34
 10/10 anonim ***** válasza:
Igen. Most én is úgy vélem, hogy teista.
2012. dec. 31. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!