Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Egy pap minden esetben köteles...

Egy pap minden esetben köteles titkot tartani?

Figyelt kérdés

A kérdésem teljesen elméleti, se pap, se bűnöző nem vagyok.

Szóval. a kérdésem az, hogy tegyük fel, hogy én egy bűnöző vagyok.

Ezen a héten megerőszakoltam két nőt,Súlyosan bántalmaztam mondjuk egy gyereket, és megöltem pl egy embert.

És hát sok ember van, aki tényleg borzalmas dolgokat tesz, és meggyónja egy papnak.

Tegyük fel, hogy ezeket a bűnöket én is meggyónom.

Ilyen esetben a pap mit csinál?

Azt mondja,hogy mondjak egy 100 Mi Atyánk-ot, és hagy elmenni.

Vagy ilyen esetben ő köteles szólni a rendőrségnek?

Őt is köti a titoktartási eskü, nem?

Szóval, ezen gondolkoztam tegnap este..nem tudom, hogy hogyan jutott eszembe, de kíváncsi vagyok arra, hogy például, aki jobban ért hozzá nálam, az mit mondd.

Mert a kettő úgymond üti egymást, és, ha pl a pap ezt nem jelenti a rendőrségen, akkor ő is bűnt követ el nem?


2013. jan. 16. 11:04
 1/8 Andizsuzsi ***** válasza:
A papot minden esetben köti a gyónási titoktartás. Ez jogszabályban is meghatározott joga, nem köteles sem feljelentést tenni, sem vallani olyan ügyben, ahol ezt meg kellene szegnie.
2013. jan. 16. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

"Bizonyos személyeket azonban nem lehet tanúként kihallgatni (pl. lelkészt a gyónási titokról, a védőt, vagy a testi-, szellemi fogyatékos személyt), illetve bizonyos esetekben a tanú a vallomástételt megtagadhatja (pl. aki a terhelt hozzátartozója, vagy aki a vallomással önmagát/hozzátartozóját bűncselekmény elkövetésével vádolná); az e szabályok megsértésével felvett vallomás bizonyítékként nem használható fel."

[link]


+

[link]

2013. jan. 16. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

A gyónási szentség sigillum sacramentale, sérthetetlen titok. A kánonjog elég jól definiálja (983. § )

Már maga az a tény is a gyónási titok közvetett felfedése, ha csak a gyónás tényét közlik, és ebből következtetni lehet a tettre.

A gyónási titok isteni jogú titok, azaz alóla MÉG A PÁPA SEM mentheti fel a papot. A gyónási titok aló egyedül a gyónó adhat feloldozást, ha kifejezetten KÉRI, hogy mondja el a pap amit hallott.


A gyónási titok sérthetetlen, tehát - ahogy itt másik kérdésben elhangzott - ha valaki azt gyónja, hogy egy óra múlva bomba fog robbanni a plázában, akkor sincs cselekvési joga az egyházfőnek. Még az sem, hogy odamegy a plázához, hogy "kiterelje" az embereket.

Amit tennie kell, meg kell győznie a gyónót tettének súlyosságáról, ismertetnie kell következményeiről és el kell érni, hogy ő maga jelentse tettét (pl. feloldozási feltétel).

2013. jan. 16. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
A gyónási titok ugyanolyan kötelezö érvényü, mint pl az ügyvédi titoktartás - és mivel ez a hivatásuknak alapja, ezért ilyen esetben teljesen fel vannak mentve az alól hogy ezt közölniük kellene másokkal, SÖT ha megteszik, AKKOR lesznek büntetendök.
2013. jan. 16. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Én úgy tudom, hogy a gyónási titok megsértése akkor van, ha a személyt is és a bűnt is megnevezi a pap, vagy utalásokat tesz rá. Tehát nem jelentheti fel, nem adhat róla személyleírást sem. Ha ilyen eset van, akkor nem 100 Miatyánkot szoktak adni, először is azért sem, mert szándékos emberölést nem oldozhat fel csak úgy bármelyik pap (kivéve ha haldoklik már az illető), pl. az abortusz feloldozását is püspök vagy a megbízottja végezheti, másfelől meg az a méltányos ilyen esetben, ha a penitencia az, hogy adja fel magát a rendőrségen.

A plázában bomba fog robbanni eset, meg azért nehéz, mert ha valaki bemegy és ezt mondja, de nem hajlandó tenni ellene semmit, akkor az nem is gyónás, hiszen hiányzik a bűnbánat hozzá. Ebben az esetben a pap kihívhatja a rendőrséget, de nem mond információkat a tettesről.

2013. jan. 16. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Érvényes gyónás: a bűneit bevalló ember minden bűnét bevallja, megbánja és a későbbiekben kerüli. Ezeken kívül a pap más feltételhez is kötheti a feloldozást (pl. hogy adja fel magát a rendőrségen (én egyébként még sosem kaptam imát feltételként, mindig valamely jócselekedet volt)).


Événytelen gyónás: a gyónó beül ugyan a székbe, de valami a fentiek közül hiányzik.


Érvényes gyónás titkát a pap nem adhatja ki semmiképp (habár hallottam, nem tudom igaz-e, hogy érseki vagy pápai engedélyjel kiadhatja a titkot). Ha gyilkosság, ha erőszak. De a gyónó NEM szándékozik a későbbiekben bűnt elkövetni. A titkot kiadni bűn, és a törvények sem köteleznek rá.


Érvénytelen gyónás nem is gyónás, tehát nincs gyónási titok. Ott a baj, hogy a pap nem mindig tudhatja, hogy a gyónás érvényes-e, azt csak Isten tudja, hiszen ő lát a gyónó lelkébe. Ha bizonyosan megállapítja, hogy a gyónás érvénytelen és nincs gyónási titok, akkor elmondatja, csak nem lenne ildomos, ezért nem teszik.


A bombás esetben egyértelmű, hogy a gyónás érvénytelen, tehát a titkot ki lehet adni, és ebben az esetben ez emberéleteket menthet meg, és nem jelenteni a rendőrségen jó elmúlasztását, tehát bűnt jelent. Ebben az esetben a rendőrséget nem értesíteni egyenesen bűn!

2013. jan. 16. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

A kánonjog egyértelműbb mint az előző válasz. A gyónási titok sérthetetlen, nem az érvényes gyónási titok. Aki beül a székbe és feloldozás nélkül beszél a papnak, ha a pap gyóntatási ceremóniát vezet, a gyóntatás szándékával van jelen, akkor a gyónási titok a feloldozástól függetlenül beáll.

Az előbbiek szerint a gyónási titok csak érvényes gyónáskor áll be. Mi a helyzet akkor ha a pap feloldozási halasztást kér, akkor a feloldozásig a gyónási titok - az előzőek alapján - nem állt be...


Emellett a gyónási titoktartást az ügyvédi titoktartással nem lehet összevetni. A gyónási titoktartás SOKKAL erősebb titok, mint az ügyvédi. Előbbi oldhatatlan (még a római pápa SEM oldhat fel gyónási titkot), míg az ügyvédi titoktartás oldható titok. A gyónási titok szentsége sérthetetlen, szintén a kánonjog alapján a gyónási titkot megsértő pap (függetlenül, hogy milyen minőségben és hol követi ezt el) automatikusan kiközösítésre kerül.

2013. jan. 16. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Mint írtam, a pap nem mindig tudhatja, hogy volt-e gyónás, ezért aztán nem beszél róluk senkinek. Arról nem is beszélve, hogy egy óra után elfelejtik. A gyilkosságot, bankrablást nem felejtik el, de azt sem mondják tovább.


Viszont a bombás esetben jobb, ha értesíti a rendőrséget, vagy ő maga kitereli az embereket.

2013. jan. 17. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!