Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Hogyan lehet illedelmesen...

Hogyan lehet illedelmesen szólítani és megnevezni egy katolikus papot?

Figyelt kérdés
Az "atya" szó nem jön a számra. Nem engedi meg a lelkiismeretem, mert a Teremtőt szólítom csak Atyának.

2013. febr. 6. 01:31
1 2 3
 1/29 anonim ***** válasza:
68%
Tiszteletes.
2013. febr. 6. 06:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/29 anonim ***** válasza:
100%
Tisztelendő úr! Bár ma már inkább az Atya megszólítást a megszokott.
2013. febr. 6. 07:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/29 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem is Tisztelendő úr. Én katolikus hittanra jártam, ott, kb. 20 éve Tisztelendő bácsinak hívtuk a papot. Azóta már nem vagyok katolikus, nekem sem jönne az Atya a számra.

Bár ha belegondolok, a "Béla atya" - típusú megszólítás még nem is olyan furcsa.

2013. febr. 6. 07:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/29 Granulátum ***** válasza:
100%
Szerintem kívülálló a betöltött posztja alapján szólítsa meg őket: Plébános úr! Püspök úr!
2013. febr. 6. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/29 anonim ***** válasza:
86%
Csak úgy úrnak semmiképpen. Papokat keresztnév+atya pl: Péter atya, kis "a"-val és akkor nem bántja a lelkiismeretedet. Lelkészt pedig tiszteletes úr ill. tisztelendő úr.
2013. febr. 6. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/29 anonim ***** válasza:
100%

Nálunk a keresztnév + atya szokott lenni. Az atya így kisbetűvel, mivel naggyal az Istent jelentené.

De ha ez nem megy, akkor jó az is, hogy Plébános úr vagy Tisztelendő úr, bár ez utóbbi inkább régies.

2013. febr. 6. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/29 anonim ***** válasza:
100%
Kívül állóként főtisztelendő úrnak szólítsd meg. Atyának az ismerősök hívják, ez bizalmaskodó.
2013. febr. 6. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/29 A kérdező kommentje:

A normális és segítőkész válaszokat nagyon szépen köszönöm.


A "tiszteletes úr" és "tisztelendő úr" megszólítás mindkettő katolikus? Vagy református is lehet? Mi a kettő közt a különbség? Keresztnévvel vagy vezetéknévvel kell használni?


Jól értem, hogy az "atya" mindig a keresztnevet követi? pl. "János atya"? Vagy ez is jó: "Kovcs atya"? Magában is állhat, megszólításként? ("Atya!", "Atyám!") ?


A pozícióhoz kötött megszólítások/megnevezések tűnnek nwkwm most a legjobb megoldásnak (pl. "plébános úr"), de ehhez tudni kell, van-e plébániája, vagy mi a pontos tisztsége. Jól gondolom?

2013. febr. 6. 18:44
 9/29 anonim ***** válasza:
96%
Tisztelendő úrnak szólítsd a vezeték nevén. A tiszteletes a protestáns lelkészek megszólítása. Köszönés:Dicsértessék.
2013. febr. 6. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/29 anonim ***** válasza:
100%

Tisztelem bárki ezirányú döntését, és egyáltalán nem kell az atyát használni, ha a lelkiismereted nem engedi. De szerintem ebből nem kell akkora problémát csinálni.


A Mt 23,9-ben van, hogy ne szólítsatok senkit sem atyának.

Viszint egy mondattal utána ott van az is, hogy tanítónak se szólítsatok senkit. Ez esetben az általános iskolai "tanító néni, tanító bácsi" megszólításunk sem biblikus, mégsem csinálunk belőle botrányt.


Ezen kívül a Bibliában rengeteg helyen szerepel még az "atya" és az "apa" szó, amelyet nem Istenre vonatkoztatnak.


Találomra három:


ApCsel 7,2

Erre válaszul így beszélt: "Testvérek és atyák! Hallgassatok meg!


ApCsel 22,1

"Atyámfiai, férfiak és atyák, hallgassátok meg védekezésemet, amelyet most hozzátok intézek." (MBT)


1Jn 2,13

Írom nektek, apák, hogy megismertétek azt, aki kezdet óta van.


Hovatovább: Egyszer a református zsinaton voltam önkéntes egy zsinati ülésen. A bejárati ajtóra ezt írták nagy betűkkel a zsinatra érkező lelkészeknek: "ATYÁK ERRE".


Érdemes elolvasni ezt a cikket. Katolikus szemszögből írta az írója, de talán egy protestáns számára is elgondolkodtató: [link]

2013. febr. 7. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!