Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Egy katólikus püspököt vagy...

Egy katólikus püspököt vagy püspükhelyetest hogy kell illedelmesen megszólítani?

Figyelt kérdés
Én nem igazán vagyok járatos az egyházban, de most egy magas rangú szent paphoz kell menni és szeretném azt a benyomást kelteni hogy jó katolikus vagyok. Hogy kell megszólítani? Én az őfelségét hallottam valahol Hogy kell neki bemutatkozni. Kezet kell csókolni neki vagy le kell előtte borulni.
2012. márc. 4. 12:01
 1/7 anonim ***** válasza:
24%

Először is helyesírás 1-es.

Aztán te neked ott mi keresni valód van?

"szeretném azt a benyomást kelteni hogy jó katolikus vagyok"

Szánalmas...

2012. márc. 4. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Szent pap? :)

Egyébként nehogy Őfelségének szólítsd. Az csak a király/királynő megszólítása. Plusz jelenleg Habsburg-Lotaringiai Károly főherceg megszólítása a Felséges.

Ha a püspököt helyesen akarod megszólítani akkor először is a szokásos "Dicsértessék a Jézus Krisztus" köszöntéssel üdvözlöd. A megszólítása pedig a Főtisztelendő vagy Méltóságos. Utóbbit inkább régebben, a monarchia idején használták. Ha a Főtisztelendő úrt használod szerintem nem lesz gond, nem kell itt Excelenciás úrnak szólítani.

A kézcsókot nem tudom hogy venné, ma már (sajnos) nem szokás az ilyen dolog szerintem.

2012. márc. 4. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
89%

Attól függ magas rangú?

Hivatalos megszólítás püspöknél: Excellenciás Úr. De ma már ezt csak a hivatalos helyeken mondják, pl. a hivatalos megszólításban. Hívd nyugodtan püspök atyának.

Ha esetleg Erdő Péterhez mennél, akkor az ő megszólítása hivatalosan Eminenciás Úr, mivel ő bíboros, de hívd nyugodtan Őt is Püspök Atyának. :))

Ha esetleg Benedek pápához mennél, akkor az Ő címe hivatalosan: Őszentsége. Megszólítása meg "Szentatyám".

Ezen kívül a "főtisztelendő püspök atya" már szinte mindenhol megszokott, vagy ha nem püspök, akkor simán "főtisztelendő atya"

Ma már nem kell szokás nekik kezet csókolni, ami amúgy sem kézcsók, hanem a gyűrűjét kell megcsókolni. Leborulni sem kell. Valószínűleg csak kezet fogtok, várd meg, míg ő nyújtja a kezét, mert úgy illik.

Nagyjából ennyi. :))

2012. márc. 4. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
91%

"szeretném azt a benyomást kelteni hogy jó katolikus vagyok"


Jajajajjjj... Szóval meg akarod őt téveszteni. Ez csak visszafelé sülhet el!!! Még ha a köszönést megtanulod is, egy perc alatt lejön neki, hogy fogalmad sincs az egyházi dolgokról. Jobb, ha nem próbálsz meg színlelni. Légy őszinte, mondd, hogy nem vagy katolikus és nem vagy járatos az egyházban. Köszönj úgy, mint bárki másnak, és viselkedj természetesen. Nem fog megrökönyödni rajta, ez természetes, hiszen elég kevés a vallását gyakorló katolikus ember az országban.

Legjobb út az egyenes út...

2012. márc. 4. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Igaza van az előttem szólónak.

A köszönést, megszólítást leírták előttem, de ennyinek utánanéz egy udvarias más vallású is, így ez nem visszatetsző, az viszont igen, ha megpróbálsz jó katolikusnak tűnni. Beszélgetni fogtok? Nyilván valamennyit igen, ha találkoztok. Nagyon könnyedén levágja, ha fogalmad sincs a katolikus hitről, és az rosszabb, mintha nem is akartad volna a látszatát kelteni a nagy hívőnek. Légy nyugodtan őszinte, az a legcélszerűbb, bármilyen ügy miatt is találkoztok!

2012. márc. 4. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 theallsmallstuff válasza:

Tudom, hogy régi a kérdés, de hátha valaki hasznát veszi még:

[link]


-- ezen a linken van egy jó összefoglaló a megszólításokról, nagyjából egybevág azzal, amit a #3 válaszadó is említett.

2019. aug. 25. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Én református vagyok és személyesen ismerem.a nagyváradi katolikus püspököt. Úgy köszönök neki hogy Dicsértessek a Jézus Krisztus és úgy szólítom hogy püspök atya.
2021. okt. 29. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!