Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Az egyházadó és a tized...

Az egyházadó és a tized ugyanazt jelenti?

Figyelt kérdés
2009. szept. 10. 22:50
 1/10 anonim ***** válasza:
Tized valamikor az 1800-as években volt.Az egyháziadó pedig nem ugyanaz,hanem a jövedelem bizonyos százaléka,de mindenki annyit fizet,amennyit akar.
2009. szept. 10. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
84%
Régen igen, ma már nem. A katolikus egyházban van egyházi adó, ez évente egyszeri összeg, aki amennyit gondol (nem kell sokra gondolni, van, aki csak 1000Ft-ot ad, van, aki 10000Ft-ot, de van, aki semmit), meg amennyit megtehet, ha nem tud, nem fizet, nincs erőszak, a megélhetés rovására nem kell mennie. Tizedet manapság a szektákról hallok, hogy kérnek (Jehova tanúi, Hitgyüli), ők viszont úgy hallottam, elvárják, de nem tudom.
2009. szept. 10. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
41%

Szerintem a célja ugyanaz.

Persze, ma már nem veszik senki fejét, ha az egyházadót nem fizeti (bár bizonyos negatív következményekkel járhat), de ez régen, mikor még az egyháznak nagyobb hatalma volt, nem volt ilyen egyszerű.


Jehova Tanúit nem kéne mindenbe belekeverni, mert náluk nem létezik az 'egyházadó' fogalma. Nem teszik kötelezővé senkinek az adomány fizetést sem, mint azt a Bibliai példa is mutatja. Még akkor sem szabnak meg sohasem egy fix havi összeget, ha mégoly "lazán" is veszik annak a teljesítését, mert nem lenne Írás szerinti!


Ezért jó lenne, ha mindenki a saját udvarában seperne.

2009. szept. 11. 02:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

'Ezért jó lenne, ha mindenki a saját udvarában seperne.'

Hú de érzékenyére tapintottak valakinek...

2009. szept. 11. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
43%

Tudtommal a katolikus egyházban ma is meghatározott összeg, tehát hivatalosan nem "amennyit akarsz, annyit fizetsz", de ez közel sincs a jövedelem tizede. Talán 1,5%.

És a tizedet Magyarországon Szt. István rendelte el, 1848-ig volt érvényben.

2009. szept. 11. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

08:43 - Nincs meghatározott összeg, csak mivel az egyházat manapság nem támogatják olyan irdatlan mértékben, mint amikor hatalma volt, ezért mondjuk örülnek a nagyobb összegeknek. De az is lehet, hogy ez helyenként változó, mert pl. én egy budapesti külvárosi plébániához tartozom, és a mi plébániánkon a már veszélyesen omladozó templomtorony és veszélyessé vált közösségi házunk felújítási költségeinek nagy részét a közösségünk fizette, a másik része pályázatok útján lett meg, de hallok máshonnan, ahol más összetételű a közösség, vagy akár csak a pap hatalomcentrikusabb, mint itt, hogy ott meg nem így van, és sok a panasz (főleg a fiatalok részéről). Engem ilyenkor kicsit az bánt, hogy sokan egyből általánosítanak, és azt hiszik, mindenhol olyan mocskosul működik.


Nos, a jehova tanús dolgot én csak az ismerőseimen keresztül látom, akiknél a család megélhetésének a rovására ment a családtag tanú nagy adakozása, de lehet, hogy az is közösségfüggő, területfüggő, de akiken keresztül láttam ezt, azoknál már megszállottságig fajult.

2009. szept. 11. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Tessék talán eljönni egy ilyen rendezvényre, akkor lehetősége adódik mindenkinek meggyőződni, hogy mennyire nem pénz centrikusak.

Én 20 év alatt egyetlen ilyen 'megszállottságot' nem tapasztaltam! Már csak azért sem, mert a családtagokkal szemben is szeretetlenség lenne, mely ugyanúgy helytelen.


Ezért állítom, hogy az ilyen 'észrevétel' a szájról-szájra terjedő lejárató propagandák csoportjába tertozik.

2009. szept. 11. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
13:07 - Ez nem pletyka volt, hanem láttam, és az érintettektől hallottam a panaszt. De lehet, hogy az a családtag volt megszállott.
2009. szept. 11. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Köszi a segítséget mindenkinek!
2009. szept. 12. 11:20
 10/10 anonim ***** válasza:

Ez egyházadó is tized volt, de az egy másik tized. Így lényegében 20% adót kellett fizeni.

Ez ma 40%, illetve van még 25% áfa, meg egy halom más adó is, azaz összességében kb háromszorannyi adót fizetünk mint párszáz éve.

2009. szept. 12. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!