Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Reformátusként magamhoz...

Reformátusként magamhoz vehetem az ostyát (eucharistia) a (katolikus) misén?

Figyelt kérdés

a következő feltételeket olvastam:

1. megkeresztelve - megvan

2. bérmálás - konfirmáció megvan (az állítólag megegyezik)

3. gyónjam meg bűneimet - én nem a papnak, hanem imában Istennek gyónok, tehát ez is megvan


Viszont katolikus misére járok, és szeretnék részt venni annak teljes egészében. Van valami kikötés, bármi, ami erkölcsileg helyteleníti ezt (azt leszámítva, hogy református vagyok)?


2013. máj. 12. 19:03
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Nem. Beszéld meg a pappal. Elsőáldozónak kell lenni- arra fel kell készülni. "Katolizálni" kell - így mondják, és van egy menete, hogy kell. A pap elmondja. És örülök, hogy úgy éled meg, hogy "szeretnél részt venni annak teljes egészében" - mert ez úgy jó.
2013. máj. 12. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
az "első áldozás" megegyezik azzal, amikor első alkalommal részt vettem az "úrvacsorával" (a reformátusoknál)?
2013. máj. 12. 19:31
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Nem. Ebben épp nagyon különbözik a kettő.
2013. máj. 12. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

"Van valami kikötés, bármi, ami erkölcsileg helyteleníti ezt...?"

Az, hogy Te reformátusként mást vallasz arról az ostyáról, mint a katolikusok. Egyszerűen nem ugyanannak tartjátok. Ez az, ami erkölcsileg helyteleníti ezt. És ezért kell katolizálni, és felkészülni az elsőáldozásra, mielőtt magadhoz vennéd, mert így kapsz róla kellő információt.

2013. máj. 12. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

A katolikus vallásban az Oltáriszentséget nagyon komolyan veszik, ami a hívő oldaláról is némi szertartásosságot igényel. A gyónás, a megfelelő felkészültség része a katolikus erkölcsnek. Ha valóban komolyan szeretnéd venni, akkor ez hozzá tartozik, s enélkül szentségtörésnek minősül.


Érdemes megkérdezni a papot, tuti, hogy segíteni fog az ügyben.

2013. máj. 12. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%
Az Eucharisztia nem egy egyéni gyógymód. Nem egy "kalmopyrin" csak ostya kivonatban. Az Eucharisztia a közösséghez való tartozás jele, ezért nem áldozhatnak azok, akik pl. súlyos bűnben vannak és nem gyóntak. Ha konfirmáltál, akkor te már a református közösséghez tartozol. A konfirmálás és a bérmálás nem ugyanaz, bár a funkciója hasonló, mert mindkettő azt jelzi, hogy nagykorúvá vált az illető. De kb. ennyi is a hasonlóság. Azt nem tudom, hogy ha már konfirmáltál, akkor mennyire megengedett, hogy katolikus legyél, mivel ha jól tudom, a konfirmációkor megígérted, hogy református maradsz.
2013. máj. 12. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

A konfirmáció egyáltalán nem egyezik meg a bérmálással. A református vallásban kettő darab szentség létezik: keresztség és úrvacsora. A katolikusban 7: az egyik pont a bérmálás, egy másik pont a gyónás. A bérmálás egyébként is totál másról szól (pár átfedéstől eltekintve) mint a konfirmáció (tudom, mindkettőben részem volt - reformátusból katolizáltam).


Egyébként az áldozásnak nem feltétele a bérmálás, a gyónás viszont az.


Amúgy kivételes esetben és pappal előre egyeztetve áldozhat protestáns is, de ebből rendszert csinálni nem szoktak és komoly beszélgetés(ek) előzi(k) meg. Nem javaslom ezt a módot. Ha valóban szeretnél egészében részt venni a szertartáson, akkor javaslom, hogy katolizálj. Ha pedig szeretnél megmaradni reformátusnak, akkor elégedj meg annyival, amennyire eddig részt vehettél a szentmisén.

2013. máj. 12. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%
Mondjuk azért a teljesség kedvéért megjegyezném, a bérmáltság nem feltétele a szentáldozásnak.
2013. máj. 13. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
És tegyük fel,hogy mindennek ellenére önhatalmúlag magadhoz veszed az ostyát. Semmi hasznod nem fog származni belőle, sőt, bűnt követsz el.
2013. máj. 14. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
10%

Igen, magadhoz veheted az ostyát, nyugodtan, már csak azért is hogy ne keltsél feltünést, hogy te, egyedül nem áldozol, miközben, mindenki odamegy a paphoz szentmise végén.

Én is református vagyok, pünkösdvasárnap, valakivel elmentem a helyi ortodox templomba, mert kiváncsi voltam rá, hogy milyen belülröl. És ott ugyanazt csináltam én is mint a többi ortodox, ha térdelni kellett térdeltem, ha keresztet vetni, meg azt csináltam.

És a szentmise végén, igen, én is a kisérömmel odamentünk a paphoz, és áldoztunk.

Elvégre a pap nem tudhatta hogy református vagyok, mink meg nem akartunk feltünést kelteni hogy egyedül én nem megyek áldozni.

Ugyanúgy keresztet kellett vessek minden ikon elött, megcsokolni öket, és a pap az én homlokomra is meg a kezemre is kent szentelt olajat,(látta hogy nem teszem úgy tendesen oda a kezem neki, de betudta hogy nem járok templomba sürün, és segitett), aztán meg megkaptam a szentelt kenyeret, mint az ortodox vallásuak.

Voltam katolikus táborban, ott azért nem áldoztam, mert az atya tudta hogy református vagyok, mert elözöleg volt nálunk a szálláshelyen, látogatóban, de az áldozáson kivül, részt vettem a misén, szóval érted mire mondom, úgy mint a katolikusok.

2013. máj. 29. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!