Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Kedves buddhisták vagy indiai...

Kedves buddhisták vagy indiai vallás szakértők! Kis útba igazításra lenne szükségem? (Többi lent)

Figyelt kérdés
Privátban is jöhet magyarázat,szóval a tibeti bön misztérium a védikus tanok és a buddhizmus hogyan kapcsolódik? Májá-káprázat-számszárá,nyíl egyenes ösvény,ezek hasonlóképpen vannak mind3nál,mi a különbség köztük?

2013. máj. 20. 11:55
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező!


A tibeti bön misztériumokhoz nem tudok hozzászólni, csak a buddhizmushoz és a védikus kultúrán belül a vaisnavizmushoz.

Maga a buddhizmus Indiából származik. Kb 2500-3000 évvel ezelőtt Indiában a védikus kultúra létezett. Csakhogy e kultúrának a papjai már nem azért végezték az áldozatokat, hogy elégedetté tegyék a Legfelsőbb Urat, hanem azért, hogy ők meg tudjanak gazdagodni. Ekkor olyan filozófiai iskolák jöttek létre, amelyek valójában tagadták a Védák végső utasítását, az önmegvalósítást. Sőt az egyik azt szorgalmaztta, hogy ebben a világban lehet az ember csak boldog. A papok kihasználták ezt a helyzetet, és a privilégiumukká tették, hogy ki lehet bráhmana (csak az aki bráhmana családban születik meg). Ennek hatására alakult át a varnasrama dharma kasztrendszerré. Az Úr Buddha azért jelent meg, hogy megállítsa ezeket az áldozatokat, és elterjessze az ahimszá elvét. Erőszakmentesség minden élőlénnyel szemben. Ő azt mondta a követőinek, hogy ne kövessék azt amit a Védák írnak, hanem kövessék Őt magát.

A tanításait később a tanítványai jegyezték le, és kezdték el terjeszteni. Indiából persze egyre jobban kiszorult a buddhizmus.

A különbség közöttük, hogy a buddhizmus nem nevez meg istenképet, nem beszél Istenről, csak emberi tulajdonságokról, amelyeket ha megvalósítunk, akkor elérjük a tökéletességet, az üresség állapotát. Egy kicsit személytelen filozófia. A vaisnavizmus (én most csak e vallás nevében tudok beszélni) viszont személyességet hirdet. Istenről alkotott képe egy személyre irányul nevezzük Visnunak, Rámának vagy Krisnának. Mindhárom ugyanaz a személy, csak más-más formában. A vaisnavizmus teljes mértékben elfogadja a Védák tekintélyét, ez a szentírásuk.

Remélem tudtam segíteni.

2013. máj. 20. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:

Az 1. válaszolóhoz volna kérdésem:

azon tanítások alapján, amit Te követsz ki kinek az inkarnációja? Visnunak inkarnációja Krisna, vagy Krisnának inkarnációja Visnu?

2013. máj. 20. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:

Kedves 2-es!


Krisna az Istenség Legfelsőbb Személyisége,Ő az eredete mindennek, Visnu pedig az Ő inkarnációja. Ezt bizonyítja a Srimad Bhagavatam 1. ének 3. fejezetének 28-dik verse.

2013. máj. 20. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

Roberto82 köszönöm a korrekt választ, meglepő a 46%százalékos válasz arányod ennek ellenére. :D

Ha nem nézzük az egyház visszaélését az emberekkel szemben. Akkor buddha visnu vagy krisna szóval a nagy lélek egy avatárja? Hindu szemszögből ők buddhát elfogadják? A hindut ilyen esetben a védikus tanokra értem,kérlek javíts ki ha tévedek. A buddhistáknál szutrák mint meditációs objektumok működnek? Vagy mint a biblia kinyilatkoztatás? A mantrák a buddhistáknál a védikus tanokból származnak? Rengeteg kérdésem lenne még, talán egy utolsó. Az ősi vagy ókori vallásokban, a beavatás a kábulatból felébredés, az istenek és démonok birodalma után a lélek rájön hogy csak ő maga létezik ő álmodik. Pl Hermetikus tanok. Buddhánál is hasonló a helyzet,a védikus mitológia is ezt tanítja? A látszólagos hierarchia mögött?

2013. máj. 20. 22:28
 5/13 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező!


Az hogy valaki az esetleges igazságot mondja nem biztos, hogy azt is jelenti, hogy népszerű! Az igazat vallva nem tartom magamat igazmondónak, mert akkor hazudnék. Viszont próbálom a világot az igazság lencséin keresztül nézni.


Ahogy az előző hozzászólásomban is írtam Krisna az Istenség Legfelsőbb Személyisége. Mindenki más az Ő avatárja. Krisna mindennek az eredete, és minden Belőle árad. Ezt mondja a Bhagavad-gita 10.fejezetének 8-dik verse.


A hindu szó nem éppen megfelelő kifejezés a védikus tanokra, ezen okból csatolok egy linket, ahol ebben a cikkben többet olvashatsz róla: [link]


Nos azt nem tudom, hogy a buddhistáknál mennyire működnek a szútrák, mint meditációs gyakorlatok, mivel nem ugyanaz, mint a vaisnavizmusnál. A buddhisták ugyanis tagadják a Védákat, de sok dolgot onnan vettek át, mint pl a málá vagy a mantrameditáció. Mi vaisnavák meghatározott számú kört mantrázunk a málánkon mindennap. A mi célunk, hogy elérjük a Legfelsőbb Urat, Krisnát.


Nem, nem ugyanaz a rendszer. A felsoroltak (ősi vagy ókori vallások, illetve a Hermetikus tanokat értem ez alatt) nagyon sok elmebeli spekulációt tartalmaznak. Semmi nem bizonyítja a hitelességüket. A Krisna-tudat gyakorlása olyan mint a puding próbája. Amikor gyakorlod, rögtön van eredmény, és ez olyan eredmény ami soha nem múlik el. Persze ehhez nagyon szigorúan kell gyakorolni és követni az elveket.

Az emberek legnagyobb problémája manapság az, hogy nincs tudások, befedi őket a tudatlanság, és csak a saját érzékeik kielégítésért harcolnak. Ez önzőség. Nem használják a saját lehetőségeiket az önmegvalósításra. Mert az önmegvalósítás arról szól, hogy megismerjük magunkat. Mi pedig lelkek vagyunk, nem pedig ez a test. A léleknek, mint minden dolognak van egy el nem választhatatlan tulajdonsága, ez pedig Isten szolgálata. Amikor pedig valaki ráébred a tudatára, felébred ebből az alvó állapotból (amiben az emberek 99%-a jelenleg is van), akkor megértik, hogy kicsoda Isten, és mi az igazi vallás.

Igen, mi most álmodunk, azt álmodjuk hogy magyar vagyok, szőke vagyok, bankár vagyok, keresztény vagyok, krisnás vagyok, muszlim vagyok, ez vagyok, az vagyok. És így csak az érzékeinkre tudunk hagyatkozni. Illúzióban vagyunk mindannyian. Sajnos magunktól nem jövünk rá, mivel élvező mentalitásunk van. Szó szerint a fától nem látjuk az erdőt.

Ezért transzcendentális tudásra van szükségünk, amelyet egy hiteles guru segítségével a védikus szentírásokból vagy más szentírásból (mivel más monoteista egyházak is hitelesek) is megkaphatunk.


Próbáltam leírni a lényeget a vaisnavizmus tanításának, remélem megtalálod benne azt, amit keresel. Természetesen csak nagyon nagy vonalakban vázoltam fel, mert ez egy olyan tudomány, amit egész életünkön át lehet tanulmányozni.

Ha van még kérdésed, kérlek írj privát üzenetet.

2013. máj. 21. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

Roberto82 válasza a Hare Krisna mozgalom tanaira épül.

Ez nem mondható Vaisnavának.

Vaisnava az, aki Visnut fogadja el a Forrásnak.

Ő Visnut "csak" avatárnak tartja.


Ezt nem bántásból írom, csak nem mellékes a megközelítés.

2013. máj. 21. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
Rendben,köszönöm! :)
2013. máj. 21. 13:15
 8/13 anonim ***** válasza:

Roberto82-nak


Szia, egy kérdésem lenne hozzád:

Szinte semmit sem tudok a budhizmusról, így ha hülyeséget mondok vagy megsértelek kérlek ne vedd figyelembe.

Sokat hallottam, hogy matrázva meditáltok. Ez ugye egy dolog folyamatos ismételgetése ami segít a mélyebb meditáció elérésében. Viszont ez az alapja az agykontrollnak is. Nem lehet, hogy amit mantráztok, az teszi valóságosabbá számotokra napról napra a vallást amiben hisztek? Azaz ha egy dolog nem valós(bocs a kifejezésért de így tudom szemléltetni) és sokat ismételgetem akkor valósággá válhat az agykontroll szerint. De csak annak aki ezt csinálja. Van ebben logika vagy csak üres beszéd?


Egyébként én teljesen más vallásban hiszek és nem támadó célzattal tettem fel a kérdést, csak ahogy olvasgattam azokat amiket leírtál, megfogalmazódtak bennem ezek a gondolatok. Bocs még 1x ha megbántottalak.

2013. máj. 22. 06:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 feketepeter ***** válasza:

Ez valóban a krisna-mozgalom elképzelése a buddhizmusról. Tisztelet jár Roberto-nak, amiért tiszteletet adott szövegében minden vallásnak!


Sok esetben a különböző vallások ugyanazt a szót más-más fogalmi tartalommal töltik meg. Ez zavart okozhat a vallásokat tanulmányozóknak. A felsorolt fogalmak is többé-kevésbé ilyenek. Tipikus még a karma, meditáció, nirvána, üresség összekeveredése.


Buddha azt tanította, hogy a nem-tudás ragaszkodást okoz, a ragaszkodás pedig szenvedést. A szenvedés alkotja az ismert világunkat, a szamszárát. A nirvána a szenvedés megszűnése, ami a ragaszkodás megszűnése, ami a nem-tudás megszűnése. Az érző lények kezdet és vég nélkül bolyonganak a szamszárában, számtalan újraszületésen keresztül.


A különbséget a buddhizmus és a védikus tanok között az anátman-tanban látom. Ennek lényege az, hogy Buddha mély és hosszantartó meditációban felismerte, hogy az emberben nincs semmi "végső lényeg", semmi szubsztanciális, tehát olyan, ami az egész ember lényege lenne. Ezt itt nyugaton "lélek"-nek is mondják. Ehelyett Buddha azt mondja, hogy az ember összetett. (Öt halmazból áll, melyekből négy a testhez kötődik, az ötödik pedig a tudat.) A halmazok folyamatos változásnak, születésnek és elmúlásnak vannak alávetve.


A védikus tanokban ezzel szemben azt hirdetik, hogy az embernek van egy legbenső lényege, ami végülis valamelyik istenség, Visnu, Siva, vagy Krisna.

2013. máj. 22. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Kedves 6-os!


A Hare Krisna mozgalmat, csak nyugaton nevezik Hare Krisna mozgalomnak. Négy elfogadott vaisnava sampradáya van. A Krisna-tudat a gaudiya-madhva-brahma sampradáyához tartozik. Röviden úgyis hívják, hogy gaudiya-vaisnavizmus, vagy bengáli-vaisnavizmus. A Hare Krisna mozgalom megalapítója, Srila Prabhupáda ennek a vaisnava tanítványi láncolatnak a tagja.

Így amit mondasz, az nem helytálló. A Krisna-tudat is vaisnavizmus.


Kedves 8-as!

Nem bántottál meg. Először is én nem vagyok buddhista, hanem gaudiya vaisnava, vagyis Krisna-tudatú hívő. Másodszor pedig

próbáld ki egyszer, hogy csak folyamatosan ismételgeted, hogy Coca-cola. Csak erre gondolsz, és semmi másra. Biztos vagyok benne, hogy egy idő után meg fogod unni, mert a Coca-cola szónak nincs semmi hatása, nincs mögöttes tartalma. Nem fog megjelenni előtted. Azonban Krisna egy személy. Igen, Isten egy személy, akinek vannak tulajdonságai, formája, nevei (hiszen több féleképpen is szólíthatjuk)és cselekedetei. Ha neveit ismételgetjük, Őt szólítjuk, akkor idővel meg fog jelenni. Mint ahogy szólítod a legjobb barátodat ugyanúgy oda fog jönni hozzád, hogy mit szeretnél tőle, hiszen szólítottad őt. Krisna is ilyen, ha hívjuk, jön. Az persze már egy másik kérdés, hogy a szívünk tele van sok szennyeződéssel: kéjjel, dühvel, mohósággal, büszkeséggel, irigységgel és illúzióval. Így eleinte mikor énekeljük a neveit, nem fog sok minden történni. Persze lesz hatása, lesznek visszajelzések, de a sok szennyeződés miatt nem fog megjelenni előttünk. Ő csak azok előtt mutatkozik meg, akiknek tiszta a szívük, és tisztán is éneklik a nevét. Ezért elsődleges dolgunk, hogy megszabaduljunk ezektől a nem kívánatos dolgoktól. Szerencsére a Hare Krisna mahamantra ebben is segít, így nekünk nincs más teendőnk, mint figyelmesen énekelni az Ő szent nevét.

Remélem sikerült válaszolnom a kérdésedre.


Kedves feketepeter!

Először is köszönöm a pozitív kritikát. Mi Krisna-hívők úgy gondoljuk, hogy minden monoteista vallás, aminek a célja az istenszeretet, az egy hiteles folyamat. Ettől függetlenül nem kritizálunk senkit sem, mert az egy akadály a lelki életben való fejlődésben.

Másodszor pedig a védikus szentírások azt tanítják, hogy mi egyéni lelkek vagyunk, és a Legfelsőbb Úr szolgái. De mi nem akarunk eggyé válni Vele, mi csak szolgálni akarjuk Őt. És itt tér el a saivizmus. Mivel a saiviták - akik személytelen, imperszonalista filozófiát vallanak - eggyé akarnak válni az Úrral. Azt hiszik, hogy minden egy, mindenki Isten. Ez a mayavadiknak a filozófiája, ami nagy sértés a Legfelsőbb Úrral szemben. Az Úr Siváról még annyit, hogy ő a legnagyobb vaisnava mindegyik közül, de ő nem isten, hanem félisten.


A mi dolgunk, hogy védikus tudásra tegyünk szert, és szeressük a Legfelsőbb Urat. A szeretetet pedig a szolgálat által lehet kifejezni.

2013. máj. 22. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!