Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Honnan ered a "mindent látó...

Honnan ered a "mindent látó szem" és a "háromszög" szimbóluma?

Figyelt kérdés
Meg sem tudom számlálni, hogy hány helyen láttam már ezt a két szimbólumot. Mégis milyen ősiek és honnan erednek? Megannyi helyen láthatóak ezért úgy érzem, hogy nagy jelentőséggel bírhatnak.
2013. aug. 5. 02:23
 1/6 anonim ***** válasza:

Vallásos használata[szerkesztés]


A mindent látó szem megformálása az óegyiptomi mitológiára és Hórusz szemére vezethető vissza. A jelkép a buddhizmusban is megjelenik, ahol a buddhista írásokban (mint pl. a Mahaparinibbana szuttában) Buddhát mint a Világ szemét jelenítik meg.

A középkori és reneszánsz európai ikonográfiában a Szem (gyakran háromszögbe zárva) a keresztény Szentháromság általánosan elfogadott jelképe volt. A 17. századi ábrázolásokban gyakran felhőbe burkolva vagy napsugarakkal jelent meg.


Szabadkőművesek


Itt a szem azt jelképezi, hogy egy kőműves minden gondolatát és cselekedet nyomon követi az Úr (akire a szabadkőművesek az Univerzum Nagy Építőjeként hivatkoznak). Tipikus a szabadkőműves ábrázolásokban, hogy a glória csak félkörívben szerepel a szem alatt. Néha háromszög is szerepel az ábrázolásokon.


Bibliai utalás pl Dániel könyvében:

„Ezután közelebbi felvilágosítást kértem a negyedik vad­állatról… Tíz szarv volt a fején, majd még egy másik is nőtt ki, három pedig letört előtte. Ennek a szarvnak szemei voltak, nagyokat mondó szája volt, és nagyobbra nőtt a többinél” (19-20. vers).

Ez a szarv az Antikrisztust ábrázolja, és mivel az van írva, hogy szemei voltak (nem egy, több) ezért feltételezik, hogy az Antikrisztus mindent lát.


Az illuminátusok egyik jelképe szintén a mindent látó szem háromszögbe.

2013. aug. 5. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Valahol olyat olvastam, hogy az ősi egyiptomi kultúrában is volt már jelentősége.

A piramisok csúcsa = az a bizonyos háromszög = a mindent látó szemmel, állítólag nem véletlen, hogy a legtöbb piramis-maradványról hiányzik, merthogy talán oda sem rakták a piramis építésekor valami oknál fogva.

2013. aug. 5. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Hát lehetséges, hogy van benne valami 2-es, elég érdekes..:)
2013. aug. 5. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszaitokat, nagyon érdekes a dolog főként azért, mert minden jel arra utal, hogy ezek a jelképek gonosz eredetűek. Tehát akkor mi keresni valója van a keresztény vallásban?

Hmmm... Mindenképpen elgondolkodtató.


Olvastam olyasmiről is, hogy ezek a jelek már az egyiptomi kultúra előtt is léteztek a sumerok kultúrájában.

2013. aug. 5. 11:15
 5/6 anonim ***** válasza:

Állítólag az egyiptomi kultúra a sumérok kultúráján alapul. Tőlük vették át az írást, a csillagászat, a matematikai ismeret jó részét, ill. nagyon sok "gyakorlati, hétköznapi" ismeretet, tudást is.


Erich von Daniken szerint a piramisokat a sumérok és még korábbi időkben hozzánk látogató "idegenek" építették, és a tetejük azért maradt "csús" nélkül, mert az űrhajók oda szálltak le, tehát a piramisok eredetileg leszállóhelyek voltak. (?)

Ezek az idegenek a 13. bolygó lakói (annunik), akik Daniken szerint is beavatkoztak az emberi DNS-be, és azért látogatnak ide időnként, hogy figyelemmel kisérjék az emberiség fejlődését.

A könyv szerint ezek nem jószándékkal, hanem felettünk való uralkodási céllal jöttek, tehát a "sötét erők" megfogalmazása ezek alapján helyes lehet.


Persze mindez csak teória, ezek valóságtartalmát bizonyítani még eddig senki sem tudta, Daniken bizonyatékai is (szerintem) esetenként erőltetettek.

De ki tudja?

2013. aug. 5. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

A háromszög (ami a szentháromság jelképe) teljesen függetlenül jött létre, ugyanis ha a 3 Isteni személy kapcsolatát akarjuk ábrázolni, akkor csak ez jöhet szóba, mivel semmitől sem függnek, egymást teljesé teszik egészen, mint ahogy a 3szög mindegyik oldala érintkezik a másik 2-vel.

A mindent látó szem pedig a legtöbb vallásnál lehet jelkép, mivel Istent mindent lát, hall, és tud, így mivel az ember a szemével lát, célszerű volt így ábrázolni.

2013. aug. 31. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!