Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ortodox zsinagógába bárki...

Ortodox zsinagógába bárki bemehet istentiszteletre? (+ még pár kérdés)

Figyelt kérdés

Ha van köztetek zsidó vallású, segítene egy kicsit?

Egyrészt a fenti érdekelne:

ha nem vagyok zsidó vallású, de érdekel az istentisztelet, akkor el lehet menni rá, vagy van valami megkötés? Úgy tudom, neológba nincs (normális öltözéken kívül), de az ortodoxba is ilyen "egyszerű"?


Valamint érdekelne még pár dolog!

Annyit tudok, hogy a neológ zsinagógában magyarul is vannak szövegek, van orgona.. De mik még a különbségek?

Meg úgy vallásilag is. Ha jól tudom,aki ortodox, azt olvastam a neten, ők akik szigorúbban veszik a törvényt.

DE olyantól érdekelne, aki benne él, és írna nekem pár szót róla.


Köszönöm előre is :)



2013. szept. 2. 19:24
 1/7 anonim ***** válasza:

Elöször is, külön ülnek a nök és a ffiak. Ha nő vagy akkor bokáig érő ruha és hosszú ujju bluz ami teljessen begombolt, fejedet kösd be, hogy a hajad ne látszódjon.

Ha fiú vagy hosszú sötét nadrág fehér ing zakó.Fejedre kalap vagy kapedli.Esetleg sapkába de nem biszbol.

Itt nincs orgona és csak héberül vagy jidisül beszélnek !

2013. szept. 3. 06:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Azért ez túlzás egy kicsit, amit az első írt. Így az öltözik, aki tényleg mélyen vallásos ortodox zsidó, neked, mint vendégnek bőven elég lesz a hosszú ujjú felső, hosszú szárú nadrág, ha férfi vagy akkor vmilyen sapka/kalap (tökmindegy milyen), ha pedig nő vagy, nem kell semmi a fejedre (eleve a zsidó nőknél is csak a házasok, magyarul akiknek "be van kötve a feje" hordanak vmi kendőt, vagy parókát).


Most amúgy pont jókor mész, holnap kezdődnek az őszi nagyünnepek, ilyenkor sokan lesznek olyanok, akik máskor szinte soha nem mennek zsinagógába, nem ismerik sem a liturgia menetét, sem a nyelvet, úgyh nem leszel túl feltűnő. ;)

2013. szept. 3. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
köszönömszépen!
2013. szept. 3. 17:16
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

A második válasz jó, talán pontosísuk a nõit: azért a bokáig érõ szoknya nem árt, de legalábbis térden alul, olyan valszeg van. Ha mégsincs, akkor pantalló, esetleg farmer.

Nõknél a fedett fej úgy ahogy #2 írta.

Ami lényeges: a vál és a felkar ne legyen fedetlen és a dekoltázs ne túl nagy.


Fiú, férfi: ami lényeges: fejfedõ. Azért írom így, mert TELJESEN mindegy, milyen. Nyugodtan lehet akár basebal, v golyósapka. Ha az idõ olyan, hogy nehezen tûröd a fejeden, nem vész, a zsinikben van kapedli, amit kölcsönadnak. ( Ingyen )


Orgona nincs ( a neológ is csak engedi, de nem mindben van, mert elég drága, nem mindehol futotta a közösségnek )


Az imák szövege héber, minden zsiagógában vannak kétnyelvû imakönyvek. A Szombati imakv van olyan, amiben a héber szöveg fonetikusan is benne van. Ünnepi imakv is van ilyen.


A prédikáció, amit a rabbi tart, az a Kazinczy utcait kivéve magyarul van. ( A Kazinczyban jiddis. )

2013. szept. 4. 03:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
Ja, #2-eshez egy kiigazítás: Az Újév ünnepének elõestéje szerda, szept 4-e, ez az õszi ünnepkör kezdete, 7-kor kezdenek, azután másnap és harmadnap reggel, az zsininként változó.
2013. szept. 4. 03:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

nagyon köszönöm :)

és amúgy az ortodox és a neológ között van "átjárás"? úgy értem, az ortodoxok nem mehetnek a neológba mondjuk ünnepre? köszönöm nagyon hasznosak a válaszok. Ti amúgy ortodoxba jártok vagy neológba?

2013. szept. 7. 22:45
 7/7 anonim ***** válasza:
Attól függ hol. Vasvariban rendesen kell öltözni, de vannak sokan akik nem. Teleki téri zsinagóga ( egy kis zsinagóga ami hasonlít a régi orthodox zsinagogakra) ahova én járok, akkor is ha orthodox a rabbi nem annyira szigorú a szabályok mert az emberek akik oda járnak nem vallásosak. A fiúk lányok külön. Zsinagógában bárki be mehet istentiszteletre. Annyi a különbség hogy nem zsidok nem számítanak be "minjenbe". Jobb ha szombaton telefon nélkül mész be vagy rakd csöndesre.
2014. máj. 12. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!