Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Buddhisták! Ti miért vettétek...

Buddhisták! Ti miért vettétek fel ezt a vallást?

Figyelt kérdés
2013. szept. 28. 21:13
 1/7 nagylzs ***** válasza:
60%
A buddhizmus nem vallás. Viszont vannak vallási irányzatai. Ez nem kötekedés, a kérdésed így is értelmes, csak pontosítani akartam.
2013. szept. 29. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Buddhizmus


a világ egyik legelterjedtebb VALLÁSA, mely több száz millió hivőt boldogit. A brahmanizmus (l. o.) ellentéteként lépett fel. Tanai sok tekintetben merőben ellenkeznek a dölyfös papi kaszt által behozott dogmákkal. Alapítója a Kr. előtt V. században élt Sziddhartha volt - ki közönségesen Buddha néven ismeretes. Szent könyveikben a B.-t Buddha varga (Buddha utjának) nevezik a buddhista teologusok. Maga a buddha szó szánszkritül fölébresztettet, fölvilágosodott átihletettet jelent, azaz olyat, ki a tökéletes tudást (bodhi) elnyerte. Határtalan a már létre jött vagy ezután születendő ilyen buddhák száma, de a történelem lapjain csak egy, a vallásalapító játszik nagyobb szerepet. A B.-t sokan ateiste vallásnak szeretik elnevezni, mert vallásrendszerében rendkivül háttérbe szorítja Buddhával szemben a régi hitből átvett istenségeket. Általában mondhatni, a dogmatikus rész a leggyengébb oldala Gautama tanításának. Jót-rosszat átvesz a régi vallásból minden kritika nélkül, még a kasztrendszert sem szünteti meg teljesen. Az ember végcélja szerinte a szenvedélyektől, gond és vágyaktól megszabadulva még e földön elérni a nirvánát. Hogy mit értett Buddha e szó alatt, az még vita tárgya, nemcsak az európai tudósok, de a különböző buddhista felekezetek közt is. A szó maga szánszkritül megsemmisülést, elhamvadást, a mécsnek vagy tűznek elalvását jelenti. Talán egy vallás sem ment át annyi átalakuláson mint a B. Tanainak határozatlansága tág tért hagyott fenn az azt megelőző nemzeti vallás, szokások és babonák számára. Khinában Kongfutse erkölcstana az irányadó és a buddhizmus jóformán csak a bálványok számát szaporította eggyel, a Buddháéval. Japánban is a régi nemzeti vallás az alap és a buddhizmus csak külszint ád a nép hitének. A mongol népeknél szépen megfér a samanizmussal. Tagadhatatlanul szép a B. erkölcstana, mely sokban megegyezik a keresztény felfogással. Az emberszeretetet, a humanizmust, még az oktalan állatokra is kiterjeszti. Első helyen említendő abbeli tilalma, hogy az élő lényt, legyen az ember vagy állat, nem szabad megölni. Ez ideiglenesen a halálitélet eltörlését vonta maga után Indiában olyan helyeken, hol a buddhizmus uralkodó vallás volt. Női hűséget, önmegtartóztatást, az idegen vagyon sérthetetlenségét, a bosszu és egyéb szenvedélyek megzabolázását tekintik a legfőbb erényeknek. Vallási türelmesség is legnagyobb mértékben sajátja Buddha hitének.


Forrás: Pallas Nagylexikon

2013. szept. 29. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 nagylzs ***** válasza:

Érdekes a Wikipedia szerint nem vallás:


[link]


A buddhizmus filozófiai, illetve gyakorlat-alapú világnézet, amely bizonyos országokban vallási irányzatok kialakulását eredményezte.


Szóval a wikipedia szerint maga a buddhizmus nem vallás, de vannak irányzatai amik vallások. Mondjuk a vallást elég nehéz pontosan definiálni, úgyhogy még akár az is lehet hogy mindkettőnknek igaza van.


Na most már írjon egy igazi buddhista is mert a kérdésre még nem válaszolt senki. :-)

2013. szept. 30. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Hát ez az, kedves utolsó válaszoló. :) Mindegy, hogy filozófia, vagy vallás, engem az érdekelne, hogy aki a budhizmussal szimpatizál, az milyen okkal teszi...
2013. szept. 30. 13:47
 5/7 nagylzs ***** válasza:
100%

Na látom még mindig nem írt egy Buddhista sem. Írok akkor valamit. Nem vagyok buddhista, kereszténynek neveltek. (Már az sem nagyon vagyok.) A buddhizmusban nekem az a szimpatikus, hogy nagyon toleráns. Ha vallásként nézem, akkor a legmegengedőbb amit valaha láttam. Nem kizárólagos, mint a vallások általában amik azt hirdetik, hogy csak ők ismerik az igazi utat. Plusz az is pozitív, hogy Buddha nem tekintette magát Istennek, és a buddhizmus sem tekinti Istennek, amennyire én tudom. Hanem egy "nagy tanítónak". A buddhizmus mellett még szabadon eldöntheted hogy hiszel-e Isten létezésében vagy nem. (Majd egy buddhista kijavít ha nem így van.)


Nos, nekem ezek a pozitívumok. De odáig nem merészkedtem, hogy megvizsgáljam az irányzatokat és valamelyiket a saját vallásomnak tekintsem.

2013. szept. 30. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Kedves nagylzs!


Nagyon kedves tőled, hogy ismét válaszoltál. Fogjuk rá, hogy engem is kereszténynek neveltek. (más lehetőség nem volt falun, ráadásul ez falusi kötelesség...) Voltam első áldozó, egyszer gyóntam életemben, volt időszak, amikor minden vasárnap jártam templomba. De annyira álszentnek érzem ezt az egészet. A faluban, akik szinte mindennapi vendégek voltak a papnál, lekezelően beszéltek velem, és jól érezhetően lenéztek, amikor abbahagytam a templomba járást. Aztán, ahogy idősebb lettem, megismertem a gyönyörű egyház bűneit. A sok-sok ember hiábavaló halálát. A boszorkányégetéseket, azt, hogy ráerőszakolták az emberekre a saját vallásukat csak azért, hogy az egyháznak minél nagyobb hatalma legyen. A kötelező adók az egyház felé. Szerencsétlen szegényektől vették el a kenyeret, pedig pont, hogy nekik kellett volna segíteni a szegényeken. Nem is beszélve arról, amikor misén az orrom alá dugják a perselyt... A gyermekeket molesztáló papok... Úgy gondolom, nagyon fontos az embernek a lelki boldogság, és béke. De ezt szerintem úgy nem tudom elérni, hogy minden nap a sarokba térdelve egy órát imádkozom. Úgy érzem, hogy más kell nekem. Valami, amit nem kint, hanem saját magamban kell megtalálnom.

Egyszer prédikációt tartottam a páromnak, miközben a heti szennyest mosta. :) Röviden annyit taglaltam neki, hogy szerintem akkor lehetünk igazán boldogok, ha először magunkban teremtünk békét. Mert ha bennünk béke van, körülöttünk is az lesz. Nagyon fontos a szeretet, a jóindulat, az őszinteség, a vágyak évekig tartó kergetésének hiábavalósága, ameddig örömmel is tölthetnénk időnket, vágyunk kielégülésének rövid örömével szemben. A párom azt mondta, hogy ez kapcsolatban lehet a buddhizmussal. De sem ő, sem én nem értek hozzá. Egyáltalán. Mostanában keresgélek, kutatgatok. De olyan mértékű információhalmaz van előttem, hogy nem tudom, mihez nyúljak. Rengeteg könyv van ebben a témában, internetes oldalak... El vagyok veszve.

2013. szept. 30. 22:02
 7/7 feketepeter ***** válasza:

Én fokozatosan lettem buddhista, mégpedig azért, mert filozófiatanulás közben ez tetszett meg a legjobban. Azt hiszem, közel áll a személyiségemhez. Nem megváltást vagy megvilágosodást vagy ilyesmit kerestem.


Ez már sok éve volt, és azóta sem bántam meg a döntésemet.

2013. dec. 16. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!