Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Milyen volt a magyar "pogányság"?

Milyen volt a magyar "pogányság"?

Figyelt kérdés

A Szent István király előtti intézményesen szervezett egyház nélküli idők.

Milyenek voltak a rítusok, imák, Isten tiszteletek, vallásos szokások, ünnepek stb.?

Voltak e őskeresztény elemek a magyar "pogányságban", "ős vallásban"?



2013. dec. 2. 21:00
 1/9 mustafa33 ***** válasza:
48%
Szent Metod (a szlávok apostola) írja emlékeiben, hogy keleti térítő útjain találkozott az etelközi magyarokkal, de őket nem kellet megtéríteni, mert ismerték már Isten szavát, ezért viszafordult és a szlávok között térített. Ez a magyar kereszténység keleti rítusú volt és sz. István a római rítusú kereszténységet vezette be és nyugati mintára szervezte meg az országban az egyház működését. Mint ahogy Koppány "pogánysága" is valószinűleg keleti kereszténység volt.
2013. dec. 2. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 KZitus ***** válasza:
0%

Szervusz


Amikor István és Koppány történetét olvastam, önkéntelenül Káin és Ábel jutott eszembe. Azok is testvérek voltak, és gyik megölte a másikat. Ez volt az első "vallásháború".


Azóta is Sátán a vallást gasználja arra, hogy gyílkolásszák az embrek egymást. Vajon mi az Isten vélemémye arról, amit István tett? Krisztus megölt valakit, aki nem akart a követője lenni? Térített Ő valakit erőszakosan?


Bár nem a válasz a kérdésedre, de...

2013. dec. 3. 05:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Az ősvallásról nem sok emlék maradt meg. Én egy nem hivatalos forrásból (Arvisura) úgy tudom, hogy ún. Tórem-hitet vallottak. A Tórem hit szerint 7 szférája van a világnak. Minden szférában található egy világfa vagy életfa ami összeköti azt az adott szférát a felette lévővel. Az egyes szférákban élnek "rangra" illetve "hatalomra" nézve csökkenő sorrendben a tóremek, akik ilyen isten-szerűségek. A legfelsőben él Ata-Isis, a "fősisten", mindenki más az ő teremtménye.

Az egyik ilyen szféra a világűr, ahol a tóremek a bolygók. Ha jól emlékszem a Föld mint bolygó tóreme Joli-tórem, a földi élet istenasszonya pedig Kaltes-asszony.


Ezekkel a tóremekkel tudnak kapcsolatot tartani a sámánok, akik a táltosok egy altípusát képzik. Többféle táltost képeztek az ősvallásban, voltak gyógyítók, térítők, tanítók, révülők, regös táltosok meg mindenféle.


Én ennyit tudok az Arvisurából, de mondom, ez nem a hivatalos történelmi álláspont, úgyhogy a helyén kell kezelni.

2013. dec. 3. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Azok nem óriások voltak, ez valami béna fordítási hiba miatt került így be. Az eredetiben "nefil"-eknek nevezik őket, ami bukottakat jelent.
2013. dec. 3. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 mustafa33 ***** válasza:

Az Arvisura hitelessége kábé annyi mint a yediké.

Az írója egyszer olvashatta a tórát, beleolvasott a kabbalába, halvány sejtelme volt a gnźisról, ugyanolyan a védákról és hallott valamit a sámánhitről. Olvashatta a 77 magyar népmesét és néhány legendát.Minderre halványan emlékezett és eme emléktöredékeket jól megkeverte a finugrisztika hivatalos teóriájával és az a mischung ami ebből kijött "történelemformáló" munka lett és az Arvisura megasztos katyvasz nevet kapta. Lehet hogy eredetileg fantasy storynak indult, de a naiv romantikus hiszékenység "tudományként" fogadta.

2013. dec. 3. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 mustafa33 ***** válasza:
Csobán, jó hogy elolvastad az Arvisurát, csak ne vedd be kritikátlanul, olvass mást is. Például Magyar Adorján - Ősműveltség 1-6 kötet (a google-be beírod kiadja), olvass vagy halgass Cey-Bert Róbert Gyulát, vagy akár Badinyi Jos Ferencet. Ezek előadásait a youtubén órák hosszat halgathatod, és azután szűrjél le valamit belőle.
2013. dec. 3. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Direkt ideírtam, hogy nem hiteles és helyén kell kezelni, mit akartok még? :D Én nem hiszem el egy szavát sem ennek se meg a bibliának sem. Csak ideírtam, hogy ez is álljon itt, mivel a manapság divatos "újpogány" emberkék ez alapján akarják újjáéleszteni a táltos vallást.
2013. dec. 4. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 mustafa33 ***** válasza:
Hát az elég baj, hogy táltost gondolnak és sámánt majmolnak ☺ (mármint az ő bajuk)
2013. dec. 4. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:

"mikor István és Koppány történetét olvastam, önkéntelenül Káin és Ábel jutott eszembe. Azok is testvérek voltak, és egyik megölte a másikat."


István és Koppány nem voltak testvérek!

Ha azok lettek volna, nem lett volna vita az utódlást illetoen.:)

Viszont,

Koppány a sztyeppei népekre jellemzo szeniorátus elve(a legidosebb férfi rokon az orokos) alapján kovetelte magának a hatalmat,

ellenben Vajkkal(Istvánal), aki a nyuatról származó primogenitúra(a legidosebb fiú az orokos) elvén úgy gondolta, hogy Ot illeti az elsobbség.

2014. aug. 21. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!