Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért olyan visszataszító...

Dzson kérdése:

Miért olyan visszataszító sokszor az istenhit (benne a kereszténység) a legtöbb embernek?

Figyelt kérdés
Lehet, hogy gyermekkorukban hordták, majd járatták őket a templomba, gyülekezetbe, de ifjú korukra kialakult bennük egy ellenszenv a vallásossággal szemben. Mi történt velük?

2013. dec. 8. 22:33
1 2 3
 11/21 A kérdező kommentje:

Egy kiemelkedő teológia-alapító, D.L. Moody mondta: "Száz emberből egy az, aki a Bibliát tanulmányozza, és kilencvenkilenc, aki azt az egy keresztényt".


Ha nem találhatják meg az emberek a keresztények életében, megnyilvánulásaiban a jézusi jellemvonásokat, akkor nem kell csodálkozni, ha csökken az egyházak jelentősége.


A hozzászólások is azt a gyanúmat támasztják alá, hogy ahol fontosabb, hogy egy szent könyv minden mondata igazabbnak bizonyuljon, mint a nyilvánvaló valóság, akkor azok a lelki-érzelmi nyereségek is, amelyek egy-egy jól működő közösségben létrejöttek, csak rövid ideig élvezhetők.

2013. dec. 9. 00:56
 12/21 anonim ***** válasza:
45%
..ha egy vallás (és gyakorlatilag minden intézményesített vallás) hibás istenképet közvetít, akkor az emberi értelem ahogyan fejlődik (már amikor és akinél) az ki fog nőni a gyermekmesékből, és keresné az igaz élő Istent, ám nem talája, csak a vallások erőszakszakszervezetével, és félelemgerjesztésével találkozik, ezért jó esetbe elkezdi a maga útját járni, rossz esetben pedig elhatárolódik, és elutasítóvá válik, mert helytelen, (lustaság, vagy képtelenség áll fönn)a gondolkodása, és vizsgálódás helyett szetereotípiákkat alkot...ezekről gondolkodj el ha tudsz!...
2013. dec. 9. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
100%

Én tinédzserkoromban azért távolodtam el a hittől, mert már nem tudtam hinni abban, hogy ez mind igaz. Istent addig egy ember alakú Istennek képzeltem - egy ilyen Istenben pedig egy idő után már nem tudtam hinni.

Később, úgy 18-19 éves korom fele kezdett újra érdekelni a hit, rengeteget gondolkoztam dolgokon, a teremtésen, a világon, és rájöttem, hogy Istent egyáltalán nem egy ember formájú lénynek kell elképzelni (egyébként ezt anno így is tanították nekünk, de hát gyerekként nem tudtam máshogy elképzelni, mint a felhők felett csücsülő bácsiként...), Isten valójában egy fogalom, minden jó gyűjtőfogalma. "Isten a szeretet." Ez egy olyan idézet a Bibliából, ami szó szerint értelmezendő. Azóta ismét hiszek Benne.

(Valamilyen formában hittem Benne mindig is... csak nem nagyon tudtam hová tenni, és nem is nagyon érdekelt.)


Sokan szerintem azért ellenszenveznek az Istenhittel, mert pl. gyerekkorukban rájuk erőltették. Vagy egy hamis istenkép él bennük, amiben nem tudnak hinni.

2013. dec. 9. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
85%

"Istent nem látjuk, de követőit annál inkább."

Felhívnám a figyelmed, hogy az istent a "követői" sem látták!

Ők sem tudták, hogy kit vagy mit követnek, és az mit akar tőlük, ha akar valamit egyáltalán - és a "vak vezet világtalant" nem szokott bejönni!

2013. dec. 9. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:
85%

Szerintem ez nem így van.

Az istenhit elutasításában nem igazán az az ok, hogy visszataszító lenne.

Inkább az a baj, hogy sok száz éve elavult, meghaladott, buta dolgokat nem követünk.

Ezért nem vagyunk babonásak, nem hiszünk a szellemekben, démonokban, istenekben és egyéb kitalált lényekben.

Nem azért, mert nem látjuk őket - hanem azért, mert sehol a világon (a világ nem csak a Föld!) nem tapasztaljuk a hatásukat.

Ráadásul egyre jobban ismerjük a világunkat - és egyre jobban látjuk, hogy milyen kiválóan magyarázható a működése mindenféle természetfeletti erő nélkül.


Okos ember nem hisz abban, ami szemmel láthatóan nem igaz. Nem utálja - csak nem hisz benne.

2013. dec. 9. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
100%
Az az ellentét, ami a vallás magasztos hitelvei és a bűnös emberi lények között feszül.
2013. dec. 9. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:
77%
Jézus a kereszténységben nem több, mint egy összetett archetípus: a varázserővel rendelkező mester, és egyben mártír, aki meghalt az eszméiért. A kereszténység őt mutatja és egyfajta képmutatással őrá hivatkozva teszik a dolgaikat.
2013. dec. 9. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
100%
A keresztények ájtatos, istenfélő, emberbarát álarca legtöbbször kétszínűséget takar, akik úgy tesznek, mintha egy kis boldog közösség részei lennének és mintha ők lennének a jók, a többi (nem keresztény elvűek) és esetleg ateisták pedig a bűnös és "pogány" külvilág, mely csak rossz hatással van őrájuk. És csak ők a szentségeik által juthatnak a mennybe az istenhez. Na ettől az ostoba utópisztikus idilltől van hányingerem.
2013. dec. 9. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 A kérdező kommentje:

Köszönöm a reagálásokat!


Az eddigi hozzászólások több, figyelemre méltó véleményt hoztak felszínre:


1. sok embert az tart távol a vallási közösségektől, mert gyakran képmutatásba, üres ceremóniákba, értelmetlen tiltásokba, tabukba, és a gondolkozási szabadság megsértésébe ütköznek.


2. másokat elsősorban a tudománytalan hiedelmek ráerőltetése taszít. Szerintük, az Univerzum keletkezése és működése eléggé megérthető Isten- és a természetfölötti világ tevékenysége nélkül is. Köztük sokan vannak, akik formálisan vallásosak maradtak, de a kimutathatatlan, észlelhetetlen, rejtőzködő túlvilág - csupán a lelki-érzelmi igényeiket elégíti ki.


3. vannak, akik - elismerve, hogy az egyházak igen fontos szociális és egészségügy szolgálatokat végeznek önkéntesen a társadalomban - mégis, hiányolják a mély bizalmi kapcsolatra épülő közösségi életet. Ilyen közösségek is találhatók persze, de az 1-2. pontban említett negatívumok is mérgezik a tudatot.


Mindenesetre, a közeljövőben nem várható, hogy az egyházak jelentősége nagyon csökkenne (éppen, mert a társadalom betegségeire jó tüneti kezeléseket nyújt), de az egyházi közösségeken belül - igen nagy a nyomás, a fent említett problémák megoldása érdekében (kemény ellenállás ellenében). Hosszútávú létét (a kereszténységnek) talán csak az a folyamat adja meg, amelyben Szentírást nem szó szerint értelmezzük. Tele van ugyanis metaforákkal, képes beszéddel, természetes módon elavuló természettudományos jellegű környezetábrázolásokkal, a letűnt idők társadalmának írott- és íratlan törvényeivel. Ebbe a keretbe van ágyazva a minden idők emberéhez szóló értékes, nem romlandó tartalom, üzenet. Jézus így foglalta össze ezeket: ismerj meg engem, és képes leszel arra, hogy szenvedélyesen szeresd Istenedet, azaz: szereted embertársadat, sőt, ellenségeidet is, mint magadat, mert minden törvény ebbe sűríthető bele! Mert minden igazságtalanság, kegyetlenség a szeretet hiánya miatt jön létre.

2013. dec. 10. 10:24
 20/21 anonim ***** válasza:
68%

Nekem is visszataszitó. Hogy miért? Hülyeség! Fölösleges! Népbutitás! Elmondjam miért jött létre a vallás? Menjünk vissza pár ezer évvel ezelött az idöbe! Te vagy a király. Rendetlen a nép. Mit kell tenni? Szigoru törvények? Sok halál büntetés? Nem! Ez igy tul macerás! Megvan! Csináljunk egy vallást! Majd egy közös hit össze tartja a birka népet! Csináljunk sok 'Isten' félöt. Ha azt mondjuk 'Ne lopj, mert Isten megbüntet!' mindenki berezel, és nem fog lopni. Ennyi. Erre találták ki a hitet. Valóság alapja nincsen. Azt mondták Isten fent lakik a hegyen. Elsö ember felmászott egy hegyre. Nincs itt Isten? Hát felköltözött a felhök felé, hogy jobban lásson minket! Elsö repülögépes. Nincs itt Isten! Igen, bizony, élök nem láthatják!.Ugye milyen nevetséges? Manapság meg csak arra jó ez a hülyeség. hogy a gyáváknak legyen egy kapaszkodója. Ha valahogy félre csuszik az életük, akkor térdre borulnak és imátkozni kezdenek, és azt hiszik minden meg van oldva. Na, és mindenki fél a haláltól. Nem akarják elfogadni, hogy csak pár évtizedük van, aztán eltünnek a sülyesztöbe. Azt hiszik Isten össze gyüjti majd, és ahhoz mérten, hogy jó vagy rossz mennybe, avagy a pokolba kerül. Ez már oly szint szánalmas hogy már fáj! Én nem félek a haláltól. Én felbirom fogni, hogy nagyon kevés idöt élhetünk. És ha már élünk ne egy kitalált 'Istenség' szabályai szerint éljünk, hanem a saját utunk járjuk! Használjunk ki minden másodpercet! Ha kapsz egy pofont az élettöl, nem borulj térdre, hogy jaj Istenem, segits! NE TEDD EZT! Állj fel, mosolyogj egyet, közöld, hogy köszi, nem fáj, és menj tovább. NE ENGEDD, HOGY BÁRMI KEDVEDET SZEGJE! Használd ki minden idöd, ne pazarold semmi másra, csak a boldogságra!

UI.: Bocs a sok helyesirási hiba miatt, hiányzik pár billentyüm

2013. dec. 10. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!