Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Konkrétan mit takar egy...

Konkrétan mit takar egy református lelkészbeiktatás?

Figyelt kérdés
Csak azért érdekelne, mert pl tudok olyan gyülekezetről, ahol már több éve egy lelkész van, és csak most iktatják be. Ez miért van és mit takar pontosan? Ha évek óta egy helyen szolgál valamelyik lelkipásztor, és kinevezik ottani tiszteletesnek, akkor miért van szükség több év után beiktatásra?

#református #lelkészbeiktatás
2014. ápr. 15. 01:07
 1/9 anonim ***** válasza:
38%

Ez is egy mechanizmus, hogy a hatalmi pozíciókat megerősítsék.


Kb. mint a katonaságban. Az ereje és a hatalma a szervezetnek a hierarchiában és a lojalitásban van.


Itt a "rituálék" során megerősítik az új tag függését és belé sulykolják, hogy hol a helye.


Minden jól működő hatalommal bíró szervezet erre a stratégiára épít.

2014. ápr. 15. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
És miért nem lehetett az elején? Az a lelkész nálunk volt segédlelkész még 2000-2001-ben, azóta pedig egy gyülekezetnél van, ott ő a tiszteletes, akkor miért csak most vasárnap került sor a beiktatásra?
2014. ápr. 15. 12:35
 3/9 anonim ***** válasza:
27%

Olyan maradi szervezetektől, mint az egyházak ne várj racionalitást, következetességet vagy megújulást.


Az egész formáció lényege a vak konzervativizmus, hogy maradjanak a régi meséknél/ dogmáknál/ szokásoknál, mert létjogosultságukat csak a múltbeli dolgok miatt tudják igazolni.


Ezért nem frissítik a filozófiájukat a tudományos eredményekkel, ezért nem folytatnak széleskörű konstruktív vitát sem.


A legtöbb egyház alapeleme a hit és nem a kritikus gondolkodás. Ezzel takargatják hibáikat és terelik szárnyuk alá a befolyásolhatókat.


Szerintem a klasszikus egyházak ma már halálra vannak ítélve (jogosan). Ha valóban Isten világát akarják megismerni és az ő akaratát (ha van olyan) akarják megfejteni tolmácsolni, akkor azonnal el kell kezdeniük tanulmányozni a modern kozmológiát és egyéb más tudományokat is, mert végső soron az többet árul el a "teremtőről" mint egy ókori észak afrikai mesekönyv.

2014. ápr. 16. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
27%

Csak arra akartam ezzel kilyukadni, hogy ne lepődj meg, ha egy rakás értelmetlen, maradi és zavaró dologgal fogsz találkozni, mert lényegében ez az egyházak esszenciális tulajdonsága.


Vagy megszoksz vagy megszöksz :)

2014. ápr. 16. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Engem valahogy nem tudsz eltéríteni, jó magam is hívő vagyok kiskorom óta.:) Csak ezt nem értettem, hogy tizen akárhány éve ott van egy lelkész egy gyülekezetben és most iktatják be.
2014. ápr. 16. 13:51
 6/9 anonim ***** válasza:

Teljesen jogos a kérdés, érthetetlen helyzet.

Lehet, hogy eredetileg még nem volt választható (kezdőknek van bizonyos gyakorlati időszakuk), később meg a presbitérium elfelejtette.

Meg az is lehet, hogy valami hiányossága volt a végzettségének... (Nyelvvizsga, vagy többszörösen halasztott dolgozatbeadás, stb)

De az is lehet, hogy nem tervezett hosszú távon ott, és halogatták a beiktatást mert akkor több évig nem válthat állást.

Illetve lehet más is, vagy a felsoroltak tetszőleges kombinációja :)

2014. ápr. 30. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Azóta annyit tudtam meg, hogy nem ő volt ott a "főtiszteletes" vagy valami ilyesmi, a rangokkal sosem voltam tisztában. Ő is prédikált meg a másik tiszteletes is, csak ő már öreg volt és nemrég ment nyugdíjba. És most elvileg ő töltötte be az öregnek a pozícióját, és azért kellett iktatni. Nem tudod, hogy milyen beosztásban lehetett eddig? Segédlelkész biztos nem, mert az csak 1 évig van, és nálunk volt.
2014. máj. 1. 19:09
 8/9 anonim válasza:
A beiktatás egy ünnepi alkalom volt még nem olyan régen, amelyből semmiféle jogi következmény nem származott. Viszont megelőzte a lelkész bármilyen módon történt megválasztása, amit az esperes jóváhagyott a concessával. Az új törvény értelmében nekem úgy tűnik, hogy jogi következménye lett a beiktatásnak, miszerint teljes, önálló lelkészi szolgálatot csak beiktatott személy láthat el.
2014. aug. 10. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Aki nem vezető lelkész, az lehet beosztott is, nemcsak segéd.Az önállóbb.
2014. szept. 6. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!