Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A baptisták miben jobbak a...

A baptisták miben jobbak a többi keresztény egyháznál?

Figyelt kérdés

2014. máj. 7. 00:20
 1/8 A kérdező kommentje:
Majdnem válaszoltam a saját kérdésemre, mert senki nem ír:)
2014. máj. 7. 00:32
 2/8 anonim ***** válasza:
74%

Szia!


Szerintem egy egyház önmagában nem jobb vagy rosszabb egy másiknál, tekintettel arra, hogy azt is emberek alkotják, akik lehetnek jók vagy rosszak önmagukban. Nekem kezdetektől fogva voltak barátaim a baptisták közt, sok mindenben egyetértünk, ami fontos (felnőttkeresztség...stb), és persze vannak olyanok is amiben nem.


Kétségkívül a baptisták kiemelkedően teljesítenek a karitatív területeken, de ez elmondható sok más közösségekről is.


Üdv. Péter

2014. máj. 7. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Éjjel fél egykor ne csodálkozz, ha nem érkeznek dömpingszerűen a válaszok :-)


Nem jobbak a többi "egyháznál". Azért az idézőjel, mert, mint az elnevezés is mutatja egy EGYház van, egyetemes, catolicam (nem a katolikus szó felekezeti jelentéstartalma szerint, hanem az eredeti EGYETEMES jelentés értelmében). Ennek a keresztény egyháznak része a katolikus, evangélikus, baptista, stb. FELEKEZET. Ennyit a terminológia pontosításáról.


Ami a kérdés tartalmi részét illeti:


Egyszer egy lelkésznek én is feltettem ezt a kérdést, olyan formában, hogy miért van annyi felekezet, és ő úgy válaszolt, hogy egy vegyes tortához hasonlította az egyházat: mindegyik felekezet egy szelet abből a tortából, és van ebben málnás, csokis, túrós, stb. szelet.


Azaz: mindegyik felekezet hordoz valamilyen értéket, és így, a különböző felekezetek együtt adják Krisztus testét, az egyházat, együttesen hordozzák azt az értéket, amit Krisztus ránk bízott. És persze - mivel híján vagyunk a tökéletes ismeretnek, rész szerint van meg bennünk mindez, sajnos mindegyik a maga részigazsága mellett hordozza a maga sajátos tévedéseit, amiben érdemes lenne fejlődni, hozzáigazítani ismereteinket az egyedüli zsinórmértékhez, a Bibliához.


Néhány ilyen érték:


katolikusok: a legrégebbi felekezetként nekik kellett szembenézniük egy csomó eretnekséggel. Felvéve ezekkel a harcot, sok -részben biblikus - dogma, megszilárdult, kikristályosodott tanításuk van.


evangélikusok, reformátusok: felismerve előző felekezet részben nem biblikus dogmáit, igen értékes tanításokat hordoznak a reformáció következtében. Ennek kifejtésébe itt most nem megyek bele...


baptisták: hasonlóan előzőekhez, visszatérve az igei alapokhoz, a név jelentése szerint alámerítést végeznek, ahogy az régen is történt a Jordánban. Tehát a teljes testet alámerítik. Ez a fizikai kivitelezés az, amiben különböznek pl. előzőektől. Tartalmilag pedig abban, hogy mindezt felnőttkorban, vagy legalábbis döntésre érett korban teszik, hogy ez egyén felelősségteljes, tudatos döntése legyen benne, hiszen nem a cselekményen van a hangsúly, hanem a hozzá kapcsolódó HITEN. "Aki HISZ és bemerítkezik, az üdvözül, aki pedig NEM HISZ, az elkárhozik." Ez tehát a lényeg, a baptisták ezt a részt emelik ki az igéből, szerintem nagyon helyesen.


adventisták: elolvasva az igét, felismerték, hogy a nyugalom napja a szombat. Annak kifejtésébe, hogy mi mindent értelmeznek szerintem heyltelenül, most megint nem akarok belemenni, de szerintem ez egy értékes, megfontolandó tanítás részükről. Érdemes elolvasni a Bibliát, tényleg így tanítja, sehol nem írja, hogy a vasárnap lenne a nyugalom napja. Nekik tehát ez az értékük van, ezt hordozzák a "tortából".


karizmatikusok, pünkösdisták: újra figyelmük középpontjába került a Szent Szellem és annak személye, működése, jelei, ajándékai, gyümölcsei. Itt is vannak túlkapások, de nagyon nagy értéket hordoznak. Helyesen tanítanak pl. a démonok, gonosz szellemek létezéséről, és azok kiűzéséről, és nem csak tanítják, hanem működik is náluk Krisztus Szent Szellemének ereje.


Érdemes lenne mindegyik szeletből az értékeket átvenni, megtanulni, hiányosságainkat pótolni, és mindegyikünknek elhagyni ennek fényében - még inkább a Szentírás fényében - elhajlásainkat, túlkapásainkat, adott esetben sajnos tévtanításainkat.


Mennyivel is ütőképesebb lenne akkor az EGYHÁZ!

2014. máj. 7. 06:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Nem hiszem, hogy egyik jobb, mint a másik, viszont mivel nem vagyunk egyformák, ezért ha haggyuk, akkor Isten elvezet minket abba a felekezetbe, ahol leginkább tudunk fejlődni és a szenté válás folyamatát legjobban elősegíti.

Tehát ami pont nekünk való.

2014. máj. 7. 07:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Crussader ***** válasza:

Az előttem szóló szépen megfogalmazta a lényeget.

Semmivel sem érzem magam különbnek másoknál.

Ember vagyok tele hibákkal,nem vagyok tökéletes de igyekszem a legfontosabb parancsolatot betartani...szeretetben élni embertársaimmal.

Nincs jóbb meg rosszab vallás,csak egy vallás van, a Krisztusban való hit.

2014. máj. 7. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Crussader, a lényegben egyetértek veled, de egyen pontosítanék:


Sok vallás van. Van Buddhista, Iszlám, és még ezer másféle vallás. A keresztény is egy vallás ezek között.


Ez a keresztény egyház az egyetemes egyház, és ezen belül vannak a felekezetek.


Mindezt azért írom, mert többen helytelenül használjuk a fogalmakat.


Az más kérdés, hogy a sok vallás között mi a keresztény valláshoz tartozunk, és Krisztusban hiszünk, és úgy gondoljuk, hisszük (veled együtt én is), hogy egyedül a Krisztusba vetett hit alapján üdvözülünk.


Ebből persze logikailag következik az is, hogy ha hitünk szerint a keresztény vallás a helyes, akkor a többi helytelen, legfeljebb részben tartalmaz megfontolandó erkölcsi tanításokat.


Nem következik viszont belőle az, hogy tehát akkor a más vallásúakat gyűlöljük és irtsuk ki, hanem továbbra is érvényes az, amit te is megfogalmaztál: szeressük embertársainkat. A más valláshoz tartozóakat is. Meg az ellenségeinket is.

2014. máj. 7. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Mintha azt kérdeznéd,mivel jobb az egyik búza kalász a másik búza kalásztól a búza táblában ahol több millió búza kalász van?

A Biblia világosan kijelenti,hogy minden ,nincs tökéletes gyülekezet,vagy egyház.A nagy kérdés ,beletartozik e az a csoport vagy felekezet a Krisztus Testébe,mert csak ezt ismeri el Isten ,mint keresztyéneket.

Pál apostol amikor leveleket ír a városokban lévő gyülekezetekhez,sok dologban dicséri őket,de sokszor ki is igazítja a hitüket,gondolkodásukat.

A babtisták csak egy búza kalász a többi között,lehet hogy sok sok hiányosság van nálukis ,de a búzatáblában vannak.Élő hitű keresztyének,és ez a lényeg.

2014. máj. 8. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Kik a keresztyének? Emberek akiknek a bűneik megvannak bocsájtva.Nem jobb az egyik ember sem mint a másik,Isten mindenkit egyformán szeret.

A szolgálatban ,és a megszentelődésben ,vannak különbségek,és majd az Úr fogja eldönteni,ki volt jobb és kevésbé jobb szolgája .

2014. máj. 10. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!