Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Hogyan kell értelmezni a...

Hogyan kell értelmezni a Ézsaiás 45,7-t?

Figyelt kérdés

"Ki a világosságot alkotom és a sötétséget teremtem, ki békességet szerzek és gonoszt teremtek; én vagyok az Úr, aki mindezt cselekszem!"


E-szerint az igeszakasz szerint minden rossz és gonosz, ami csak a világban történik az Istentől lenne? Lehet, hogy most nagyon rosszra gondoltam nem tudom, tudatlanságból kérdeztem.

Hogyan kell hát értelmezni ezt az igeszakaszt?



2014. jún. 4. 11:32
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
0%

Már hogy lenne "jó"? Mihez képest?


És gondolkodj már: ha mindent ő csinált, és mindentudó, azaz előre tudja hogy ki mit fog csinálni, akkor nincs szabad akarat. Ha nincs szabad akarat, akkor nincs választás. Ha nincs választás, akkor nincs jó.


És ismét: ha mindent Herr gott teremtett, és mindenről amit teremt már a termetés előtt tudja hogy mit fog csinálni, akkor ugyebár Herr Gott alkot meg minden gonoszt is, teljesen tudatosan, tökéletes felelősséggel. Az elkövető pedig épp olyan automata mint maga Féltékenység, aki mindig is tudta hogy meg fogja termeteni azt ami "rosszalkodni" fog, és nem tudja elkerülni. Istennek sincs szabad akarata, saját mindenhatóságának rabszolgája.


Szerencsére nekünk viszont "vas szekereink valának". Leaglább ennyi.

2014. jún. 4. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:

Attól, hogy tudja előre, hogy valaki mit fog tenni, még nem ő követte el a tetteket. Nem következik, hogy a jövő meg volna írva. Akkor sem, ha bele képes szólni a jövőbe. A mindenhatóság sem jelenti azt, hogy mindennek egy pillanat alatt kell megvalósulni, mert akkor nem léteznénk csak egy pillanatban.

De a minden tudás is működhet úgy, hogy csak a jelent tudja az Úr, mert az létezik és a jövő nem. Viszont a jelenben ott vannak a tervek és a múlt.

Egyedül a passzivitása lehet még zavaró az Úrnak. De a tetteink következményét sajnos meg kell tapasztalni.

A minden tudás és minden hatás szintén nem zárja ki a szabad akaratot.

Attól, hogy Isten bármit megtehetne, bármit tudhatna, még nem leszünk bábok.

2014. jún. 4. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:

Persze mondhatod, hogy soha nem kellett volna teremteni-e.

De azért nem csak gonosz van a világban. Itt vagyok például én :D


Elfogadható vádaknak csak az minősülhet, hogy "rejtőzködik" bizonyos esetekben látszólag. Illetve, hogy megöl bennünket.

De a halál csak annak szomorú, aki pusztulást lát benne.

A mindenbe azonnal beleszólok pedig megakadályozná a következmények megélését.

2014. jún. 4. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
48%

De igen, ő követte el.


A gondolatmenet így néz ki:

- tudom hogy meg fogom teremteni Józsit.

- tudom hogy Józsi gonosz lesz.

- tehát ha megteremtem Józsit, akkor gonoszságot teremtek.

- TUDOM hogy meg fogom teremteni Józsit, tehát nem tehetem meg hogy ne teremtsem meg Józsit.

- Mivel Józsiról tudom hogy gonosz lesz ha megteremtem, az őáltala okozott gonoszságért én vagyok a felelős.


Tehát NINCS szabad akarata SEM Józsinak, SEM nekem.


A "mindentudás" pedig definició szerint "mindennek a tudása", azaz nincs olyan amit ne tudna. Tehát - definició szerint - aki mindentudó, az tudja a múltat, jelent és jövőt, minden piszlicsáré részletével együtt tökéletesen tisztában van mindennel.


Tehát egyértelmá hogy HA "Isten" mindenható, akkor mi, és maga Isten is MIND BÁBOK VAGYUNK.

2014. jún. 4. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:

A gondolat menet logikus, csak a bábos része nem következik belőle sehogy.

Egyébként tényleg elgondolkodtató.

Ezért szoktam olyasmin gondolkodni, hogy Isten tudja, de mi még nem.

Szoktam olyasmin filózni, hogy nekünk akarja megmutatni, hogy kik vagyunk. Vagy mi vállaltunk ilyen éltet, de ez már nem a keresztényi tanítás.

Ezért engem a filozófiai dolgok érdekelnek, de nem az alapján határozom meg az életemet.

Nem arra építem az életemet. Nekem van egy Isten képem és azt követem. Ha nem azonos az igazival akkor sem lett bajom. Mert nem a rosszat szolgáltam.

2014. jún. 4. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
Csak azok a szerencsétlenek tartják magukat bábnak, akik nem merik vállalni a felelőséget vagy rosszul érzik magukat, ha nem mások mozgatják őket.
2014. jún. 4. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:

Tofy, itt arról van szó, hogy Isten megbünteti az engedetleneket.

Ádám és Éván engedetlenségük miatt végre lett hajtva a büntetés.


A vízözönkor elpusztította az engedetlen embereket.


Az egyiptomi tízcsapásnál szintén.


Ismered a történetet ugye, amikor az aszír hadsereg katonáit Jehova angyala egy éjjel megölte, és ezzel megmentette népét


De ugyanakkor irgalmas azokkal szemben akik a jót igyekeznek cselekedni, vagy ha roszat is tettek, de megjavítják útjaikat.


Például olvasd el a Jónás könyvét, amikor megirgalmazott Ninivének


Vagy ismered amikor megkegyelmezett a kegyetlen gonosz Manasse királynak, amikor az bünbánatot tanúsított


Katy

2014. jún. 4. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
Sehogy. Ez egy mesekönyv. Tudatmanipuláció.
2014. jún. 4. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:

Kedves Tofy!


Az itt a "gonosz" szó helyén szereplő héber kifejezés a רָע (ráʿ). Ennek elsődleges jelentése a rossz, de jelent még veszélyest, taszítót, sikertelent, boldogtalant, szerencsétlent és szomorút is.


Ebben a kontextusban a békesség ellentéte, mint háborúság, mint olyan történelmi szituáció, amely megpróbáltatást, nehézséget jelent. Ilyen volt ebben a szövegkörnyezetben a babilóniai fogság, vagy ilyen a babilóniaiak számára Círusz megjelenése.


Üdv. Péter

2014. jún. 4. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:
55%

Ismételten: HA Herr Gott mindenható-mindentudó, akkor nincs gonosz, csak azt teszed, amire a Gührer megalkotott. Nem tehetsz mást, nincs választási lehetőséged.

Még Féltékenységnek sincs választási lehetősége, mert előre tudja mit fog tenni, és ennek hatására mi fog történni.


A mindenhatóság ötlete szerint mind Herr Gott, mind az egész világ bábok, akár elfogadod, akár nem.


Persze HA megnézzük a bibliát, abból kiderül, hogy a Felhőlakó Nagyszakállú egyáltalán nem mindenható, se nem mindentudó, ellenben egy népírtó barbár.

Mivel pedig nem mindenható meg lehet ölni.

És mivel gonosz, ezért kötelességünk is leszámolni vele.


Plusz mindneki aki azt teszi amit az a kegyetlen zsarnok mond (még ha kitalált is), definició szerint szintén gonosz/rossz, tehát elítélendő.

2014. jún. 5. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!