Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miként vélekednek a református...

Komlós Henrietta kérdése:

Miként vélekednek a reformátusok Kálvin Jánosról?

Figyelt kérdés

A reformáció egyik vezéralakjaként történelmi nagysága megkérdőjelezhetetlen. Ettől függetlenül én a magam részéről nem szent emberként tekintek rá, jobban hasonlított inkább bármelyik korabeli pápára, vagy világi uralkodóra: a Bibliát időnként politikai célokra használva tekintélyt szerzett magának.


A zsarnokölési elméletnek például nyilvánvalóan semmi köze sincs Jézus "úgy szeresd ellenségedet, mint önmagadat" tanításához.


Miután 1541-ben Genf lett a Kálvinizmus központja, szigorú törvényekkel igyekezett megelőzni az erkölcsi feslettséget. A halálbüntetés is engedélyezve volt, így az olyan ellenfeleket, mint Szervét Mihályt, pont ugyanúgy elégethették máglyán, mint azt a katolikus egyház tette Európa-szerte.



2014. jún. 22. 14:32
 1/4 anonim ***** válasza:

Kálvin egy érdekes személyiség, gyakran magábaforduló humortalan, de rendkívüli tudással rendelkező embernek írják el a kortársai, nagyon keveset aludt, folyton dolgozott, és fejből megtanult egész könyveket. Az ilyen emberek gyakran ne mcsak magukhoz szigorúak.


Azok a törvények közel sem voltak olyan szigorúak, mint gyakran máshol más törvények, akár más kisebb reformációs kisérletek törvényei, csak itt az erkölcsöt nem a király/fejedelem hatalmának és vagyonának sérthetetlenségét szolgálták, ráadásul számos dolog volt megtűrt, a kor kontextusából ne ragadd ki, épp ezért nem érdemes felkapni a vizet.

Amúgy meg Jézus nem nyilatkoztatott ki sok olyan dolgot ami kézzelfoghatóan egy állam felépítésére szolgál, de erre ott vannak a mózesi törvények, Kálvin szerint ezeket kell alapul venni.


Zsarnokölés: Kálvin ezt csak a legvégső megoldásnak tartja, szerintem ez az elmélet egy mai felvilágosult demokrata retorikájától sem idegen, hiszen minden engedetlenséget, törvénysértést, erőszakot, a zsarnok megölését csak a legvégső megoldásnak tart. Jézus ezen kívül sosme mondta, hogy szeresd úgy az ellenséged mint magad, csak azt hogy szeresd, Jézus szeretetre, toleranciára, és nem hülyeségre szólít fel! Épp ahogy nyugodtan visszautasíthatunk egy látszólag segítségre szoruló embert aki élősködik rajtunk és folyton a hitünkre hivatkozik, vagy elítélhetjük valaki erkölcstelen életmódját(tehát nem őt, remélve, hogy meg fog változni), annak ellenére, hogy folyton azzal jön, hogy "ne ítélj hogy ne ítéltess", jogunk van egy szarnokot, ha már megoldás nincs akár meg is gyilkolni.


Egyébként nekem református létemre, nagyon negatív a véleményme róla, de nem ezekért

2014. jún. 24. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Értem, ebben van valami.


Na és akkor miért negatív a véleményed róla?

2014. jún. 25. 11:07
 3/4 anonim ***** válasza:

A megtisztítás nevében kiölt minden spirituális gazdagságot és emelkedettséget a felekezetéből, Lutherrel ellentétben pl, aki kirakott mindent ami nem volt összeegyeztethető a Szentírással és/vagy korrupt volt, ő nem csak megtisztított, hanem, véleményme szerint legalábbis, az Istentiszteleteket, Isten imádása helyett észosztássá degradálta.


Az úrvacsorával kapcsolatos(ha nem vagy keresztény ne mbiztos, hogy tudod ez mi) nézetei miatt, szerintem sem nem bibliai, sem puszta józan ésszel elgondolva, nem több mint egy profán étkezés ami közben Jézusról beszélgetünk. (bár a viszonylagos ritkaságot támogatom, így fel lehet rá rendesen készülni lelkiekben, és megmarad ünnepi kivételes, és fontos alkalomnak)


Az eleve elrendelés elméletét olyan felháborító és istenkáromló nézetnek találom, amiért a maga korában rögtön mehetett volna a máglyára Szervét után, manapság ez teljesen ki is veszett a református köztudatból, a teologus hallgatók mikor tanulják nagyon durván kiakadnak, és sok professzor is keményen cáfolja.

2014. jún. 26. 01:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Nem is tudtam, hogy ilyen heves véleménnyel vannak róla! Különben, Luther nekem is szimpatikusabb.


És, igen, tudom, mi az Úrvacsora. :)

2014. jún. 29. 09:10

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!