Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi a különbség a síta és a...

Mi a különbség a síta és a szunnita között?

Figyelt kérdés
Tudom, hogy mindkettő iszlám irányzat, de miben tér el a kettő? És mennyire van ebből feszültség az iszlámon belül?

2014. júl. 18. 19:25
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Itt találsz egy leírást arról, hogyan és miért vált ketté az iszlám:


[link]

2014. júl. 18. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
köszi szépen, én is próbáltam neten keresgélni, aztán nem találtam semmit...:D
2014. júl. 20. 11:21
 3/4 anonim ***** válasza:
A www.iszlam .com oldalt olvasgasd ott kapsz valaszokat.
2014. nov. 17. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

De kıcsıt masolok ıs be :

A szunnita iszlám az iszlám legnagyobb ága: a muszlimok mintegy 90%-a a követői közé tartozik.[1]


A szunniták eredeti megnevezése „a bevett szokás és a közösség követői”. Ez arra utal, hogy követik a próféta szokásait, cselekedeteit és életmódját, és a közösséghez tartoznak.


A saría négy forrását ismerik el:


a Koránt,

a próféta hagyományát (hadísz),

a vallásjogtudók konszenzusát (idzsmá’), valamint

az analógiás következtetést (qijász).[2]


A síita iszlám, arabul as-sía (الشيعة) az iszlám legnagyobb vallási kisebbsége, mely ma a muszlimok 10-13%-át egyesíti.[1] A többségi szunnita iszlámtól alapvetően abban különbözik, hogy Mohamed próféta és veje-unokatestvére, Ali utódai – ahogy ők nevezik, „a ház népe”, vagyis ahl al-bajt – számára kiemelt szerepet biztosít. Hogy ez milyen természetű, az irányzatonként eltér, de összességében elmondható, hogy kizárólag a 656-tól 661-ig uralkodó Alit ismerik el legitim kalifának, és – szintén irányzattól függően – bizonyos számú fiú utódait tévedhetetlen, isteni tudást birtokló imámoknak tekintik. A síita irányzatok többségében fontos szerep jut az úgynevezett mahdihoz kötődő megváltástannak is.


Az iráni hatások által kezdettől fogva befolyásolt, ám sosem egységes síita mozgalom eleinte alapvetően politikai irányzat volt, amely a főhatalmat Alinak és utódainak kívánta megszerezni, és csak az évszázadok folyamán vált elsősorban vallási jellegűvé. Jelenleg a tizenkét imámot elismerő imámita vagy tizenkettes sía (اثنا عشرية – iszná asarijja) a legelterjedtebb (Iránban 1502 óta államvallás, Irakban és Libanon területén jelentős kisebbségei élnek), de a történelem folyamán komolyabb jelentőségre tett szert a hetes (iszmáilijja) és az ötös sía (zajdijja) is.


A lenyeges különbsegek ıgy könnyen erthetöve valnak :)

2014. nov. 17. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!