Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi az a "metafizikai megvalósí...

Mi az a "metafizikai megvalósítás"? Van-e értelme, beszélhetünk-e "Isten-felettiségről"? (Fontos a kiegészítő rész értő elolvasása is! )

Figyelt kérdés

A kérdésem inkább (vallás)filozófiai jellegű.

Továbbá elsősorban a Római Katolicizmus tanításainak fényében érdekel a téma.

(Ezért kérem, maradjanak távol főként a Jehova Tanui és egyéb kisegyházak nézeteit stb. vallók!)


Egy cikkben olvastam az alábbit:

"[A római katolicizmus] nem ismeri el az Isten-felettiséget, s ebből következően lényeges kérdésekben nem tud támaszt adni és így akadályt jelent a metafizikai megvalósításra törekvő számára."


2014. júl. 29. 20:30
 1/4 nagylzs ***** válasza:
Érdekes kérdés. Nem találtam leírást arról, hogy mi az a "metafizikai megvalósítás". Ha maga a fogalom ismeretlen jelentésű akkor teljesen mindegy hogy milyen vallás szempontjából vizsgálod a kérdést. Először tudni kellene hogy mi a kérdés... szóval szerintem vedd föl a kapcsolatot a cikk szerzőjével; fejtse ki ő hogy mit értett alatta.
2014. júl. 29. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a választ.


Elfelejtettem a teljes cikk/tanulmány hivatkozását megadni.

Most pótolom.

Itt érhető el:

[link]


Ez az un. Metafizikai Tradicionalizmus (iskola?) egyik képviselőjétől (Dr. László András) van.


A cikk alapján a Metafizikai Tradicionalizmus szerint a MT és a rk. keresztény út nem egyeztethető össze.


De a katolicizmus képviselői mit gondolnak a Metafizikai Tradicionalizmus (iskoláról?) ?

2014. júl. 29. 22:48
 3/4 nagylzs ***** válasza:

Hát ebből a cikkből nem derül ki hogy ez mit jelent. :-(


Hogy értelmes hozzászólásom is legyen: igaz hogy nem vagyok Katolikus, de valamikor az voltam. A Római Katolikus Egyház szerint Isten mindenek fölött áll. A törvények fölött is. Én ezt most már nem fogadom el. A világ törvényeknek megfelelően működik. A fizikai világ például a természettörvényeknek megfelelően. Ahhoz hogy valamit törvénynek lehessen tekinteni, két nagyon fontos kritériumnak kell megfelelnie. Az egyik az állandóság/változtathatatlanság. A másik a személytelenség. Én a továbbiakban ezt nevezem törvénynek. A törvényekre szükség van ahhoz, hogy az élet létrejöhessen. A törvények biztosítják a keretet ahhoz, hogy tudást lehessen szerezni. Törvények nélkül a tudás nem lehetséges, mert az események bekövetkezése nem jósolható meg előre. Törvények nélkül semmiről nem lehet előre gondoskodni, és az emberek (és más élőlények) szabadsága nem veleszületett jog, hanem szintén esetleges.


Éppenséggel ellentmondást látok a katolikus egyház hitrendszerében, éppen a szabadság miatt. Szerintük Isten szabadságot adott nekünk. De a szabadság előfeltétele a tudás, és mindkettőnek előfeltétele az, hogy a világ törvényeknek megfelelően működjön. De akkor Isten nem állhat a törvények fölött, hiszen ha Isten önkényesen megváltoztathatná a természet törvényeit, akkor azzal az emberek (és minden élő dolog) szabadságát nyirbálná meg. (Arról nem is beszélve hogy az én fogalmaim szerint akkor az a megváltoztatott dolog már nem minősülne törvénynek, mert se nem állandó se nem személytelen.)


Remélem ez a válasz valamennyire határos azzal amit tudni akartál... sajnos az eredeti kérdésre továbbra se tudok mit mondani mert számomra rejtély hogy mit jelent a "metafizikai megvalósítás".

2014. júl. 30. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

A metafizikai tradicionalizmus egy érdekes valami. Vannak kiváló gondolkodók és érdekes gondolatok a köreikben, például Hamvas Bélát kifejezetten kedvelem. De van egy olyan eleme is, ami arról árulkodik, hogy a szellemi irányzat jó része nem több, mint New Age értelmiségiek részére tálalva.


László Andrásban nagyon erős ez az elem. Ő és követői autoteisták, azaz (bizonyos értelemben) szolipszisták. Ezt úgy értem, hogy szerintük létezik egy tiszta tudatállapot, melyben az ember túllép a személyes Isten képzetén, és annak imádatán, és eme személyes Isten "fölé" jut el, ahol már nincs szükség erre, irrelevánssá válik. Nagyjából erre gondolhatnak metafizikai megvalósítás alatt.

2018. júl. 29. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!