Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A vallásosok mit értenek...

A vallásosok mit értenek szabad akarat alatt? Nekik mit jelent?

Figyelt kérdés
akkor is írhatsz ha nem vagy vallásos.
2010. jan. 12. 14:55
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
89%

Általánosságban a szabad akarat azt jelenti, hogy azt, hogy valaki egy bizonyos időpontban hogyan fog viselkedni, nem lehetne elvileg sem kiszámolni a világ korábbi állapotából, és mindezt anélkül, hogy véletlennek tekintenénk a cselekvését. Tehát a cselekvése magyarázatának része valami más is azon kívül, hogy mik voltak a (belső és külső) körülmények. Ez a más lenne a szabad akarat, tehát az, hogy az illető azért cselekedett bizonyos módon, _mert_ ezt akarta tenni.


Másként úgy is lehetne fogalmazni, hogy a szabad akarat azt jelenti, hogy valaki többféleképpen is cselekedhetne ugyanabban a helyzetben.


A vallások egy részében ennek azért van jelentősége, mert ha nincs szabad akarat, akkor nincs értelme a bűnösség vallásos fogalmának.

2010. jan. 12. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Nem akarom, hogy azon az úton kövess melyen én haladok a célom felé. Járj saját utadon, kövesd az általad létrehozott irányt amelyt belsőkésztetésed teremtett. Ne fogadj el semmilyen állítást csak azért, mert tőlem származik, ha százszorosan igaz is, mégsem a Te igazságod-nem a te tapasztalatod, így nem is fogsz vele azonosulni.


---Ez nekem a szabadakarat! Senkit sem követni! Mindent magam megtapasztalni amit csak szeretnék élni és élni hagyni!

2010. jan. 12. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
ez tetszik, honnan az idézet?
2010. jan. 12. 15:50
 4/11 anonim ***** válasza:
Nem idézet! Abban sem követk...:)
2010. jan. 12. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

számomra azt jelenti a szabad akarat, hogy én döntök a jövőmről... pl én választom meg a leendő férjemet, akivel az életem le szeretném élni, én választottam meg, hogy milyen iskolákba szeretnék járni(a szüleim sosem szóltak bele), én választom meg, milyen munkát szeretnék végezni,én döntök arról, hogyan, milyen szellemben neveljem majd a saját gyermekeimet, én döntöm el,hogy szeretnék e cicát a lakásomba....és így tovább... szóval tanácsokat adhatnak nekem, de senki nem dönthet helyettem semmiről sem (maximum közösen döntök olyan emberekkel, akiket ugyanannyira érint a kérdés, mint engem: pl a párommal együtt választjuk majd ki a házat, amiben élni akarunk)


egy ateista

2010. jan. 12. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

17:25


Az ateisták materialisták, szerintük nincsenek döntések, nincsen akarat, pontosabban vannak ilyenek, de csak illúziók, mert a valóságban csak atomok vannak, amelyek törvényszerű mozgásokat végeznek, és e mozgások egy részének az a neve, hogy a te tetteid.


Azt, hogy mi történik, a természeti törvények szabják meg. Nincs szabad akarat nálatok. Nézz utána a determinizmusnak.

2010. jan. 12. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Isten szabad akaratot adott az embernek- ez azt jelenti hogy azt választ amit akar, ha akar Isten útján jár, Őt követi és Neki engedelmeskedik, de járhat a saját útján is és ha akar tehet rosszat is. Isten nem kényszeriti az embert, hogy csak azt tegye ami helyes.

Ugyanigy ott volt Ádámnak és Évának a jó és rossz tudásának fája, Isten megmondta nekük, hogy ne egyenek arról, aztán hagyta hogy válasszanak, ha akarnak engedelmeskednek, hanem ellen is szegülhetnek Isten akaratának. Ugyanigy vagyunk mi is, választhatunk....de Isten KÉR, hogy válasszuk az életet, ŐT.

2010. jan. 12. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

számomra a szabad akarat az, hogy az ember senkinek sem a bábja.


Ezt a szabadságot senkitől nem lehet kierőszakolni, legfeljebb önként mondhat le róla, de igazából akkor sem szűnik meg, csak nem használja, de bármikor újra rendelkezésére állhat.


Ezért az én értelmezésemben nem feltétlen szabadságot jelent sorsunk formálásában. Csak kevés ember képes valóban formálni a sorsát, az emberek többsége ki van szolgáltatva a környezet kényszereinek. Mert nem minden esemény akarat vagy tett eredménye.


De a szabad akarata megvan mindenkinek. Például ha kényszerítenek, hogy valamit megtegyen az ember, az nem fosztja meg akaratának szabadságától, hiszen nincs lehetősége másképp cselekedni. Persze az megint egy érdekes kérdés, hogy mit tekintünk lehetőségnek.

2010. jan. 12. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
kedves 18:15: akkor helyesbítek, egy istenben nem hívő és semmilyen vallást nem követő (mondjuk az ateista csupán istentagadó embert jelnet, és nem egyenlő a materialistával)
2010. jan. 12. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Én úgy döntöttem, hogy az akaratomat Isten szolgálatába helyezem, de ezt szabadon, senkitől és semmitől sem kényszerítve tettem. Simán mondhattam volna nemet is. Persze minden döntésünknek van következménye. Ez senki előtt se titok.
2010. jan. 12. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!