Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Szeretném elsajátítani a...

Szeretném elsajátítani a buddhizmust. Hol kezdjem el?

Figyelt kérdés
Szeretném ha részletes választ adnátok a kérdésemre. Köszönöm
2014. aug. 13. 22:31
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

A tan - filozófia és vallás, irányába kezdj el érdeklődni.

de ez nem úgy megy ahogy te azt elképzeled..

2014. aug. 13. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 Napfonat ***** válasza:
Szerintem érdemes először a történetével kezdeni, majd a különböző irányzatok kivonatolt lényegével, hogy eldönthesd, melyik a szimpatikusabb. Nekem például a legjobban a Bön-buddhizmus tetszik.
2014. aug. 13. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

Buddha élete, Buddha beszédei, stb. elolvasása

(itt megtalálod őket magyar nyelven egy csomó hasznos anyaggal együtt: [link]

Illetve nyilván utánanézni, hogy a lakóhelyed környékén hol vannak buddhista közösségek vagy rendezvények és elbeszélgetni gyakorló hívőkkel.

2014. aug. 14. 02:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

Szia!


Én írok neked erről egy jó hosszú válasz, viszont ha megbocsájtod, nem most, mert fáradt vagyok :) Holnap délután megírom.

2014. aug. 14. 03:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
Azaz ma délután.
2014. aug. 14. 03:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddigi válaszokat és várom a további hasznos tanácsokat. :D
2014. aug. 14. 23:16
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

Bocsi, tegnap nem volt időm.

Na szóval:


Gondolom azt tudod, hogy a buddhizmus ősatyja Gautama Sziddhárta, ismertebb nevén a Buddha. Sziddhárta egy gazdag herceg volt, aki hosszasan meditálva elérte a megvilágosodást. Rájött, hogy az élet szenvedés, és ezt összefoglalta a Négy Nemes Igazságban:

1. Van szenvedés

2. A szenvedésnek oka van

3. A szenvedés megszüntethető

4. Van egy út, ami kivisz a szenvedésből


Hogy mi is a szenvedés? Sokan inkább elégedetlenségnek fordítanák. Lényege, hogy amíg benne vagyunk a létforgatagban(szamszára), szüntelenül vágyódunk valami után. Szenvedünk, hiszen vágyunk olyanra, ami nekünk éppen nincs. Szenvedünk, ha megkapjuk, de nem úgy, ahogy mi azt terveztük. És szenvedünk akkor is, ha kielégültek a vágyaink, hiszen akkor új dolog iránt fogunk vágyódni. Tehát amíg vannak vágyaink, addig elkerülhetetlen az újjászületés, vele együtt a szenvedés. Mikor elértük a megvilágosodást, többé nem születünk le sem ebbe, sem más világba.


De hogyan is lehetne megszabadulni a szenvedéstől? Buddha erre alkotta meg a Nemes Nyolcrétű Ösvényt.

1. Helyes szemlélet

2. Helyes szándék

3. Helyes beszéd

4. Helyes cselekvés

5. Helyes életmód

6. Helyes erőfeszítés

7. Helyes éberség

8. Helyes elmélyedés

Ezt az utat követve elérhetjük a megvilágosodást.

Gondolom hallottál már arról, hogy a buddhizmusban nincsenek szabályok. Ez így is van. Buddha azt mondta, hogy az embernek hibái vannak, amiket ki kell javítani, ezért mindenki úgy használja ezeket az irányelveket, ahogy szükséges. Ám van egy általános "alapelv", amely a buddhista erkölcs alapjait képezi, mind a világiakét, mind a szerzetesekét. Ez a következő öt fogadalom:

1. Ne végy el életet. Kezdve az apró férgektől az emberekig

2. Ne lopj

3. Ne létesíts helytelen szexuális kapcsolatot (házasságtörés, megcsalás, nemi erőszak, stb, tehát nem arról van szó, hogy a feleségeddel miképp..)

4. Ne hazudj

5. Ne fogyassz bódító szereket.

Ezek az általános alapelvek. Vannak, akik nagyon mereven értelmezik, vannak, akik kevésbé, de úgy használd, ahogy neked az a legjobb.

Röviden ennyi, de itt vannak linkek, ezeket tanulmányozd át, hogy jobban megértsd:


Buddhista alapok:

[link]


Bal oldalt megtalálod a Nemes Nyolcrétű Ösvény magyarázatát:

[link]


Legfontosabb erkölcsi alapelvek világiaknak:

[link]


Buddhista meditáció alapjai:

[link]


Buddha élete:

https://www.youtube.com/watch?v=q977NWyIac0

2014. aug. 15. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

Ezek alapján nagyjából eltudsz indulni. Amit küldtem, Buddha Ujja oldal, azt használd nyugodtan, sok szutta fent van rajta, nagyon jó.

Röviden írnék még az irányzatokról:

Három nagy irányzata van a buddhizmusnak:

Déli buddhizmus (hinajána), Északi (mahajána), és Gyémánt út (vadzsrajána).

A hinajánának mára már csak egyetlen fent maradt irányzata van, mégpedig a Théraváda. Szvsz ez áll legközelebb az "eredeti buddhizmushoz", mivel ez a legősibb irányzat, és ebben van a legkevesebb ferdítés.

A théraváda nagy hangsúlyt fektet a szuttákra: Minden nap olvass egyet, majd igyekezz minél jobban a magadévá tenni őket. Ebben az irányzatban nincs helye a bódhiszattváknak, imádkozásnak, mantráknak, csakis tiszta gyakorlás.

Utána ott van a mahajána. Gondolom, erről már biztos hallottál, ott van pl: a zen buddhizmus. Az is egy mahajána irányzat.

Mahajánában nagy hangsúlyt kapnak a mantrák, bódhiszattvák, meg úgy az egész tanítás is más értelmezést nyert: a zen pl: azt mondja, hogy olvasd el a szuttákat, de csak azért, hogy tudd, mi áll bennük, majd égesd el őket, nincs szükséged rájuk. Ezért a legtöbb mahajána irányzat inkább a valóságot igyekszik megtapasztalni közvetlenül.

Vadzsrajánáról sokat nem tudok nyilatkozni, de azt mondanám, hogy inkább kerüld őket. Nem tudom, mi az igazság velük kapcsolatba, mert annyira nem foglalkoztam ezzel, de azt mondják, hogy sok fura meditációjuk van, amitől eléggé bekattannak az emberek..Na meg az egész amolyan ezoterikus jellegű, direkt nyugatiak számára teremtve, hogy jobban befogadják.


Tehát röviden: Ha téged a "valóság érdekel", és mellőzni akarod az ezoterikus elemeket, akkor ajánlom a théraváda és zen irányzatot.

Ha szereted a misztikus elemeket, akkor nyugodtan foglalkozz a vadzsrajánával, vagy egyéb mahajána ágakkal. De mégegyszer: óvatosan..


[link]

[link]


Még amit előzőleg elfelejtettem:


[link]

[link]

[link]

[link]


Ezek is fontosak, hogy megértsd a buddhizmust.

Remélem, valamennyire tudtam segíteni. Jó olvasást :) A helyesírási hibákért meg elnézést, eléggé fáradt vagyok.

2014. aug. 15. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm. A te leírásod segített a legtöbbet. Nagyon hálás vagyok hogy még fáradtan is leírtad ezt nekem.
2014. aug. 15. 17:59
 10/12 anonim ***** válasza:
tényleg nagyon jól leírtad és egyetértek abban hogy a VALÓDI BUDDHIZMUS a Théraváda.
2014. aug. 15. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!