Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi a véleményetek erről a...

Mi a véleményetek erről a fordításról?

Figyelt kérdés

János evangéliuma 1,18 Senki sohasem látta Istent, az egyszülött Isten, aki az Atya kebelén van, ő jelentette Őt ki.


Csia Lajos fordításból idéztem, ami pontosabb mint a Károli és személy szerint meg kell vallanom, hogy ezt a fordítást én is jobban szeretem olvasni, viszont az általam idézett igeszakasz ebben a fordításban sokakat megbotránkoztat.


Van esetleg valaki, aki tanult görögül?



2014. nov. 4. 11:46
1 2 3 4 5
 1/47 yuda ***** válasza:

Nem jól teszed pedig, ha elfogadod ezt a fordítást.

"egyszülött -hüiosz- :fia valakinek." Ezt a görög szót nem lehet összekeverni és hasraütésre Istennek fordítani. Theosz: Isten.

Hüiosz: fia valakinek. Jó fordítás a Károli: egyszülött fiú.

Az ige többi része jól van fordítva.

2014. nov. 4. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/47 anonim ***** válasza:

egyetértek 1-essel.

Plusz:


Logikailag is nyilvánvalóan kifacsart. Ha az "egyszülött Isten" volna az Atya kebelén, akkor ki légyen az Atya?


Vagy ez a válasz arra az ateista kérdésre, hogy Istent ki teremtette? :D :D :D

2014. nov. 4. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/47 anonim ***** válasza:

Nevezzük nevén, ha Jézusról van szó, akkor Ő Isten Igaz Fia. A megjövendölt Második Eljövetel Uráig, (tehát az ő korszakában) _ilyen_minőségében_ az egyetlen/egyszülött.

De nem a Teremtő Isten maga, hanem az Igaz Fia.

2014. nov. 4. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/47 anonim ***** válasza:
85%

Sziasztok!


Igen én tanultam Ószövetségi görög nyelvet. A probléma abból adódik, hogy melyik görög szöveget használod.

Ugyanis a Görög Újszövetség 1881-es, B.F.Westcott és F.J.A. Hort által készített szövegkiadásában (digitális változat GNT_WH) az alábbi verzió szerepel:

"θεὸν οὐδεὶς ἑώρακεν πώποτε· μονογενὴς θεὸς ὁ ὢν εἰς τὸν κόλπον τοῦ πατρὸς ἐκεῖνος ἐξηγήσατο."

Szó szerint: "Istent senki (nem) látta soha. Az egyszülött Isten aki az Atya ölében lévő, az kifejtette." - Csia minden bizonnyal ebből fordított.


Azonban az általánosan elfogadott Nestlé - Aland kiadó által készített szövegváltozat 27. kiadása (Digitális változat GNT27) a "θεὸς" kifejezés helyett a "υἱός" szót használja, aminek jelentése: fiú


Üdv. Péter

2014. nov. 4. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/47 anonim ***** válasza:

És a legkorábbi másolatok mit írnak? Nem ennek kéne sokkal inkább mérvadónak lenni?

De a lényegen ez mit sem változtat: Jézus Isten Fia, aki nem "egyenlő" a Mindenhatóval, hiszen maga Jézus nevezte az Istenét és Atyját "az egyedüli igaz Istennek" a János 17:3-ban.

2014. nov. 4. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/47 A kérdező kommentje:

Péter nagyon szépen köszönöm, a többieknek pedig csak azt tudom mondani, hogy bizony él a szentháromság.

Atya Isten

Fiú Isten

Szent Szellem Isten


A zsidókat miért ingerelték Jézus szavai? Mert azt mondta, hogy Ő Isten Fia, miért olyan nagy botrány ez a részükről? Mert ezzel Jézus gyakorlatilag azt mondta, hogy Ő is Isten. Az akkori zsidók is olyan elvakultak voltak Istennel kapcsolatban mint ezen az oldalon némelyek.


Egy kutya egy kutyát hoz a világra, ahogyan ez minden fajta állatra igaz. Egy ember embert hoz a világra attól függetlenül, hogy azt az embert Árpinak vagy Matyinak hívják, ő is ember nem?


Isten Fia miért ne lehetne maga is Isten? Ha nem Isten, akkor mi? Jézus azt mondta, hogy Ő és az Apja egyek (János 10,30), hogy lehetséges ez? Csak úgy, ha Ő is Isten nem?


Mellesleg azt tudtátok, hogy egy fiú születéséhez Y kromoszómára van szükség, amit kizárólag csakis az apa tud átadni, mivel erre a nők nem képesek? Jézus örökölte Ádám kromoszómáját? Én az Igében azt olvasom, hogy Mária fogantatásánál a Szent Szellem volt jelen, amikor még szűz volt.


Jézus szerintem nagyon is isteni és igaz az Írás: Kezdetben volt az Ige, Isten volt az Ige, majd az Ige testté lett (János 1,1-14).

2014. nov. 4. 14:20
 7/47 A kérdező kommentje:

Sokan zavarba jönnek az Isten szó hallatán, nem tudják hova tenni. Én is hiszem, hogy egy igaz Isten van, de ha Annak az Istennek (Apának) van Fia, akkor miért ne lehetnének egyek? Ki vagy te (némelyekhez szól), hogy eldöntsd, Jézus Isten vagy sem? Jézus fogantatásánál a Szent Szellem volt jelen, az Isten Szelleme, fel tudjátok ezt fogni? Ha Isten Szelleme nem lenne egy valóságos személy, akkor mi? Ha Isten Szelleme nem lenne valóságos személy, akkor Mária hogy volt képes megfoganni? Már nem is az lenne a kérdés, hogy kitől, hanem az hogy mitől, így nincs értelme.


Viszont ha elfogadjuk azt, hogy Isten Szelleme is személy (ami logikus), akkor miért ne lehetne Ő is Isten? Istennek a saját igaz, Szent Szelleme miért ne lehetne maga is Isten?

2014. nov. 4. 14:35
 8/47 A kérdező kommentje:
Ha elfogadjuk, hogy az Apa Isten, akkor azt is el kell fogadnunk, hogy a Fia is Isten, márpedig ha azt elfogadjuk, hogy Jézus Isten, akkor azt is el kell fogadnunk, hogy a Szent Szellem, Isten Szelleme is Isten.
2014. nov. 4. 14:39
 9/47 anonim ***** válasza:
37%
üdv, a zsidók elég részletes utasításokat kaptak arra vonatkozóan, hogy hogyan imádják Istenüket. vajon nem közölte volna velük, hogyha három személyt kell ímádni? mert bizony hogyha három személy az Isten, akkor mindhármat imádnod kell. Jézus pedig azt mondta jánosnak, amikor az leborult előtte, hogy vigyázz, netedd, csak szolgatársad vagyok, az Istent imádd. habár Jézus valóban több már, mint az angyalok, mégsem Teremtő. ő mindíg is elismerte ezt, és szerintem őt az nagyon bántja, hogy ilyeneket gondolnak róla, hiszen pont az ellenkezőjéért harcol.
2014. nov. 4. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/47 A kérdező kommentje:
Hát én nemtudom... én pedig olyanokat olvastam az Úrról, hogy Ő alkotta az Eget és a Földet (Zsidók 1:10), fenntartja az univerzumot (Zsidók 1:3), hódolnak neki (Jel 5:13-14), imádják az angyalok (Zsidók 1:6), meghajlik előtte minden térd és minden nyelv róla tanúskodik (Fil 2:9-11), meg ilyesmi...
2014. nov. 4. 15:21
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!