Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Van olyan keresztény 'vonal',...

Van olyan keresztény 'vonal', ami a bibliát NEM szó szerint értelmezi?

Figyelt kérdés

2015. márc. 29. 23:40
1 2 3
 11/24 A kérdező kommentje:

Nem akartam platformot kínálni egy hitvitára, ezért fogalmaztam általánosabb értelemben, de látom, elkerülhetetlen, hogy bevalljam mi a célom:


A genezis képei számomra, mint tények elfogadhatatlanok, de ettől még el tudom képzelni egy mindenható teremtő létezését, de logikailag ezt csak akkor látom lehetségesnek, ha ezek a képek inkább metaforák, amik általános lelki/tudati működéseket illusztrálnak. A kérdésem az, hogy van-e olyan keresztény vonal - akár misztikus is lehet -, amely teret enged az ilyesminek?

2015. márc. 30. 09:35
 12/24 A kérdező kommentje:

10-es


Köszönöm, éppen erre gondoltam. Tudnál légy szíves olyan linket küldeni, ahol tovább tájékozódhatnék az említett felekezetekről?


(Én nem tartok igényt a "hiteles keresztény" címre, és azt sem érzem, hogy a sötétben botorkálok, viszont extrém nyitottnak tartom magam és nem tartom kizártnak, hogy eljussak olyan következtetésekig, amelyek egybecsengnek az általad említett hiteles keresztény dogmatikával, de egyelőre az információszerzést végzem.)

2015. márc. 30. 09:44
 13/24 anonim ***** válasza:
32%

Kedves kérdezö a Genezis képei nekem is elfogadhatatlanok lennének, ha szószerint akarnám venni a "teremtési napokat".

Ez lehetetlen , hogy ezek 24 órás napok lennének.


De ha elolvassuk a kontextet, megtaláljuk a többi verseket akkor megértjük, hogy ezek hosszú évezredeket felölelö korszakok voltak.


Például Mózes írta a Genezis könyvét, ö írta a 90. Zsoltárt is. A Zsoltárok 90: 4 versben azt írja, hogy Isten elött "ezer év annyi mint egy nap", vagy még rövidebb. Mivel tovább írja: Olyan elötted ezer esztendö, mint egy "örváltási idö éjjel".


Így tudományos szempontból is megfelel a Teremtés története.


Kezdetben a csillagok és a Föld írja a Genezis. A sorrend is stimmel. Mert a csillagászok szerint a csillagok jóval idösebbek mint a Föld.


Majd a növényzet, aztán az állatok és a legvégül az ember. :)

2015. márc. 30. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim ***** válasza:

Csatlakozom a 6-os válaszolóhoz: ilyen a katolikus egyház és ilyenek a történelmi protestáns felekezetek. Továbbá hozzáteszem, hogy az ortodox egyház is ide tartozik.


Ha az arányokra is kíváncsi vagy, ez a világ keresztényeinek négyötödét jelenti, kb. 2 milliárd a kb. 2,5 milliárdból.

2015. márc. 30. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 A kérdező kommentje:
Köszönöm! És erről tudnátok valamilyen további leírást, olvasmányt ajánlani?
2015. márc. 30. 13:26
 16/24 Ozmium42 ***** válasza:
35%

Tök mindegy, mert:

- Ha Isten mindenható, akkor egy nap is elég neki. És a Biblia éjjelről és nappalról ír -> 24 óra. Ha nem úgy volt, miért nem írta úgy, ahogy volt? Miért kellenek rébuszok mindenhová?

- Tudományos szempontból a több ezer év sem igaz. És a sorrend sem. És a világmodell sem.


Szóval akárhogy csűrjük, csavarjuk, nem lesz igazabb.


Kérdező: ha nem hiszel a Bibliában, mint tekintélyben, miért nem próbálsz meg megbízhatóbb forrásokból tájékozódni? Miért kell az, hogy mindenképpen legyen benne Biblia, csak kiforgatva, össze-vissza bele- és félremagyarázva? Hát ha egyszer nonszensz, akkor lássuk be, hogy nonszensz, és ne azt keressük, hogy ki tudja úgy belemagyarázni a tényeket, hogy az Írás tarthatatlan részeit nem szó szerint értelmezi. Ennek mi értelme van? Úgy tűnik, valamiért ragaszkodsz hozzá, hogy a Bibliának akkor is igaza kell, hogy legyen, ha nyilvánvalóan nincs, csak biztos rosszul értelmezzük az elvont metaforákat.

2015. márc. 30. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 anonim ***** válasza:
32%

Kérdező, ennek három szintjét tudom neked megadni.


1, Az összes ma magát kereszténynek nevező akár az ó-szövetségre, akár az újra támaszkodó felekezet mind képletesen és metafórikusan értelmezi a bibliát. Mindegyik! Ennek köszönhető az a rengeteg felekezet, amely mind-mind másképp "látja" ugyan azt. Holott csak arról van szó, hogy nem az igazságot vallják, hanem a saját személyes erkölcsi törvényeikhez viszonyítva határozzák meg, hogy mi a jó és mi a rossz, ennek értelmében mi a jó tanítás és mi a rossz tanítás.


2, Az amire te gondolsz (véleményem szerint), a Manicheizmus illetve a keleti kereszténység, és más ősi fényvallások azok, amelyek képesek megalapozott, jól dokumentált és logikus (tehát mások által is megérthető) úgynevezett csillagmítoszi keretekbe helyezve a bibliát értelmezni. Ez persze azért üldözött, mert csak egyféleképpen értelmezhető ebben a keretben és ez a ma uralkodó dogmák és tanításokkal teljesen ellentétes, illetve rávilágít a rengeteg hamisságra, amely az egyes felekezetekben (egyházakban) uralkodik. Nem véletlen, hogy ezen irányzatok "eretnekségnek" vannak nyilvánítva.


3, Ebből van a leges legkevesebb, és ezt még csak nem is támadják, hanem irdatlan mélyen hallgatnak róla. (Vagy mert ők maguk sem látják és értik, tehát nem tudnak róla, vagy mert tudják, ha az emberek ráébrednének az igazságra, akkor a hatalmi rendszer alapjaiban omlana össze). Ez az amikor szó szerint értelmezik a bibliát. Ha valaki megteszi, akkor egyenesen Jézus Istenéhez jut el a végére, és színről - színre látja a világ történéseinek okát. Megérti, mit jelent az Atyát szolgálni, hogyan kell őt megtalálni és még életedben meglátni. Ez utóbbira nem mindenki felkészült és nagyon, de nagyon sok tanulást igényel. Egyben ez a legvitatottabb és természetesen ez váltja ki a legtöbb indulatot.


---


Anonymus

2015. márc. 30. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 anonim ***** válasza:
65%

Kedves kérdező!


Amennyiben kereső fázisban vagy, mindenképpen ajánlom a következő mintegy három órás előadás meghallgatását. Itt az előadó nem dogmatikus szempontból közelít a kérdéshez, a cím is ez: Eredetünk alternatívái. Egyáltalán nem száraz, unalmas monológ.


[link]


Itt a "Download" feliratú gombra kell kattintani, még véletlenül sem a "4 Priority Download" feliratúra. A megnyíló ablakban a "Free Download" feliratú szürke gombra kattintva, 20 mp elteltével el kezdi letölteni. (Bocs, ha kissé szájbarágósra sikeredett, de nem egyértelmű, ha nem ismered.) Nem vagyok biztos benne, de lehet, hogy, a letöltéshez regisztrálni kell. Ha így van és tartasz a regisztrációt követő esetleges spam áradattól, hozz létre egy eldobható e-mail címet a "nincsmail.hu" oldalon és azzal regisztrálj.

2015. márc. 30. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim ***** válasza:
65%
A "lőn este és lőn reggel" hebraizmus. Ez persze nem jelenti azt, hogy a teremtés egy napja egy hosszú-hosszú időszak volt, ahogy Grkaty értelmezi, de azt sem, hogy huszonnégy órából állt. Nem mond a Biblia huszonnégy órát. De nem mond ezer évet sem. Az viszont tuti, hogy a hatodik nap programja annyira sűrű, hogy huszonnégy óra csak abban az esetben lenne rá elég, ha időlegesen megállt volna, vagy le lett volna lassítva az idő. Így azonban nem lenne túl elegáns a huszonnégy óra hangsúlyozása, mert kicsit olyan lenne, mint az a gól, ami azért ment a hálóba, mert a labda útjába tolták menet közben a kaput.
2015. márc. 30. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 A kérdező kommentje:

16-os


Felfedeztem, hogy van bennem egy bizonyos igény a transzcendenciára, ezért keresem a metaforákat. Ez a saját lelki/tudati érésemhez fontos. Egyébként nagyon is tudományos beállítottságú vagyok - sajnos. A tudomány száraz elméletei nagyon hasznosak, csak épp én ezektől mint ember, mint lelki lény nem jutok semerre. Nem szeretném elhazudni a messzemenő társadalmi/technikai jelentőségét például a Nagy Hadronütköztetőnek, de a lelki állóképességem szempontjából sokkal hasznosabbnak tartom a világtanítók/írók stb., szövegeit, ezért egy ideje nyitottam a transzcendens felé. Akárhogy szeretnéd a döntésem kommunikálni, nekem erre szükségem van.


17-es


A manicheizmust régebben alaposan tanulmányoztam, de bevallom kevés dologra emlékszem belőle. Újra átnézem.


18-as


Nagyon köszönöm, épp ilyesmire gondoltam. A napokban végighallgatom.

2015. márc. 30. 14:58
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!