Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Keresztények, mit gondoltok...

Keresztények, mit gondoltok arról, hogy a 10 parancsolatban nincs is benne a "ne paráználkodj! "?

Figyelt kérdés
Csak a "Ne törj házasságot!" Van benne, paráznaságról, vagy annak bármilyen értelmezéséről (így a házasság előtti szexről) nincs is szó

2015. ápr. 7. 10:36
1 2
 11/19 yuda ***** válasza:
68%

Milyen érdekes a katolikus tízparancsolat, hogy egyikről egy szó sem esik benne, -vajon mi lehet az oka? :D -mégpedig az Isten ábrázolása szőrén szálán eltűnt, míg ezt pótolandó, a "ne kívánd.."-ot ketté vágták, hogy mégis meg legyen a tíz.

Rendben van ez így? Ne vegyünk tudomást a szobrok, képek imádásának tiltásáról, mert katolikus barátainknak nem illik bele a teológiájukba a sok festmény és szobor miatt, amik templomaikat, kegyhelyeiket, nyakukat, lakásukat ... díszítik?


Mások ezt máshogy tagolják. Nemde fura? :D


Bár a Tórában 613 parancsolat van, minden a következő tízzel kezdődött:


1. Én az Úr vagyok a te Istened, aki kivezettelek téged Egyiptom földjéről, a szolgaság házából.


2. Ne legyenek néked idegen isteneid én előttem. Ne csinálj magadnak faragott képet, és semmi hasonlót azokhoz, a melyek fenn az égben, vagy a melyek alant a földön, vagy a melyek a vizekben a föld alatt vannak. Ne imádd és ne tiszteld azokat; mert én, az Úr a te Istened, féltőn-szerető Isten vagyok, a ki megbüntetem az atyák vétkét a fiakban, harmad és negyediziglen, a kik engem gyűlölnek. De irgalmasságot cselekszem ezeriziglen azokkal, a kik engem szeretnek, és az én parancsolatimat megtartják.


3. Az Úrnak a te Istenednek nevét hiába fel ne vedd; mert nem hagyja azt az Úr büntetés nélkül, a ki az ő nevét hiába felveszi.


4. Megemlékezzél a szombatnapról, hogy megszenteljed azt. Hat napon át munkálkodjál, és végezd minden dolgodat; De a hetedik nap az Úrnak a te Istenednek szombatja: semmi dolgot se tégy azon se magad, se fiad, se leányod, se szolgád, se szolgálóleányod, se barmod, se jövevényed, a ki a te kapuidon belől van; Mert hat napon teremté az Úr az eget és a földet, a tengert és mindent, a mi azokban van, a hetedik napon pedig megnyugovék. Azért megáldá az Úr a szombat napját, és megszentelé azt.


5. Tiszteld atyádat és anyádat, hogy hosszú ideig élj azon a földön, a melyet az Úr a te Istened ád te néked.


6. Ne ölj.


7. Ne paráználkodjál.


8. Ne lopj.


9. Ne tégy a te felebarátod ellen hamis tanúbizonyságot.


10. Ne kívánd a te felebarátodnak házát. Ne kívánd a te felebarátodnak feleségét, se szolgáját, se szolgálóleányát, se ökrét, se szamarát, és semmit, a mi a te felebarátodé.

2015. ápr. 7. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:
30%
ó, kedves yuda, én egy-egy gyönyörű művészi alkotás miatt lemondok a te zseniális értelmezésedről és áskálódásodról is egyben. :D
2015. ápr. 7. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 Mojjo ***** válasza:
4%

Namost amennyire tudom, a 10 parancsolatban tényleg nincs benne az, hogy ne paráználkodj, de az sem, hogy ne ölj, ne lopj és semmi ilyesmi. Benne van ellenben az, hogy ne főzz gödölyét az anyja tejében.


Konkrétan:


1. Mert nem szabad imádnod más istent; mert az Úr, a kinek neve féltőn szerető, féltőn szerető Isten ő. Hogy valamiképen szövetséget ne köss annak a földnek lakosaival, hogy a mikor isteneiket követvén paráználkodnak, és áldoznak az ő isteneiknek, és meghívnak téged, egyél az ő áldozatukból. És feleséget ne végy az ő leányaik közül a te fiaidnak, hogy mikor paráználkodnak az ő leányaik isteneiket követvén, a te fiaidat is paráználkodásra vigyék, az ő isteneiket követvén.


2. Ne csinálj magadnak öntött isteneket.


3. A kovásztalan kenyér innepét megtartsad: hét nap egyél kovásztalan kenyeret, a mint megparancsoltam néked, az Abib hónap ideje alatt; mert Abib hónapban jöttél ki Égyiptomból.


4. Mindaz a mi az anyja méhét megnyitja, enyém legyen, és minden hímbarmod is, a mely a te tehenednek vagy juhodnak első fajzása. De a szamárnak első vemhét juhon váltsd meg; ha pedig nem váltod, szegd nyakát. Fiaid közül minden elsőszülöttet megválts, és ne jöjjön üresen előmbe senki.


5. Hat napon munkálkodjál, a hetedik napon pedig pihenj; szántás és aratás idején is pihenj.


6. A hetek innepét is megtartsd a búza zsengének aratásakor; meg a betakarás innepét is az esztendő végén.


7. Háromszor esztendőnként minden férfiú jelenjen meg az Úrnak, Izráel Ura Istenének színe előtt. Mert kiűzöm a népeket előled, és kiszélesítem határodat, és senki nem kívánja meg a te földedet, mikor felmégy, hogy a te Urad Istened előtt megjelenjél, esztendőnként háromszor.


8. Áldozatom vérét ne ontsd ki kovász mellett, és a husvét innepének áldozatja ne maradjon meg reggelig.


9. Földed zsengéiből az elsőt vidd fel az Úrnak a te Istenednek házába.


10. Ne főzz gödölyét az anyja tejében.


Itt el lehet olvasni: [link]


(Arról van szó, hogy Mózes felment a Sínai hegyre, megkapta a táblákat, azzal a tízparancsolattal, amit sokan a tényleges tízparancsolatnak gondolnak, viszont visszatérve azt látta, hogy az izraeliek elkezdtek bálványokat imádni, így dühében összetörte a táblákat, majd leöletett pár ezer ember. Isten ezután ismét felhívta a hegyre, és újra odaadta neki a kőtáblákat, kicsit átgondolt szövegezéssel. Viszont ténylegesen ezen tíz parancsolat szövege alapján köttetett a szövetség, szóval EZ a tíz parancsolat:


"mert ezeknek a szavaknak értelme szerint kötöttem szövetséget veled és Izráellel."


Legalábbis, amennyire tudom, de a fenti linken bárki elolvashatja, vagy a saját, nyomtatott Bibliájában. :) (II. Mózes 34)

2015. ápr. 7. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:

Az eredeti szöveg nem héber.

Csaxólok.

2015. ápr. 7. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:
23%

13 a zseniális Rembrandt gyönyörű festménye az indulatos Mózesról, mikor lejőve a hegyről, látá, hogy a nép bálványimád és paráználkodik, amíg ő I.-nel beszélt:

[link]

2015. ápr. 7. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:

A hatodik parancs, akárhogy is fordítjuk, a tiszta szexualitásra ad utasítást. Hogy ebbe mi tartozik bele, az mindenképpen értelmezés kérdése. Van, aki csak a szexre vonatkoztatja, más a testi érintés minden formájára, vagy akár már a kihívó öltözködésre is.


Mi számít házasságtörésnek? A házasság melletti szex vagy a házasságon kívüli szex? Előbbiben nincs benne a házasság előtti szex tilalma, utóbbiban igen. Ez Jézus idején nem volt kérdés, mert a nemi érés és a házasság kb. egy időben történt, a házasság előtti szex tilalma néhány hónapot, max. 1-2 évet jelentett, és igazán nem volt nehéz megtartani. A lányok 13-16 évesen vesztették el a szüzességüket, hasonlóan a mai korhoz. Csak akkor már házasok voltak. Ezért a házasság előtti szex kérdésére biztosan nem fog senki konkrét választ kapni a Bibliából, akárhogy is keresi, mert abban a korban még a problémát sem ismerték. Marad tehát a tanítás értelmezése a saját életünkre. És lehet így is, vagy úgy is értelmezni. Ezért van az egyház, mert különben az lenne, hogy a Bibliára hivatkozva mindenki azt csinálhat, amit akar.


A kérdés csak az, hogy miért gondolod, hogy Te, Nagy József budapesti lakos értelmezése jobb, istenibb, bibliaibb, kevésbé bűnös, mint kétezer év tudományában, hitében, kultúrájában - és igen, hibáiban - kikristályosított tanítás.

2015. ápr. 7. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 Mojjo ***** válasza:
8%

Kedves 15-ös válaszoló:

Köszönöm, ez tényleg egy nem gyengén jó festmény!

2015. ápr. 7. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező, neked feltehetően semmit nem mond a "másik kultúrkör" kifejezés.

Ha valaha olvastál verseket (eredetiben és fordításban), továbbá olvastál kritikákat, meglehetősen egyöntetű a világban az a vélekedés, hogy a tükörfordítás biztosan rossz választás. A fordításnak mindig igazodnia kell az adott kultúrkörhöz, hogy az eredeti szándékot fejezze ki.

Ami a héberben az (általad nem) idézett módon szól, annak a magyarban a pontos értelmezése éppen az amire itt sokan hivatkoznak.

Nem a fordítással van a baj, hanem a te ismereteid hiányosak.

2015. ápr. 7. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:
Ha egy egészséges lelkű ember csinál olyat, az érzi utána a bűntudatot. ez egészséges, nem mint ahogy a pszichológusok mondják.
2015. ápr. 15. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!