Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Van olyan, hogy ősvallás...

Van olyan, hogy ősvallás amelyikből a mai vallások mindegyike létrejött?

Figyelt kérdés
Több vallásban is vannak közös jellemzők. Például az özönvíz, az a keresztény, zsidó, iszlám valláson kívül megtalálható még ősi indinán vallásokban is, de kínai vallások is tartalmazzák. Van ilyen könyv ami ezzel foglalkozik?

2015. máj. 6. 21:35
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Összehasonlító vallástörténetből Mircea Eliade: Vallási hiedelmek és eszmék története című művét ajánlanám. Amúgy pedig a tudomány álláspontja szerint ilyen egységes közös ősvallás valószínűleg nem volt.
2015. máj. 6. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ.
2015. máj. 6. 23:10
 3/10 anonim ***** válasza:

a legtöbb kultúra ismer egy mindenek fölött álló és mindható istenséget, aki gyakran a világ teremtője, vagy a világ teremtőinek az alkotója, álltalában úgy gondolták ,hogy ez az isten nem figyel az emberekre és nagyon keveset lehet tudni róla, nem is lehet elérni, se felfogni, pl az Iszlámnak a sok kis arab törzset(a maga kis házi isteneivel) úgy sikerült összefogni, hogy azt állította, hogy valójában nincsen más isten, csak az az egy bizonyos távoli isten, aki nem is olyan távoli mint korábban hitték.


Szóval ez is egy közös elem.


Én simán el tudom képzelni, hogy létezhetett valamiféle ősvallás, hiszen a ma ismert ember egy elég kis csoportocskáig visszakövethető, nyilván nekik is lehetett vallásuk, ugyan akkor ezt az ősvallást könnyen kicserélhették teljesen újak, illetve sokszor nem igazán volt leválasztható a "vallásos" meg a "külvilági" élet, pl a keleti vallások a mai napig sem igazán vallások a nyugati értelemben, mert termésszetudományos világképük van, illetve a világ működését akarják leírni, vagy legalábbis többet elárulni róla.


Sok "vallásos" "spirituális" "ezoterikus" nézet korábban az elfogadott világkép volt ,mondhatni a tudomány aktuális állása, de miután széles körben cáfolatot nyert átment a "vallásos" kategóriába, pl régen egyértelműen csakráink voltak, ma esetleg hihetünk benne, de ami biztos, hogy idegrendszerünk van, és amit eddig csakrákkal magyaráztak azt ezzel is lehet, sőt jobban is.


Szóval jó kérdés vajon mennyire vallás e az hogy egyszerűen másképp képzelem el a világot, és ezért is nehéz megérteni, hogy "vallásos" volt e az ősi ember, vagy csak más volt a világképe ,esetleg a kettő együtt? (végülis az ősi ember miért ne hihette volna, pl hogy van egy Isten fölötte aki bizonyos dolgokat helyesnek másokat helytelennek tart, és egyszer majd bíróként dönt mindenki felett)

2015. máj. 7. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Ez azt jelenti, hogy egymástól függetlenül ugyanazon mítoszok alakultak ki egymással nem érintkező kontinenseken is akár?
2015. máj. 7. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Úgy közös ősvallás ismereteink szerint nem volt, bár az első primitív hitrendszer az animizmus volt, csak az nem volt egységes.


[link]


Esetleg nézz bele ebbe a könyvbe.


[link]

2015. máj. 7. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Csak tudnám honnan szedik, hogy időszámításunk előtt 40000-ben milyen vallásúak voltak az emberek Új-Guineán?
2015. máj. 7. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

szia


a jw.org oldalon vannak könyvek z egyiknek a cime:

Az emberiség Isten keresése.

az vallásokkal foglalkozik, elolvashatod, meghalgathatod letöltheted.

2015. máj. 7. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim válasza:

Elég valószínűtlen. Egyrészt, nincs egy nagy közös őskultúra vagy ősnyelv, továbbá ezeket legfeljebb csak feltételezhetnénk, de még arra sincs okunk.


A vallások leginkább csak nagyon távolról nézve tűnnek hasonlónak, nagyjából úgy, ahogyan sokan nem tudnak különbséget tenni a kínai és a japán nyelv között, miközben még csak nem is rokonai egymásnak. A másik gyakori hiba, ha valaki a kereszténységből nyert csekély ismereteit próbálja ráhúzni minden másra.

2015. máj. 7. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Nem tudom, hogy az animista természetimádat mennyire minősül "vallásnak", de valahonnan onnan indult az egész emberiség. Az ősember művészetét megnézve úgy tűnik, hogy egységes szimbólumrendszert használtak a világon mindenhol, ami egységes nyelvet is feltételez (de máig is kimutatható, hogy a világon minden nyelv valamilyen fokig rokon az összes többivel).

A vízözön története valószínűleg valamilyen globális természeti katasztrófa emlékét őrzi, ezért van jelen a világ összes kultúrájában.

2015. máj. 7. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

A vízözön jelenségét amúgy én is "megvédeném", mert tényleg mindenhol felbukkan, és van olyan földréteg több helyen, ahol egy nagyobb áradás nyomaira lehet következtetni.


A globális szájhagyomány, és a földréteg elemzés alapján erős a gyanú, hogy valóban volt egy igen komoly kataklizma, amely bizonyos rekord áradással járt. Bizonyítani egyelőre senki nem tudta, de több mint gyanús, hogy tényleg szinte minden nép valamilyen módon említi.

(remek műsor volt erről is egyébként, hatalmas cunamira gondolnak kutatók, de persze ez csak elmélet, és lehetséges magyarázat)


Azonban.

mindenkit óva intenék attól, hogy egyből isten bizonyítékát lássa benne. Mert ha tényleg volt ilyen globális katasztrófa és minden nép valamilyen módon megőrizte az emlékezetben nem meglepő ha a bibliai iratokban is megjelent.

Ettől még közel sem isten pusztított (ez is egy magyarázat a sok közül amit szintén más népek máshogy őriznek), csak fennmaradt az "emléke"



Az ősvallás kérdése számomra gondolat ébresztő. Mivel tudjuk, hogy a mai emberiség egy kb: 70e évvel ezelőtt élt közösségben élő egy személy vérvonala (ami nem meglepő ha logikailag végig gondoljuk) akkor akár nevezhetem annak a közösségnek a hitvilágát a mai összes vallás ősvallásának :)

Ez most inkább belemagyarázás tudom :D

Ha létezett is ilyen, az emberiség több hullámú népvándorlása előtt kellett létezzen ez a hitvilág, ami azért is kétséges, mert sok kis család, és közösség indult vándorolni és jelen világ természeti népeinek tapasztalatai alapján két szomszédos faluban is lehetnek totál más istenek és szertartások is akár.

2015. máj. 7. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!