Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Lehet, hogy az ortodox kereszt...

Lehet, hogy az ortodox kereszténység jobban hasonlít a történelmi egyházakhoz mint a katolicizmushoz?

Figyelt kérdés

Első ránézésre ugyan úgy "képimádók" de most hogy többet olvastam róluk úgy tűnik a filozófiájuk teológiájuk nagyon hasonló a protestánsokéra, a legtöbb protestáns szemmel "bicskanyitogató" katolikus tételt ők isi elítélik, és hasonlóan gondolkodnak a protestánsokhoz.

Az úrvacsorájuk nem bálványimádó, egy kvázi egyetemes papság elvük van és így tovább



2015. máj. 29. 11:57
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
na rögtön el is rontottam a kérdés ki-írását :S tehát történelmi-protestáns egyházak, baptista, református, evangélikus
2015. máj. 29. 12:10
 2/11 anonim ***** válasza:
62%

"Első ránézésre ugyan úgy "képimádók"


Irigyellek a szörnyű problémáidért.

2015. máj. 29. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
irigyellek az idődért
2015. máj. 29. 12:33
 4/11 anonim ***** válasza:
86%
Igen, úgy van valahogy, közel jársz az igazsághoz.
2015. máj. 29. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Köszi, hogy lebálványimádózol... :))

Amúgy nem tudom, hogy mit olvastál, de az ortodoxiában ugyanúgy vallják a konszekrációt, tehát a te szemedben ugyanúgy "bálványimádó".

Valamennyire igaz, hogy sokmindenben közelebb állnak az õsegyházhoz, pl. a liturgiában megtartották az õsi, bizànci formát. Egyébként nem sokban különböznek a Katolikus Egyháztól: a Biblia megegyezik, a szentségtan megegyezik, van szerzetesség, a felsõpapság nõtlen, a hierarchia felépítésében nincs különbség, egyedül pár dogmatikai kérdés, no meg persze Róma fõsége.. De összességében õk "közelebb állnak" a Katolikus Egyházhoz, mint a protestánsok.

2015. máj. 30. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

az eucharisztiával kapcsolatban a protestáns felekezetek között is többféle nézőpont létezik, és mikor orthodoxokat hallok(olvasok), azzal kapcsolatban ,hogy mi a baj a katolikus eucharisztia szemlélettel, hát ugyan az a baj mint a protestánsok szerint, luther azért is dolgozott ki egy nézetet, hgy a visszaéléseket megelőzze, ami az orthodox szemlélet eleve nem tehette lehetővé


a pap nem isten helyettese, nem egy mechanikus dolog, hanem isten szolgája, Isten ereje átfolyik rajta, ha Isten azt akarja, bár van egyházi rend, de az nem "felsőbb kaszt", a prtiestánsoknál az egyetemes papság elv ellenére csak lelkész adja szentségeket, stb, tehát GYAKORLATBAN a kettő azonos :D még a pátriarcha is "csak ember"

a katolikus egyházban a szentek olyan erényes emberek, hogy még adni si tudnak a még élőknek az ő tulcsorduló erényeikből, az ortodoxok szerint senki sem olyan kiváló ember, hogy magát üdvözíteni tudja, sőt még annál is kiválóbb, ez is egyezik a protestáns véleménnyel


és még rengeteg hasonlóságot fedeztem fel, miközben az alábbi knyvet olvastam:

[link]


az ortodoxok szerint a helyes nézet mindig az eredetit, a hagyományosat megtartani, illetve ahhoz visszatérni, a protestantizmus is az eredeti helyreállítására törekszik, és a kettő úgy látom gyakran egybevág, és a különbségek a keleti és a nyugati felfogás különbözőségéből fakadnak

2015. máj. 30. 14:18
 7/11 anonim ***** válasza:
86%

Tegnapi 4-es vagyok. Épp a megfelelő könyvet olvasod, az tényleg jól elmagyarázza !! Ez az egyik olvasnivaló volt a könyvek közül, mely akkor volt a kezemben, amikor áttérni készültem katolikusból ortodoxnak.

A katolicizmus látszólag hasonlít az ortodoxiára, a gyakorlatban a katolikusok minden "ősit" elferdítettek az évszázadok során.

2015. máj. 30. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

feltételezem akkor az erita "nevű" felhazsnáló vagy :D ;)


én protestáns vagyok, de tervezek ortodox lenni, azt figyeltem meg, hogy minden ami a katolicizmusban egy protestánsnak kiakasztó, illetve amit e reformátorok nehezményeztek, a képtiszteletet kivéve talán az ortodoxiában rendben van


és még a képtisztelet is sokkal korrektebb, már nem okoz problémát egy ikon felé meghajolni, de nem tudnék szobrokat simogatni

2015. máj. 30. 16:22
 9/11 anonim ***** válasza:
Ha a református egyházban is tömjéneznek, szenteltvizezni fognak még behozzák az ikonokat akkor lehet olyanok leszünk mint az ortodoxok. De mi meg Máriához se imádkozunk meg a többi Szentekhez. Vasárnap az ortodox pópa kipredikalta hogy a reformátusok eretnekek mert nem tisztelik Máriát és Luther a hibás mert ő tette be a református vallás alapját. Hidd el a katolikus jobban hasonlít az ortodoxhoz. Református semmiben nem hasonlít rá.
2021. aug. 17. 02:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Mi van? Az ikonok előtt nemcsak meghajolsz Hanem Meg Is Kell Csókolni őket. Én járok ortodox templomba és csak a különbséget látom mikoztünk és köztük. Egy ortodox bemegy a templomba, meghajol, keresztet vet, odamegy a Mária, Jézus és a templom védőszentjének az ikonjához, keresztet vet, és Megcsókolja az ikont. Odahajol és megpuszilja, és mikor vége a Liturgiajak szintén megpuszilja az ikonokat.

Úrvacsora nincs hanem Cinstitelor Daruri,ezt nem tudom mert románul mondjuk. Lévén román ortodox egyház, Nagyváradon. A Cinstite Daruri kenyér és bor ami bizony Átalakúl Jézussá akárcsak a katolikusoknál. Sőt, az irtodoxoknál.az Úr Jézus kétszer is megjelenik míg a katolikusoknál egyszer.

Van a Prohodie Mare, Nagybemenet amikor az oltárbol a templomba hozzák Jézus testét meg vérét és tartja 2 pap, egyik az egyiket, másik a masikat majd keresztet vetnek velük ránk amit fogadni kell keresztvetéssel. Azután jön a Szentaldozas és megint kihozzák őket, áldoztatnak azután a kezükbe veszik a poharat meg aranyért és mindkét pap elmond egy imát amire énekelni kell. Azután mondják hogy az Úr újra megmutatta magát és akkor keresztet kell vetni. Bizony az ortodoxia olyan messze áll.a Reformátustol mint Makó jeruzsalemtol. Régen én is azt hittem hogy protenstánsok az ortodoxok de mióta oda járok tudom hogy Távolról sem Azok sőt nem szeretik őket.

2021. aug. 17. 02:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!