Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Az ortodox keresztény vallás...

Az ortodox keresztény vallás külsőségekben nagyon emlékeztet az iszlámra és a zsidó vallásra is. Vannak olyan hitelveik, vallási törvényeik is, amiket még tart az iszlám és a judaizmus, de a többi keresztény felekezet már nem?

Figyelt kérdés

2015. jan. 17. 03:28
 1/7 anonim ***** válasza:
65%
Nem tudom, honnan veszed. Külsőségekben sem hasonlít egyáltalán a zsidó vallásra, az iszlámra még annyira sem. A hitelvei is keresztények, semmi köze sem a júdaizmushoz, sem az iszlámhoz. Tájékozódj a magyarorthodoxia.org oldalon.
2015. jan. 17. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Úgy értem, hogy az ortodox templomok nagyon hasonlítanak a zsinagógákra, a templomi énekeik a muszlim nasheed-okra hasonlítanak. Nekik is vannak szigorú tisztaság/tisztátalanság törvényeik pl. menstruáló nők nem gyónhatnak, csak ha véget ér a menstruációjuk, aztán megfürdenek. A hosszú ortodox böjt és a ramadánra emlékeztet.
2015. jan. 17. 17:35
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Az ortodoxia görög és szláv jellegű. Amiket írsz, nem a zsidók és muszlimok öröksége - hanem pont ők vették át az antik hellénektől.
2015. jan. 19. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Girgoy ***** válasza:
100%

A hasonlóságot esetleg az okozhatja, hogy az Ortodoxia a kereszténység felekezetek közül a legjobban kötődik a keleti kultúrához, leginkább a történelmi öröksége miatt. De ma már a világ minden táján vannak ortodoxok, ahol a helyi kultúra is hat a szokásokra, építészetre, éneklési módra, stb. A Szent Hagyomány központi elemei (főleg Biblia, Egyetemes Zsinatok, de a Szentatyák tanítása is eléggé központi) mindenhol ugyanazok és megváltoztathatatlanok, az emberi hagyományok viszont rugalmasan változhatnak az adott helyi igényekhez. Pl. a "menstruáló nő nem gyónhat" elvet szerintem nem mindenhol alkalmazzák egyöntetűn, mondjuk ellenőrizni se olyan könnyű és diszkrét dolog. :)


A judaizmusból valóban emelt át bizonyos elemeket mind a kereszténység, mind az iszlám, de az Ortodoxiára sokakl jobban hatott a hellén kultúra is, és különösen a Kelet-Római Birodalom fénykora. De ezekből igen sok elem van, és mint mondtam, helyileg sokminden változhat.

2015. jan. 20. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
Az orthodox böjti fegyelem különbözik a Ramadántól. Úgy tudom, a muzulmánok esténként nagy lakomákat rendeznek. Az orthodoxoknak minden állati eredetű ételtől tartózkodniuk kell. A böjti fegyelem máskép vonatkozik a szerzetesekre és a világi hívőkre. A zsidóságnál létezik az un. nidá, a menstruáló nőkre vonatkozó tilalmak. Az orthodox keresztényeknél erről nem tudtam. Ez diszkrét dolog. A papi rend férfiakból áll, ilyenről nem szoktak beszélni. Szerintem helyi egyházaknál eltérő. Egy orosz oldalon olvastam, hogy ilyenkor még templomba sem mennek. Egy hívő hölgy bűnösnek érezte magát ezért. Nincs külön fürdés sem, mint a zsidóknál a mikve látogatása.
2015. jan. 22. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Selam

İgen az ıszlamban Ramadan ıdejen ıgazad van estenkent nagy lakoma van. A Ramadan ünnep ıs a csaladok a baratok latogatjak egymast es estenkent ıgy összegyülven fogyasztjak el az etelt,amı nagyon szep es bensöseges. Mındıg egy honapos a Ramadan napfelkeltetöl-napnyugtaıg nem lehet sem ennı sem ınnı,tartozkodnı kell a sexualıs elettöl,cıgarettatol,alkoholtol amelyek amugy ıs nem megengedettek...

2015. jan. 22. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Azért emlékeztet néhány dologra, mert bizonyos formai dolgokat a judaizmusból maguk az apostolok is gyakoroltak, és ez tovább öröklődött a kereszténységben is, és onnan (illetve a judaizmusból) az iszlámba, fontos tudni, hogy ez a 3 vallás mint ugyan annak az istennek az imádatáról szól, ilyen pl a liturgikus ima alatti leborulás. Fontos tudni, hogy a kereszténységben ezek sokkal előbb voltak mint az iszlámban, a mecsetek azért hasonlítanak ortodox templomokra, mert a muzulmánok a Hagia Sophia nevű ortodox templom építészeti mintáit vették át, Bizánc meghódítása után.


A templomok azért 3 osztatúak, mint a Jeruzsálemi nagytemplom volt, mert a keresztények az ókorban nem találtak csak az ószövetségben utasítást arra milyennek is kell lenni egy templomnak.


Az ilyen szokásokat megtalálod a világon bárhol ahol az ókor óta (esetleg elszigetelődve) volt keresztényság, afrikában, ázsiában, a közelkeleten is, még azok a felekezetek amik az ókorban leszakadtak a mainstream (tehát ortodox/katolikus/hivatalos) kereszténységről (kopt, etióp, szír, örmény stb) is nagyon emlékeztetnek az ortodoxokra.


A nyugati kereszténység azért más, mert eleve sosem ragaszkodtak annyira a hagyományokhoz, a keleti keresztények a lehető legkevesebbet változtattak a szokásikon, és a hitükről is igyekezetek csak a legmegosztóbb témákban dogmákat hozni, az ortodoxia 7 zsinatot ismer el csupán (bár egyesek szerint van egy 8.) még a katolicizmus több mint 20-at, a protestantizmus meg szokásaiban nyilvánvalóan a katolicizmushoz tudta csak viszonyítani magát...


Szóval röviden az ortodoxok ősi keresztény szokásokhoz ragaszkodnak, amik hatással voltak az iszlámra is a keletkezésekor, illetve kölcsönösen hatottak a júdaizmusra, ugyan akkor nem "júdaizálóak" nem fordulnak vissza az ószövetségbe

2015. ápr. 11. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!