Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mária, Jézus anyja, valóban...

Mária, Jézus anyja, valóban nem volt zsidó származású? Sok előadás terjeng a neten evvel kapcsolatban, mire alapozhatják e kijelentést? Most akkor zsidó volt vagy nem?

Figyelt kérdés
2015. júl. 23. 15:49
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
96%
ezeket én is láttam, meglehetősen történelmietlenek, a cél az, hogy igazolják: Jézus nem volt zsidó, nem annak az istennek a megnyilvánulása akit a zsidók is imádnak, a motiváció, talán mondanom sem kell antiszemitizmus
2015. júl. 23. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
12%

Az Evangélium csak József felmenőit írja le, Mária származásáról nincs megbízható információ.

Természetesen aki bárkinek a zsidó származását feltételezi vagy tagadja, vagy egyáltalán vizsgálja, az antiszemita.


Mózes:

Ne imádd és ne tiszteld azokat; mert én, az Úr a te Istened, féltőn-szerető Isten vagyok, a ki megbüntetem az atyák vétkét a fiakban, harmad és negyediziglen, a kik engem gyűlölnek.

6. De irgalmasságot cselekszem ezeriziglen azokkal, a kik engem szeretnek, és az én parancsolataimat megtartják.



Jézus:

43. Hallottátok, hogy megmondatott: Szeresd felebarátodat és gyűlöld ellenségedet.

44. Én pedig azt mondom néktek: Szeressétek ellenségeiteket, áldjátok azokat, a kik titeket átkoznak, jót tegyetek azokkal, a kik titeket gyűlölnek, és imádkozzatok azokért, a kik háborgatnak és kergetnek titeket.

45. Hogy legyetek a ti mennyei Atyátoknak fiai, a ki felhozza az ő napját mind a gonoszokra, mind a jókra, és esőt ád mind az igazaknak, mind a hamisaknak.

46. Mert ha azokat szeretitek, a kik titeket szeretnek, micsoda jutalmát veszitek? Avagy a vámszedők is nem ugyanazt cselekeszik-é?

47. És ha csak a ti atyátokfiait köszöntitek, mit cselekesztek másoknál többet? Nemde a vámszedők is nem azonképen cselekesznek-é?

48. Legyetek azért ti tökéletesek, miként a ti mennyei Atyátok tökéletes.


Ugyanaz az Isten...?

2015. júl. 23. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 A kérdező kommentje:

Mária ,Erzsébet rokona volt .Erzsébet Zakariás pap felesége,vagyis zsidó .Lukács ev.

: „A Szentlélek száll reád, és a Magasságos ereje árnyékoz be téged, ezért a születendőt is Szentnek nevezik majd, Isten Fiának. 36Íme, a te rokonod, Erzsébet is fiút fogant öregségére, és már a hatodik hónapjában van az, akit meddőnek mondanak, 37mert az Istennek semmi sem lehetetlen.” 38Ekkor így szólt Mária: „Íme, az Úr szolgálóleánya: történjék velem a te beszéded szerint!” S ekkor eltávozott tőle az angyal. 39Azokban a napokban útra kelt Mária, és sietve elment a hegyvidékre, Júda egyik városába. 40Bement Zakariás házába, és köszöntötte Erzsébetet.


Ezért olyan érthetelen számomra hogy miért gondolják azt ,hogy Mária nem zsidó zsármazású?Amikor Erzsébet Rokona!!!!

2015. júl. 23. 17:17
 4/22 Roland G. ***** válasza:
100%

Zsidó volt,s a zsidó törvényeknek megfelelően járt el:pl 8 napos korában felvitték körülmetéltetni Jézust a jeruzsálemi Templomba stb.


A 2 nemzetségtáblázatról pedig a következőket mondja Dr.Grüll Tibor (

1985–86 ELTE BTK tudományos ügyintéző

1988–94 Berzsenyi Dániel Gimnázium (Sopron) könyvtáros–tanár

1994 Széchenyi István Városi Könyvtár (Sopron) igazgatóhelyettes

1994–1998 Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskola, Történelem és Irodalom Tanszék, adjunktus

1998−2001 Pécsi Tudományegyetem, Ókortörténeti és Régészeti Tanszék, tudományos főmunkatárs

1997– Szent Pál Akadémia, Társadalomtudományi Tanszékcsoport, tanszékvezető főiskolai tanár

2006– Pécsi Tudományegyetem, Ókortörténeti és Régészeti Tanszék, egyetemi docens)



~Míg Máté Jézus nemzetségtáblázatát Ábrahámtól kezdi, amivel zsidó voltát hangsúlyozza, addig Lukács Ádámtól, sőt magától Istentől, minden ember Atyjától származtatja az Urat. A két genealógia Ábrahám és Dávid között megegyezik (az egyetlen Admin kivételével, a 33. versben), onnan kezdve azonban eltér: míg Máté József családját a dávidi királyok vonalán vezeti le, Lukács Mária családfáját közli Dávid másik fián, Nátánon keresztül (1Krón 14:4). A Nátán után felsorolt személyekről az Ószövetség nem tudósít. A sokat vitatott rész Máténál így szerepel: „Jákob nemzette Józsefet, Mária férjét, és Máriától született Jézus, akit Krisztusnak mondanak” – míg Lukács azt írja: „[Jézus] köztudomásúlag József fia volt, aki Élié” . Hogy lehet e két, látszólag ellentétes állítást egyeztetni?


A keresztény hagyomány szerint úgy, hogy a Máténál szereplő Jákób József vér szerinti apja volt, míg a Lukácsnál szereplő Éli csak nevelőapja. Ezt a tradíciót a posztbiblikus zsidó irodalom is alátámasztja. A Talmud szerint József a Kefár Samá-i Jákób fia volt, Mária viszont Éli Becalim leánya. Ebből a következő történetet rekonstruálhatjuk: József vér szerinti apja, Jákób, meghalt, ami után Józsefet Mária vér szerinti apja, Éli vette gondozásába. Mária így József mostohatestvére lett, akik között a Biblia nem tiltja a házasságot. Így lehetséges, hogy József apja egyszerre Jákób és Éli is. A Lukácsnál felsorolt családfa viszont értelemszerűen nem Józsefé, hanem Máriáé, ez magyarázza a Dávid után jelentkező eltéréseket; egyúttal pedig Jézus vér szerinti leszármazását adja meg (hiszen József csak nevelőapja volt a Messiásnak).~

2015. júl. 23. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
100%

Mária persze hogy zsidó volt, és a családfája le is van írva a Lukács Evangéliumában, Máté pedig József felmenőit írja le.

[link]

2015. júl. 23. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
100%

első vagyok, a nemzetségtáblázat hiányában feltételezik, hogy nem volt zsidó, viszont számos bizonyíték van rá ,hogy az volt, többek között amit magad is említettél


számos antiszemita képtelen elviselni, hogy Jézus zsidó legyen, de ennek az oka csak az álkonzervatív normalitásképből ered, ismert magyar tudósokról sem szívesen ismerik el, ha zsidók voltak mert "ami jó az nem zsidó" szerintük


egyes (nagyon)kicsit értelmesebb emberkék már elismerik a zsidó származást, de azt állítják Isten nyilván ott nyilvánul meg ahol a legnagyobb szükség van rá, a zsidók istensége csak egy kis démonocska Jézus pedig a valóban mindenható és mindent alkotó Isten megnyilvánulása


az ókorban is volt egy hasonló eretnekség, de meglehetősen hamar kihalt (félreértés ne essék, akkoriban még semmilyen kényszerítő erő nem volt a keresztények kezében hogy levágják a vadhajtásaikat, csak az érvelés), ebben az esetben viszont úgy gondolták a zsidók a mindenható és az univerzumot teremtő istent imádják, Jézus pedig egy kisebb istenecske emgnyilvánulása, aki megsajnálta az embereket. Ők nem vonták kétségbe Jézus anyjának származását, hanem eleve letagadták a létezését, úgy vélték Jézust nem szülhette anya, az ógörög gondolkodásba nehezen fért bele, hogy Isten emberként megnyilvánulhat, úgy vélték, hogy Jézus csak látszólag volt ember, a teste káprázat, nem anya szülte, hanem egyszercsak feltűnt valahonnan


ez utóbbi tévedés amúgy gyakori volt a görög kultúrkörben, már Pál leveliben is tettenérhető, hogy az apostol az ilyen jellegű tévedéseket igyekszik kiigazítani

2015. júl. 23. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:

Mária, Héli lánya izraelita (zsidó) volt, és Júda törzséhez tartozott, Dávid király leszármazottja.

.

2015. júl. 24. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:

@2, ugyanaz az Isten, csak más a szövetség.

Ószövetség (törvény, kárhozat, halál)

Újszövetség (kegyelem, üdvösség)


2 Kor

3,4 Ilyen bizodalmunk pedig Isten iránt a Krisztus által [Ján. 14,6.] van.


3,5 Nem mintha magunktól [rész 2,16.] volnánk alkalmatosak valamit gondolni, úgy mint magunkból; [Ján. 15,15.] ellenkezőleg a mi alkalmatos voltunk az [Csel. 16,14.] Istentől van:


3,6 A ki alkalmatosokká tett minket arra, hogy új szövetség szolgái legyünk, nem betűé, hanem [Jer. 31,31.] léleké; mert a betű megöl, [5 Móz. 27,26.] a lélek [Róm. 8,2. Ján. 6,63.] pedig megelevenít.


3,7 Ha pedig a halálnak [2 Móz. 24,12.] betűkkel kövekbe vésett szolgálata dicsőséges vala, úgyhogy Izráel fiai nem is nézhettek Mózes [2 Móz. 34,30.33.] orczájára arczának elmúló dicsősége miatt:


3,8 Hogyne volna még inkább dicsőséges a léleknek szolgálata?


3,9 Mert ha a kárhoztatás szolgálata dicsőséges, mennyivel inkább dicsőséges az igazság [Róm. 1,17.3,21.] szolgálata?


Ószövetség lényege, hogy beismerjük, h nem tudjuk teljesíteni a törvényt és kegyelemre (Krisztus megváltására) van szükségünk. Amúgy Ábrahám is a hit örököse, ez is összekapcsolja a két szövetséget (ugyanaz az Isten).


Galata

3,16 Az ígéretek pedig Ábrahámnak adattak és az ő magvának. Nem mondja: És a magvaknak, mint sokról; hanem mint egyről. És a te magodnak, a ki a Krisztus.


3,17 Ezt mondom pedig, hogy a kötést, melyet Isten először megerősített a Krisztusra nézve, a négyszázharmincz esztendő multán keletkezett törvény nem teszi erőtelenné, hogy megsemmisítse az ígéretet.


3,18 Mert ha törvényből van az örökség, akkor többé nem ígéretből; Ábrahámnak pedig ígéret által ajándékozta azt az Isten. [Róm. 4,13.14.]


3,19 Micsoda tehát a törvény? A bűnök okáért adatott, a míg eljő a Mag, a kinek tétetett az ígéret; rendeltetvén angyalok által, közbenjáró kezében.


3,20 A közbenjáró pedig nem egyé, Isten ellenben egy.


3,21 A törvény tehát az Isten ígéretei ellen van-é? Távol legyen! Mert ha olyan törvény adatott volna, a mely képes megeleveníteni, valóban a törvényből volna az igazság. [Róm. 8,2.3.]


3,22 De az Írás mindent bűn alá rekesztett, hogy az ígéret Jézus Krisztusban való hitből adassék a hívőknek.


3,23 Minekelőtte pedig eljött a hit, törvény alatt őriztettünk, egybezárva az eljövendő hit kinyilatkoztatásáig.


3,24 Ekként a törvény Krisztusra vezérlő mesterünkké lett, hogy hitből igazuljunk meg. [Róm. 10,4.]


3,25 De minekutána eljött a hit, nem vagyunk többé a vezérlő mester alatt.


3,26 Mert mindnyájan Isten fiai vagytok a Krisztus Jézusban való hit által. [Ján. 1,12.]


3,27 Mert a kik Krisztusba keresztelkedtetek meg, Krisztust öltöztétek fel. [Róm. 6,3.13.14.]


3,28 Nincs zsidó, sem görög; nincs szolga, sem szabad; nincs férfi, sem nő; mert ti mindnyájan egyek vagytok a Krisztus Jézusban.


3,29 Ha pedig Krisztuséi vagytok, tehát az Ábrahám magva vagytok, és ígéret szerint örökösök.


Róma

4,1 Mit mondunk tehát, hogy Ábrahám a mi atyánk nyert volna test szerint?


4,2 Mert ha Ábrahám cselekedetekből igazult meg, van mivel dicsekedjék, de nem az Isten előtt.


4,3 Mert mit mond az írás: Hitt [1 Móz. 15,6. Gal. 3,6.] pedig Ábrahám az Istennek, és tulajdoníttaték az ő néki igazságul.


4,4 Annak pedig, a ki munkálkodik, a jutalom nem tulajdoníttatik kegyelemből, hanem tartozás szerint; [Mát. 20,7.14.]


4,5 Ellenben annak, a ki nem munkálkodik, hanem hisz abban, a ki az istentelent megigazítja, az ő hite tulajdoníttatik igazságul. [rész 3,28.]


4,6 A mint Dávid is boldognak mondja azt az embert, a kinek az Isten igazságot tulajdonít cselekedetek nélkül.


4,7 Boldogok, a kiknek megbocsáttattak az [Zsolt. 32,1.2.] ő hamisságaik, és a kiknek elfedeztettek az ő bűneik.


4,8 Boldog ember az, a kinek az Úr bűnt nem tulajdonít.


4,9 Ez a boldogság tehát a zsidónak, vagy a pogánynak is tulajdoníttatik- é? Mert azt mondjuk, hogy Ábrahámnak a hit tulajdoníttaték igazságul.


4,10 Miképen tulajdoníttaték tehát? Körülmetélt vagy körülmetéletlen állapotában? Nem körülmetélt, hanem körülmetéletlen állapotában.


4,11 És a körülmetélkedés jegyét körülmetéletlenségében tanusított hite igazságának pecsétjéül nyerte: hogy atyja [1 Móz. 17,10.11.] legyen mindazoknak, a kik körülmetéletlen létökre [Gal. 3,7.] hisznek, hogy azoknak is tulajdoníttassék az igazság;


4,12 És hogy atyja legyen a körülmetélteknek is, azoknak, a kik nemcsak körülmetélkednek, hanem követik is a mi atyánknak Ábrahámnak körülmetéletlenségében tanusított hitének nyomdokait.


4,13 Mert nem a törvény által adatott az ígéret Ábrahámnak, vagy az ő magvának, hogy e világnak örököse lesz, hanem a hitnek igazsága által. [1 Móz. 22,17.18.]


4,14 Mert ha azok az örökösök, kik a törvényből valók, hiábavalóvá lett a hit, és haszontalanná az ígéret: [Gal. 3,18.]

2015. júl. 24. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:

@2-es. konkrétan itt beszél arról az ellentétről, amit Te is idéztél Igékben, hogy változni fog, úgy, ahogy az idézett Igéid írták


Jeremiás

31,28 És a miképen gondom volt arra, hogy kigyomláljam és elrontsam, letörjem és pusztítsam és veszedelembe sodorjam őket, azonképen vigyázok arra, hogy megépítsem és beplántáljam őket, azt mondja az Úr!


31,29 Ama napokban [Ezék. 18,2.4.] nem mondják többé: Az atyák ették meg az egrest, és a fiak foga vásott el bele.


31,30 Sőt inkább kiki a maga gonoszságáért hal meg; minden embernek, ki megeszi az egrest, tulajdon foga vásik el bele.


31,31 Ímé, eljőnek a napok, azt mondja az Úr; és új szövetséget [Zsid. 8,8- 11.] kötök az Izráel házával és a Júda házával.


31,32 Nem ama szövetség szerint, a melyet az ő atyáikkal kötöttem az napon, a melyen kézen fogtam őket, hogy kihozzam őket Égyiptom [2 Móz. 19,1-8.] földéből, de a kik megrontották [2 Móz. 32,7.8.] az én szövetségemet, noha én férjök maradtam, azt mondja az Úr.


31,33 Hanem ez lesz a szövetség, a melyet e napok után az Izráel házával kötök, azt mondja az Úr: Törvényemet az ő belsejökbe helyezem, és az ő szívökbe írom be, és [rész 30,22.] Istenökké leszek, ők pedig népemmé lesznek.


31,34 És nem tanítja többé senki az ő felebarátját, és senki az ő atyjafiát, mondván: Ismerjétek meg az Urat, mert ők mindnyájan [Ésa. 54,13. Ján. 6,45.] megismernek engem, kicsinytől fogva nagyig, azt mondja az Úr, mert megbocsátom [rész 33,8. Mik. 7,18. Csel. 10,43.] az ő bűneiket, és vétkeikről többé meg nem emlékezem.

2015. júl. 24. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
"Ezért olyan érthetelen számomra hogy miért gondolják azt ,hogy Mária nem zsidó zsármazású?Amikor Erzsébet Rokona!!!!" - a rokona sok mindent jelenthet. Nekem zsidó (származású) a sógorom, akkor én is zsidó vagyok?
2015. júl. 24. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!