Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Egy ortodox templomnál hogyan...

Egy ortodox templomnál hogyan tudo megállapítani, hogy mikor vagyok a keleti, stb. oldalán?

Figyelt kérdés

Kívülről és belülről is meg kellene tudni állapítani, de én nem értem, hogyan kell.

Az oltár néz kelet felé? Vagy a hívők fordulnak kelet felé imádkozás közben?


Köszönöm előre is a válaszokat!


2015. okt. 28. 00:03
 1/9 anonim ***** válasza:
kelet felé néznek az emberek, de nem minden ortodox templom néz kelet felé, igaz ez lenne az ideális
2015. okt. 28. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Én csak kívül tudom megállapítani az égtájakat.Ha kívűl keresnél egy idősebb fát és megnéznéd a törzse,hol mohás,zöld, na az az oldal észak.Innen már tudod, hogy ha előttem van észak, hátam mögött dél, balra a nap nyugszik, nyugat, jobbra pedig kél, kelet.Így már van viszonyításod hogy merre is van kelet.Vagy figyeled a napot reggel, hogy hol kel fel, akkor arra van kelet.
2015. okt. 28. 06:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

A nap "kelésének" helye csak a tavaszi vagy őszi napéjegyenlőségnél van pontosan keleten, köztük egyre inkább eltér, minél messzebb vagy ettől a két dátumtól. Nyáron már északkeleten, télen meg délkeleten kel a nap.


Keresd mindig a mohát! A moha a legfontosabb, mert a mohának mindig a déli oldala fás. Vagy templomos, jelen esetben.


Egyébként miért fontos egy ortodox templomban, hogy merrefelé esik kelet?

2015. okt. 28. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat! :)

Az a helyzet, hogy konkrétan egy ortodox templom esetében kellene megállapítani, hogy melyik a keleti olala, keleti kapu, ilyesmik.

Elvileg az oltára kelet felé néz, szóval belülről oké.

De kívülről is meg lehet valahogy állapítani, viszont nekem fogalmam sincs, hogyan.

2015. okt. 29. 15:46
 5/9 anonim ***** válasza:
Ha belül tudod, hogy merre néz az oltár, akkor ezt kívülről miért nem megy eldönteni? :D
2015. okt. 29. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Mielőtt még bemennék és látnám, hogy merre néz az oltár. :D Kívülről is a falak, kapuk vagy oldalkápolnák alapján valahogy rá lehetne jönni. De hogy?
2015. okt. 30. 12:26
 7/9 anonim ***** válasza:
Délben felnézel az égre, és amerre a Nap esik tőled, arra van dél. Éjjel a Sarkcsillagot kell megkeresned, ezt teljesen egyszerű megtalálni az égen. Ha történetesen felhős az ég, akkor elszaladsz gyorsan egy kínai boltba, és veszel egy 100 ft-os iránytűt, a célnak ez is tökéletesen megfelel. De ha éppen be van zárva, akkor letöltesz okostelóra egy iránytű appot, és kész. (Esetleg google sky nevű progit, és megkeresed vele a sarkcsillagot, ez nappal sem probléma.)
2015. okt. 30. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Köszi :D A templom szerkezetében van amúgy a válasz, de oké, majd figyelem azért a Sarkcsilagot is. :'D
2015. okt. 30. 19:57
 9/9 anonim ***** válasza:

Az oltár mindig szentélyben, építészeti szakszóval az apszisban van. Ez az a félköríves alaprajzú "bigyó" a templom "végén":

[link]

Ez az épület keleti vége. A templom nyugati végén van a bejárat, és sokszor a harangtorony is.


Ha több bejárat is van, akkor az egyik a nyugati, a másik a déli oldalon van.


Belülről is a szentélyben van az oltár :) de az ikonosztáz eltakarja.

2015. nov. 13. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!