Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A taoizmus az árral való...

A taoizmus az árral való sodródást hirdeti, vagy én értettem félre valamit?

Figyelt kérdés

2015. okt. 31. 14:44
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Nagyjából jól értetted. De az árral való sodródás nem a társadalmi folyamatokra értendő, hanem a természeti dolgokra.


Társadalmi téren a taoista magatartás a lehető legnagyobb mértékű távolságtartás és kimaradás.


A taoizmus alapelve - bármiről is legyen szó - a lehető legkisebb beavatkozás elve. A sodródás is így értendő, hogy lehetőleg még csak ne is sodródjunk, mert az is beavatkozás a folyamatokba :)


Hirtelen nem emlékszem, hogy ki volt az, aki valószínűleg társadalmilag hasznos és aktív cselekvő konfuciánus volt, és a taoistákat azzal kritizálta, hogy részegítő italokat isznak, nem csinálnak semmit, csak heverésznek a fűben és a semmiről ábrándoznak :)))

2015. okt. 31. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Én úgy értelmezem, hogy a taoizmus azt próbálja elmagyarázni, hogyan lehet élni egy totális diktatúrában.
2015. okt. 31. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

# 2


Érdekes gondolat. Az mondjuk egyértelmű, hogy a taoizmus nem azért született, hogy elviselhetőbbé tegye a diktatúrákat, de nagyon valószínűnek tűnik, hogy taoista hozzáállással élhetőbbek még a diktatúrák is. (1. voltam.)

2015. okt. 31. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

a 2. válaszoló gondolatához kapcsolódva érdemes tudni, hogy a tao te king (mondjuk úgy az egyszerűség kedvéért, hogy taoizmus szent könyve) illetve a taoista filozófia pont egy ilyen diktatúrában született


és igen a teoizmus az árral való sodródást jelenti, persze nem egy alantas opportunizmust kell elképzelni, de sodródást, sok olyan gondolat (pl. ami nem hajlik az törik) ami a nyugati ember számára borzalmas, vagy zsarnokok szájába szeretik adni a művészek ,a taoista filozófia része


a távolkeleten egy kicsit másképpen gondolkodnak, a nyugati lovag erénye pl, hogy megvédi a gyengéket a hagyományos erkölcsökhöz akkor is ragaszkodik ha érdekei vagy csoportjának érdekei ellen megy, a japán szamuráj (helyi "lovag" féle) ellenben mindig hűséges a csoporthoz és annak a vezetőjéhez, akkor is ha ez szembe megy az erkölcsökkel

2015. okt. 31. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!