Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ateistának vallom magam, de...

Ateistának vallom magam, de valahogy nem hagy nyugodni a gondolat, hogy létezik valami felsőbb erő. Meg akarom ismerni mások felfogását a dologról. Leírnátok?

Figyelt kérdés
Kiskorom óta minden érdekel, főleg a természettudományok, a zoológia, etológia, csillagászat, még a kriptozoológia is foglalkoztatott annak idején. Manapság filmeket készítek, mondhatjuk művészi beállítottságú vagyok, de megcsináltam az ironmant, rendszeresen úszok, futok, erősítek. Csak ennyit rólam, hogy tudjátok, mivel így nőttem fel nem tudtok meggyőzni az evolúció hamisságáról, vagy hogy a föld párezer éves. A temérdek háttértudás ellenére valahogy (mint minden ember szerintem) én is vágyok hinni valami felsőbb erő létezésében. Az a gondolat bánt, hogy szerintem ez egy az ember alapvető tulajdonságaiból adódó szokás, az idők kezdetétől fogva, ha csak az ősembert nézzük, azokat a dolgokat, amiket nem tudott megmagyarázni valamilyen felsőbb erőhöz kötött. Itt jön a képbe az első bökkenőm. Az ősember istenei, vagy a kereszténység előtt rég létező kultúrák mindenhatói akkor nem léteztek? Ma miért nem hisz senki Hóruszban, vagy Zeuszban? Vegyük a legelterjedtebb vallást a kereszténységet. Ha nem is vagy keresztény, de mondjuk nem vagy jártas a tudományokban, nem tudod hogyan keletkezett a Föld, az Univerzum stb., s megkérdezi valaki: Haver, miér nem hiszel Istenben? - Erre te mondhatod, hát azért amiért te nem hiszel Jujuban a Kongói hegyistenségben. Teljesen jogos. Attól, hogy a történelmünk során a legtöbb területen a kereszténység lett az államvallás, miért ne lehetne igazuk pl.: a sokkal ősibb afrikai törzseknek? Vagy akkor ők pokolra kerülnek, mert azt sem tudják mi az a kereszténység? Lehet, hogy életük során jóval több emberi értéket képviselnek, mint a legtöbb mai keresztény, de mivel nem a Szent könyv által cselekedtek, pokolra jutnak? Hol fair ez? És alapvetően az emberek előtt hol volt a vallás? Megteremtette egy öreg szakállas valaki az univerzumot, hogy aztán majd felkarolja a főemlősök egy öntudatra ébredt fajtáját a tejút egyik szegletének 20. csillagrendszerének 3. kőzetbolygóján? Ez hol logikus? Egy Tyrannosaurus rex miközben egy Torosaurust üldözött vajon miben hitt? Hol volt a vallás? Ez egy emberalkotta dolog. És vajon miért veszít népszerűségéből? Ha úgy tekintünk az emberi kultúrára, mint egy, hatalmas saját gondolatokra ébredő gyereksegerge, ami a 20. század felé már kezdett felnőni, akkor a mikulásban való hithez hasonlíthatjuk a vallást. Az elején ugyebár mindenkinek elmondják, hogy a mikulás létezik és kész. Ő hozza az ajándékot. Lásd: Isten figyel, nem szexelhetsz házasság előtt, járj imádkozni, csak a saját vallásod az igaz, ha nem teszed a pokolban fogsz égni az örökkévalóségig. De hidd el Isten szeret téged. Aztán, ahogy cseperedik az emberiség nőnek fel a gyerekek és pár kissrác meglesi az anyukáját, ahogy a fa alá csempészi az ajándékokat. Ők voltak Newton, Galilei, Einstein, Darwin, stb. akik rájöttek, hogy nem mindenben egy isteni erőt kell keresni, mert, ahogy az ajánékokra a fa alatt, a villámlásra, a sok állatfajra és a Föld keletkezésére is van racionális magyarázat. Ezt először a többi gyerek kiközösítéssel fogadja: -De a mikulás akkor is létezik, mert anya mondta, meg a nagymama is mondta, elégetünk máglyán. Aztán a többi gyerek is felnő társaihoz és hopp, tényleg igazuk volt. Az emberiség megérett arra, hogy rájöjjön mindennek az okára, csak idő kell hozzá. Attól meg a falra mászom, hogy mindenki azt mondja a tudomáyn nem tud választ adni a Nagy Bumm előttiekre, meg hogy a vallás az emberi erkölcsöket fektette le. 100 éve még arra se tudtunk választ adni, hogy lesz pl.: a repülés a mindennapok része, és minden turista majd csak felszállogat a robotpilóta vezérelte többszáz tonnás óriásokra, ma már mégis tudjuk. Ez a fejlődés. Lehet 100 év múlva már az univerzum keletkezése is meg lesz. Ez az erkölcs dolog meg teljesen nonsense. Nem csak erkölcsöket fektetett le a vallás, de a vallás okozott megannyi háborút is, a melegek kiutálását, miközben ez nem egy döntés ez egy veleszületett dolog. Ma is a terrorizmus és a háborúk jelentős része vallási indittatású, nem beszélve a diszkriminációról. Az meg hogy valaki nem lehet jó ember, mert nem vallásos baromság. De attól még pokolra jut, mint már említettem a törzseknél? Most akkor hogy van ez? Hinni akarok, győzzetek meg! Még oldalakat tudnék irni, de egy értelmes társalgás elindításához ennyi elég szerintem. Légyszives csak érdemi hozzászólások jöjjenek. (bocsi az ékezetekért stb. gyorsan írtam).

2015. nov. 4. 12:18
1 2 3 4 5 6 7 8
 1/71 anonim ***** válasza:
100%
Az ember a saját agya gondolatait, érzéseit vetíti ki a világra. Időnként, amikor olyan emberek idő előtti, korai haláláról értesülök, akikkel konfliktusom volt, akkor mindig felötlik bennem, hogy mintha lenne valamiféle felsőbb "igazságszolgáltatás".
2015. nov. 4. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/71 anonim ***** válasza:
57%

"én is vágyok hinni valami felsőbb erő létezésében."

Itt van a választóvonal: szerinted léteznie KELL ilyen erőnek?

Mert akkor NEM vagy ateista... csak még nem találtad meg, miben hiszel. De már hívő vagy.


"akkor ők pokolra kerülnek, mert azt sem tudják mi az a kereszténység?"

200 éve még így gondolták a keresztények, de azóta ez változott. A legújabb értelmezés szerint lesz majd egy időszak, amikor Jézus lejön a földre, és mindenki újjászületik, akinek nem volt lehetősége kereszténynek lenni. Ott majd elegendő információ birtokában dönthetnek a mostani ateisták is. Jézus ugye látható lesz, minden hatalmával együtt - nem hinni kell majd benne.


"És alapvetően az emberek előtt hol volt a vallás? Megteremtette egy öreg szakállas valaki az univerzumot, hogy aztán majd felkarolja a főemlősök egy öntudatra ébredt fajtáját a tejút egyik szegletének 20. csillagrendszerének 3. kőzetbolygóján? Ez hol logikus?"

BINGO!

Ezért mondja minden vallás úgy, hogy az embert gyakorlatilag a világgal együtt teremtették, és persze a világ nagy része az a Föld.


"Az emberiség megérett arra, hogy rájöjjön mindennek az okára, csak idő kell hozzá."

MÉG nem biztos, hogy megérett. Először is: ezek a folyamatok hullámzóak. A reformációt is követte az ellenreformáció. A felvilágosodást is a kötelező hittan.

Arról nem is beszélve, hogy a Föld nagy része még sok 100 évvel korábbi állapotban van.


"meg hogy a vallás az emberi erkölcsöket fektette le."

Ha megfigyeled, a vallás mindig csak ÁTVETTE azokat az erkölcsöket, amelyek akkor és ott éppen voltak.

NEM alkotott erkölcsöt!

Sőt: aki vallás nélkül erkölcsös - csak úgy, a saját erejéből - az sokkal többet tesz, mint aki kényszerből vagy jutalomért erkölcsös.

2015. nov. 4. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/71 anonim ***** válasza:

Mennyiséget tudsz írni, most már a minőségre is rá kellene menned.


Nem válaszolok minden mondatodra, de egy két dolgot kiemelnék.


"Az meg hogy valaki nem lehet jó ember, mert nem vallásos baromság. De attól még pokolra jut, mint már említettem a törzseknél?"


Ha ismernéd egy kicsit is annyira az írásokat, mint amennyire okosnak gondolod magad, akkor tudhatnád, hogy szerepel abban, hogy nem így van:


Rm 2,14

Mert mikor a pogányok, a kiknek törvényük nincsen, természettől a törvény dolgait cselekszik, akkor ők, törvényük nem lévén, önmagoknak törvényük:


„Ma is a terrorizmus és a háborúk jelentős része vallási indittatású, nem beszélve a diszkriminációról.”


Nagyon sok öldöklést valóban vallási nézetek okoztak, és okoznak ma is. Viszont ehhez semmi köze a kereszténységhez, ahhoz a kereszténységhez, amit Jézus hirdetett. Az alázathoz, az elfogadáshoz, és a hithez. Ez emberi tulajdonság, amikor a magam elméletét, eredetét felsőbb rendűnek gondolom. A világ legnagyobb pusztító háborúit nem a vallás, hanem pont a fajelméletből kialakult rasszizmus vezette. Az árja felfogás és a felsőbbrendűség emberek millióit írtotta ki csupán néhány év alatt. A világháborúk a vallású, kontra nem vallású háborúk mérlegét elég alaposan kiegyenlítette, ha nem meg is fordította.

2015. nov. 4. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/71 anonim ***** válasza:
erre így nem fogsz választ kapni, pár leírásból, kb olyan mintha írnál egy kínai fickónak ,hogy "légyszi írd le mi a ti kultúrátok ,szokásokkal zenével történelemmel, hagyománnyal stb-vel együtt"
2015. nov. 4. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/71 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom, hogy nőttél fel. Az az érzésem, kissé összevissza. Valahogy soha nem mondhattak el neked semmit istenigazából, a tanításod, nevelésed valahol mindig félbeszakadt. Sok mindenbe belefogsz, és továbblépsz. A nyughatatlan ember prototípusa, aki valójában önmaga belső békéjét keresi, a kielégülést, elégedettséget, a magabiztosságot. Magabiztos az az ember, aki tudja, hogy nem tud és nem tudhat mindent. Aki ismeri önnön korlátait, ezáltal kihozza önmagából, ami kihozható. És ekkor elégedett lesz és úgy érzi, tett valamit a világban. Éppen ezért nincs is szüksége mankóra.


Kétféle ember(típus) van (meg közötte milliónyi változat). Az egyik a magabiztos, aki a még meg nem ismert tudást megismeréssel akarja megszerezni, ez a kutató típus. Nem a szó tudományos értelmében, hanem a folyton újító. Mivel magabiztos, nincsenek bizonytalanságai, vagy megoldja a problémáit, vagy (mivel tudja, hogy az adott pillanatban nem lehetséges) továbblép. Ez nem okoz neki bizonytalanságérzést. Ezért nem hiányzik neki felsőbb lény.

A másik a kissé bizonytalan, talán szétszórt, önmaga korlátait kevéssé ismerő ember. Ő állandóan és mindenben a bizonyosságot keresi, semmiben nem ragad le sokáig (nem kutakodó típus), mert fél, hogy lemarad valamiről. A lelke tele van belső bizonytalansággal, amit az ember tudata nem kedvel. Annyira nem, hogy (életösztön okán) igen erős ösztönzést érez a bizonyossághoz. Ezt egy felsőrendű lény remekül megadja. Hiszen ekkor ő irányít, ő dönt, ő ismeri a korlátokat, ő büntet és jutalmaz (más szóval irányt mutat). Nekünk mindössze "viselkedni" kell. Ha megtanuljuk, mi a helyes, akkor más gondunk nincs. Ezt nevezzük hitnek, ez helyettesíti a bizonyosságot. Sok fokozata van a bigott, betű szerinti értelmezésig, aki lassan gondolkodni is elfelejt, egészen addig, hogy valakinek elég a tudat, hogy ő hihet. Ez az az eset, amikor amúgy tesszük a dolgunkat, jól megvagyunk, mert a tudatunkban benne van: végszükség esetén van menekülőút. Ennyi elég is. Lehet, hogy te ide tartozol. Az emberi jellemnek vannak olyan vonásai, amelyeket kicsi korában úgy kapott meg, hogy azon később nem, vagy segítséggel és heroikus erőfeszítéssel tud csak változtatni. A magabiztosság ide tartozik. A hiánya csökkenthető elég jelentősen, de ki nem küszöbölhető.

2015. nov. 4. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/71 A kérdező kommentje:

Az utolsó komment nagyon elgondolkodtatott, koszonom!


A második kommentelőnek:

"Ezért mondja minden vallás úgy, hogy az embert gyakorlatilag a világgal együtt teremtették, és persze a világ nagy része az a Föld. "


A világnak egyáltalán nem nagy része a Föld, pont ezen akadtam fenn, hogy az emberi lét kb. 0,1% csak a Földünk létezésének, egyáltalán nem egyszerre lett az ember és a Föld, főleg nem a világegyetem, de ez igazából evidens. Ez meg hogy 200 évente átértelmeződnek dolgok, szerintem szintén annak köszönhető, hogy a tudomány mindig "nyer" a vallással szemben az ilyen nagy vitákban, mint az evolúció, Föld keletkezése stb., mert egyszerűen tényeken alapszik és nem valami olyanon amit párezer éve kitaláltak. Nem beszélve arról, amit újra hangsúlyoznék, hogy ez a párezer emberi év semmi a világegyetem korához, önzőség lenne azt mondani, hogy mi vagyunk mindennek a közepe és pont minket teremtett valami felsobb valaki, akire semmilyen kézzel fogható bizonyíték nem létezik. És te akkor mit gondolsz más vallások követőiről?


A harmadik kommentelőnek: Valóban nem vagyok jártas a Szent írásban, de nem kell lehurrogni. Egy szóval sem mondtam, hogy nagyon okosnak tartom magam.. Nem vitát akartam kezdeni, ha lehet kérlek ne provokálj, javíts ki, ha kell normálisan is le lehet írni, én is tiszteletben tartom a te elképzeléseid. Nem a kereszténységet okoltam a háborúkért, azt mondtam "vallás". De alapvetően a világ többvallásosságából erednek ezek a háborúk. Oké, hogy az iszlam kezdi, de ha mindenki muszlim lenne, és pl nem keresztény, akkor semmi bajuk nem lenne. Ezert irtam, hogy alapvetően a vallás konfliktusokhoz vezet. A törzseket csak példaképp hoztam fel. Pl. akkor egy egyiptomi hova került halála után, aki Hóruszban, rében meg a többiekben hitt? Akkor még Biblia sem volt. Nekik teljesen más elképzeléseik voltak, ahogy még megannyi más vallásnak a túlvilágról. Ők tévedtek? Vagy nem tudom igazából, hogy a hívők mit gondolnak a keresztény népek előtti kultúrák hitéről... Azt már nem tudom hogyan magyarázzák a Föld 4.6milliárd éves korát, bár vannak akik méf a teremtésben hisznek. Persze nem akarom elítélni őket, csak furcsállom.

2015. nov. 4. 19:45
 7/71 anonim ***** válasza:

Ajajj kérdező, te nem lennél túl jó keresztény.

Túl sokat gondolkodsz és túl sok mindent kérdőjelezel meg. Ez így nem jó, nagyon nem jó...

2015. nov. 4. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/71 anonim ***** válasza:

Én már beszélgettem régebben keresztényekkel arról, hogy akik még csak nem is tudtak a kereszténység és Jézus létezéséről, hanem más istenekben hittek, azok hova kerültek haláluk után.


Nagyrészt mind egyetértettek abban, hogy a pokolba, mert aki nem hisz az Úrjézus csodás, valóságos, illő és üdvös feltámadásában, az pokolra való és bűnös blablabla.


Na, erről ennyit.

2015. nov. 4. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/71 anonim ***** válasza:
40%

Kérdező!

Harmadik kommentelő vagyok. Alapvető fogalomzavarok és betanult frázisok problémáival vagy terhelve. A Biblia szerint a pokol nem a Dante féle kénköves vesztőhely, hanem az a hely, ahová Te is és én is megyünk halálunk után, sőt, Jézus is ment halála után. Héberül ez a seol, görögül a hádész, melynek jelentése sír. A holtak helye.

Tehát a Jézusban hívő emberek is és idegen istenekben hívő több ezer évvel ezelőtt meghalt emberek is a pokolba kerülnek.

Jézus pontosan megfogalmazta, hogy mi szerint fogja megítélni az embert. Erről a Máté 25. fejezetében olvashatsz a 31-46 részek között. A lényege, hogy ha valakinek adsz, azt Jézusnak adod, ha nem adsz, azt Jézusnak nem adod. Tehát magyarán, ahogy bánsz az emberekkel, úgy leszel megítélve.

A másik fogalomzavar, ami észrevettem a hit szó jelentése. Ha azt mondom, hogy higgy bennem, akkor mire kérlek? Arra, hogy hidd el, hogy létezem? Nem, hanem arra, hogy higgy bennem, bízz bennem, higgy nekem.

Magamról és az általad furcsállott kreacionista irányzatról: A teremtésben nem hiszek, hanem biztos vagyok benne. A világ, melyet látok, hallok, és tapasztalok nem összeegyeztethető az evolucionista irányzattal. Pontosan tudom, hogy mi az evolúció, óvodás koromtól fogva ezzel tömtek, és hazug, kitalált, és bizonyítatlan elméletnek tartom. Nagyon sok geológiai, természettudományos felfedezést megmagyarázhatóvá tesz számomra a vízözön elmélet és a Bibliában leírt teremtési beszámoló.

De nem tartom közvetlen üdvösségkérdésnek, hogy a világ keletkezéséről ki, mit gondol. Számomra így kerek az egész, számodra meg amúgy. Véleményem szerint mind a kettőhöz hit kell. Szerintem a mai tudományos állásponthoz jóval nagyobb, de ezt nagymértékben segítik a ma ismeretes agymosásos technikák, melyet már egészen kis kortól kezdve alkalmaznak is.

2015. nov. 4. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/71 A kérdező kommentje:
Utolsó: Azért köszönöm a váaszod, még ha sok dologban nem is talákozik a véleményünk.
2015. nov. 4. 22:39
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!