Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi a különbség a református...

Mi a különbség a református és az evangélikus vallás között?

Figyelt kérdés
Azon kívül hogy egyiket Kálvin másikat Luther alapította.Ne cikkeket írjatok,meg a wikipédiát kérlek. :D Szokásokra,tanokra,személyes véleményeitekre vagyok kíváncsi. :)

2015. nov. 25. 17:57
 1/9 anonim ***** válasza:
94%
Talán a legfőbb tan amiben eltér egymástól a két vallás az a Kálvin álltal hirdetett peredesztináció elve amely szerint minden ember sorsa előre el van rendelve , hogy hová fog kerülni halála után . Eltérés még a két vallás között a szentségek megítélése , Luther 2 szentséget tart fontosnak a keresztséget és az úrvacsorát míg Kálvin az úrvacsorára csak azt mondja hogy egyszerű megemlékezés . Luther szerint csak a hit álltal lehet üdvözülni míg Kálvin szerint a jó cselekedetink is beleszámítanak az üdvözölésbe . Kálvinná szemberűnő a zarnokölő elmélet mely szerint a zsarnokká vált uralkodót meg lehet ölni . Hasonló a két vallási irányzat abban hogy a Bibliát tartják a sarokpontnk az ananyelvi igehirdetést akarták kezdetben és mind két vallás tiltja a szentek ereklyéinek tiszteletét illetve ellenzik a cölibáust , a szerzetességet és az egyház világi hatalmát ... nagyából ennyi nekem őszintén szólva Luther tanai szimpatikusabbak . Mind két ember Óriási nagy jelentőségű alakja a történelemnek és hatalmas gondolkodók !
2015. nov. 25. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

"Előző válaszhoz szólnék:


"Luther 2 szentséget tart fontosnak a keresztséget és az úrvacsorát míg Kálvin az úrvacsorára csak azt mondja hogy egyszerű megemlékezés."


Reformátusoknál is ez a 2 szentség van. Azzal téveszted össze, hogy míg az evangélikusok azt vallják hogy Krisztus teste és vére megjelenik, de a kenyér és a bor is jelen marad. Reformátusok szerint nem jelenik meg semmi, csak jelkép. De ettől még szentség.


Továbbá: evangélikusoknál jelképek minimális használata megengedett, reformátusoknál Európában nem (Európán kívül mondjuk egy kereszt néha belefér).


De igazából olyan kis jelentőségűek ezek a különbségek a hétköznapi életben, hogy nem ritka a közös református-evangélikus gyülekezet olyan országokban, ahol kevés lenne csak az egyik egyház hívője (pl. Franciaországban Egyesült Protestáns Egyház létezik).

2015. nov. 25. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
0%

"...csak jelkép. De ettől még szentség."


Ilyen nincs, ez fából vaskarika. A szentség azt jelenti, hogy valóságos, nem jelképes.

2015. nov. 25. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Már miért lenne fából vaskarika?


Reformátusoknál szentség fogalma, hogy e három feltételnek feleljen meg:

1. Jézus rendelje el

2. Üdvígéret fűzödik hozzá

3. Vannak látható/fogható jegyei


Ebbe a keresztelés és az Úrvacsora tartozik bele.


Nem hisznek benne hogy a kenyér és a bor átváltozik Jézus testévé és vérévé. Evangélikusok azt vallják, hogy megmarad a kenyér és a bor, de megjelenik mellette Jézus teste és vére.

2015. nov. 25. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
0%

# 4


Ja, hogy teljesen másképp definiáljátok a szót, mint amit az eredetileg jelentett. Ilyen alapon persze bármit bárminek el lehet nevezni.


De oké, ha nálatok így van, akkor így van. Viszont akkor maga a Biblia miért nem szentség nálatok? Mind a három feltételnek megfelel.


Mondom, hogy fából vaskarika :)

2015. nov. 25. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
47%

"De oké, ha nálatok így van, akkor így van. Viszont akkor maga a Biblia miért nem szentség nálatok? Mind a három feltételnek megfelel. "


Ez már a második hülyeség amit leírtál. Nálatok (feltételezem katolikus vagy) azért van hét szentség a kettő helyett, mert nem feltétel a látható jegyek megléte, így még több minden belefér a fogalomba.


Mivel alapvetően nem vagy tisztában a fogalmakkal és csak kötekedni akarsz, így nem látom értelmét hogy folytassuk a vitát (illetve nem is a kérdéshez tartozik). Én is beleköthetnék az ebbél sokkal joban támadható szoksás (pl. mi a fenének neveznek ki emberek szenteket és miért imádkoznak hozzájuk, és hasonló dolgok), de nem teszem mert a XX-XXI. század nagy vívmányának tartom az egyre erősödő ökumenizmust.

2015. nov. 25. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
62%

Szia!


Mindkettő protestáns vallás.


Luther - az evangélikus felekezet megalapítója - azelőtt búzgó katolikus volt, így nem szakított olyan radikálisan a római istentiszteleti formákkal, mint a legtöbb később reformátor, például Kálvin, aki a református egyház megalapítója volt.


Luther alapelve az volt, hogy az egyházban minden szabad, ami nem ellenkezik az evangéliummal. Így - bár a latin helyett áttértek a nép nyelvére - templomaikban továbbra is megtalálható az oltár, a kereszt, a papi ruhák, a gyertyák, a keresztvetés, amelyeket a legtöbb protestáns egyház - köztük a református - is elvetett, mint túl katolikus dolgokat. Az evangélikusok azonban úgy vélik, hogy a liturgiának ezek a formái nem követelmények, mégis értékesek, részint a szépségük folytán, részint azzal, hogy általuk részesedünk a megelőző korok hívő keresztény családjainak a vallásos tapasztalatában. A magyarországi evangélikus templomokban is találunk tehát Jézus Krisztust, vagy bibliai személyeket és történeteket kiábrázoló oltárképeket. Ezeknek a templomba bevitelét a reformátusok nem helyeselik.


Ha nem is olyan nyomatékkal, mint a Római egyház, az evangélikusok is azt tartják, hogy a kereszteletlenül elhalt kisdedek nem üdvözülhetnek. Ezért ők is megengedik az un. szükségkeresztséget, ilyen a reformátusoknál nincs.


Az úrvacsorával kapcsolatosan Luther arra a meggyőződésre jutott, hogy az emberi bűnért a teljes elégtétel már meghozatott a mi Urunk keresztre feszítésével, így a római tanítás a miséről és az áldozatokról értelmetlenné vált számára. Az Úrvacsora az evangélikus tanítás szerint a hívők találkozása az élő Istennel, aki valóságosan jelen van: a megszentelt kenyér és a bor Krisztus valódi teste és valódi vére, jóllehet a kenyérben és a borban semmiféle fizikai változás nem történik. A kenyér alatt náluk ostya értendő. A reformátusok nem fogadták el Luther tanítását, hogy Krisztus teste és vére valósággal jelen van az Úrvacsorai jegyekben, szerintük, ha Krisztus egyszer az ő igéjében és Szentlelkében velük van, az igazi hitnek semmi szüksége nincs arra, hogy őt még testileg, szájjal ehetően is magához vegye. Jézus szava: "ez az én testem" szerintük egyszerű jelképes beszéd, amivel az Úr, mint minden keleti ember, sokszor élt tanításai során.


Üdv. Péter

2015. nov. 25. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
21%

# 6


"Ez már a második hülyeség amit leírtál. Nálatok (feltételezem katolikus vagy) azért van hét szentség a kettő helyett, mert nem feltétel a látható jegyek megléte, így még több minden belefér a fogalomba."


Alaposan melléfogtál, nem vagyok katolikus. :)


Ettől függetlenül vannak ismereteim a katolikus szentségtanról, te meg ezzel kapcsolatban is alaposan melléfogtál.


Csak hogy tisztán láss: A katolikus szentségtannak pont az a lényege, hogy Isten kegyelmét titokzatos módon, de konkrét fizikai valósággal rendelkező "dolgok" közvetítik. Bizony még a gyónás és még a házasság szentsége esetében is van ilyen.


Összegezném az eddigieket:

1. Válaszolni nem tudtál a kérdésemre,

2. alapvetően rosszul vagy informálva,

3. közben engem hülyézel le.

4. De csak azért, mert abban a tévedésben vagy, hogy katolikus vagyok.

5. És mindezt az erősödő ökumenizmus nevében.

Bravó!!! :D :D :D

2015. nov. 26. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Nem hülyéztem le senkit, csak azt mondtam hogy hülyeség amit írtál. Olvasd el ezt, ha nekem nem akarsz hinni:

[link]

2015. nov. 26. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!