Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Hogyan hihetnék? Honnan...

Hogyan hihetnék? Honnan tudom, hogy van egyáltalán hitem? /hosszú leírás/

Figyelt kérdés

Vonakodva írom ki ezt a kérdést, mert igazából megfogalmazni sem igazán tudom pontosan, hogy mire gondolok.


19 éves vagyok, magyar származású, joghallgató. Vallási tekintetben úgy neveltek, mint manapság a legtöbb embert: sehogy. Soha senki nem is próbált vallásról felvilágosítani, és bármilyen valláshoz kapcsolódó anyagot találtam, nem igazán mozgatott meg bennem semmit, soha. Mondhatni, teljesen közömbös vagyok, bizonyos esetekben pedig untat is a vallás.


Jézusról, a szentekről, a konkrét tanokról semmit nem tudok (azon kívül persze, ami a magyar oktatásban szerepel, azt is csak úgy-ahogy). Valójában az sem teljesen világos, hogy a keresztények miben hisznek, és csak a sztereotíp, kereszténység lejáratására használatos jelszavak és elképzelések vannak ezzel kapcsolatban a fejemben.


Nem tudom, hogy hiszek-e Istenben, hiszen a korlátoltságom miatt egyszerűen nem tudom felfogni, vagy elképzelni, hogy egyáltalán mi lehet ez. Ha mindenképpen választanom kellene valamit, akkor azt mondanám, hogy a számomra leginkább elfogadható "természetfeletti feljebbvaló" valamiféle "Gondviselés", vagy maga a "Természet". Ezekben sem tudok hinni teljesen őszintén, de ezt/ezeket tartom a leghitelesebbnek.


Egyébiránt nem tartom magam földhözragadt embernek. Kifejezetten taszít az emberi kicsinyesség, nem tetszik és ellenzem az anyagiasságot és azt a fajta gondolkodást, ami a világot pusztán megfogható dolgok alapján tudja befogadni, különösen ha ez a dolog a pénz és/vagy az anyagi érték. Hiszek ideákban és ideológiákban - ezekre sokszor mondják, hogy elrugaszkodott a valóságtól, és hihetetlen, pedig nem az. Az ilyen emberek általában egymás szinonimájaként értelmezik a "megfoghatatlant" és a "lehetetlent" / "hihetetlent" / "elrugaszkodottat", pedig szerintem egyáltalán nem ez a helyzet.


Tehát valamiféle hitem van, de ez nem "vallási hit" (már ha egyáltalán van értelme ennek a szókapcsolatnak). Inkább hit egy örök igazságban, a természet törvényeiben, a jó és az igazság győzelmében, amiket számomra egy politikai ideológia testesít meg. Ebben az ideológiában talán már vallásosan hiszek, eligazítást nyújt nekem az élet minden területén, és készen állok akár büszkén az életemet áldozni érte. Ez az ideológia úgy fogalmaz a vallásokról, hogy (nem szó szerinti idézet): "minden vallást elfogadunk, ami nem ellentétes az európai ember konzervatív szellemiségével". Ezen ideológia alapján a véleményem a vallásról annyi, hogy hasznos azoknak, akik hisznek, illetve hasznos lehet mindenkinek, hiszen láthatóan támaszt ad (még ha én soha nem is tapasztaltam és nem is értem, hogy miért vagy hogyan). Tehát egységben tartja a népet. Abszolút pozitív dolog, amíg az egyház nem fordul az állam ellen. Még pozitívabb, ha a középkorral ellentétben nem az állam szolgálja ki az egyház érdekeit, hanem az egyház az államét.


Mint olvashatjátok, ez részemről inkább csak egyfajta száraz, pragmatikus megközelítés (ez egyébként minden szempontból jellemző rám, és össze tudom egyeztetni az alapvetően ideákra épülő ideológiámmal). Valamiért azonban mégis, egészen kis koromtól kezdve vonzott a kereszténység. Sosem olvastam (végig) a Bibliát, és mindmáig nem is ismerek belőle semmit, de valahogyan, valamiért néhány évente mindig a kezembe kerülnek ezek a könyvek, és akkor beleolvasgatok, majd végül ugyanilyen könnyedséggel elfelejtem olvasgatni. De a könyvek mindig újra az utamba kerülnek, és mindig újra beleolvasok.


A kereszténység az európai kultúra elválaszthatatlan része, így szeretném megismerni és megérteni. Nem tudom, hogy képes lennék-e hinni, de valójában a hitről sincs valós fogalmam, különösen nem a keresztény hitről, hiszen még csak nem is ismerek senkit, aki valóban vallásos keresztény lenne. Csupán filmeket láttam és leírásokat olvastam arról, hogy mikre voltak képesek azok az emberek, akiknek erős hite volt. Ezzel kapcsolatban mindig a hősies önfeláldozás jut eszembe, ami annyiszor jellemző volt ránk, európaiakra a történelmünk során - a hősiesség és az individuum győzelme a gonosz tömegei felett, erkölcsi fölény, önfeláldozás az igazságért, a közösségért.


Ha pedig ezeknek a tetteknek a hit az alapja, akkor a legkevesebb, hogy legalább megismerem, vagy szerzek róla valamiféle fogalmat.



2015. szept. 17. 23:30
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
19%

Semmiképp nem akarok hittérítő vagy hiteltérítő szerepben tetszelegnek, de a leírásod alapján én nem a kereszténység vonalán indulnék el a helyedben.


Sokkal inkább javaslom a filozófiát, a különböző értelmezési kereteket a minket körülvevő világra. Vannak ezek között vallási és ezoterikus irányzatok is. Nem kell ettől megijedni, hiszen éppen az az előnyöd, hogy szabadon, ideológiai kötöttségektől mentesen szemlélődhetsz.

2015. szept. 17. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
tetszelegni, bocsánat.
2015. szept. 17. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
56%

Na te aztán ezt nem gondoltad át kellően.

Most majd jönnek az ateisták, hogy elment az a csöpp kis eszed, ha volt egyáltalán; meg jönnek majd a szektások, hogy övék az egyetlen üdvözítő út és örökre elkárhozol ha nem térsz meg hozzájuk, lehetőleg már tegnap.

Hát kell ez neked? :)))


Érdekelne, hogy miket olvastál eddig és mi ragadott meg belőle, hiszen ezek szerint mégsem abszolúte a nulláról indulsz. (Ha gondolod privátban is írhatsz.)

2015. szept. 17. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
Na tessék, amíg bepötyögtem a válaszomat, egy kereszténységről lebeszélő már be is jelentkezett, annak ellenére, hogy konkrétan írtad, hogy a kereszténység érdekelne. Erről beszéltem. :)
2015. szept. 17. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
0%

"hiszen még csak nem is ismerek senkit, aki valóban vallásos keresztény lenne."


Ez érdekel engem is.

Hogy lehet, hogy ilyen környezetben nőttél fel?

Sehol egy bolond, vallásgyagyás nagymama?

2015. szept. 18. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
52%

Károli Bibliát kezdd el olvasni! -> Az újszövetséggel kezdd az ismeretszerzést!

Az európai ember konzervativ szellemisége zsidó-keresztény kinyilatkoztatáson alapszik.

A keresztény vallásnak pedig egyedülálló az Istenképe. Egyetlen nagy világvallással sem egyeztethető össze. Valamint hitem szerint a teljes Biblia az Ó és Újszövetséggel az igazság egyedüli irott formája. A koránt és a többi vallás könyveit a sötétség erői ihlették.

2015. szept. 18. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 Clark Kent.. ***** válasza:

A 00:32-es válaszolóval ellentétben én nem ajánlom a Károli Bibliát, inkább a Magyar Bibliatársulat új protestáns fordítását.


A Károli Biblia nyelvezete már nagyon régies, bizonyos szavakat már meg sem lehet érteni belőle, mert kikopott a magyar nyelvből (pl "állókép"). Arról nem is beszélve, hogy pontatlan görög szövegen alapszik.


Az új protestáns fordítás ezzel ellentétben egy korrekt tudományos fordítás, és mivel eredetinek a Károli Biblia revíziójának indult, ezért több ponton kötődik hozzá, de mégis modern a nyelvezete.

2015. szept. 18. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:

Próbálok mindenkinek válaszolni.


#1:


A filozófia is érdekel, de a filozófia sokkal inkább mondható anyagiasnak / tudományosnak, mint a vallás (legalábbis eddigi filozófiai ismereteim alapján). Persze, van keresztény filozófia, de azt szintén nem ismerem. Igazából jó is hogy említetted, talán ennél fogom kezdeni. Mivel többségében a görög filozófiára alapszik - amit ismerek úgy-ahogy -, talán könnyebb lesz megértenem is.


Csak ugyebár, ez megint nem vallás, hanem filozófia. A filozófia a kérdésekről szól, a vallás pedig egy "válasz", egy "meggyőződés".


#3 / 4:


Feltételezem azért akarhatnak lebeszélni a kereszténységről vagy úgy általában a vallásról, mert az "egyirányú" és "vak" hit a mai ember számára félelmetes, és mindenhonnan azt halljuk, hogy a "tudományos objektivitás elefántcsont tornyából" kell figyelni mindent. Így a szubjektivitás és az egyéni vélemény annyira értékét veszítette, hogy szinte negatív jelzőkké / dolgokká váltak. Véleményem szerint a fanatizmus és az agresszió igenis pozitív tulajdonságok az esetek döntő többségében, más kérdés, hogy ki és mire használja (fel) ezeket a szavakat.


#5:


Ami azt illeti, anyai ágon minden női felmenőm (anyámat kivéve) "vallásgyagyás", ráadásul olyan érdekes, kissé skizofrén módon, hogy a nagymamám emellett oda van a kommunizmusért is ('48-as születésű). Ebből nekem az jött le mindig is, hogy sem vallást, sem politikát illetően nem igazán tudja, hogy miről beszél. Mondjuk megtéríteni sem próbált soha, de még csak szóba sem hozta, és templomba sem járt. Ha valaki kérdezte, vagy valahogy mégis szóba került, akkor annyit mondott, hogy katolikus.


#6:


"Az európai ember konzervativ szellemisége zsidó-keresztény kinyilatkoztatáson alapszik."


Ne haragudj, ezen még így fél 2-kor is hangosan felnevettem.


@Clark Kent.. :


A régies szöveggel nem lenne problémám, inkább ezzel a zsidó-keresztény dologgal. Tény, a zsidó-keresztény oldalt sem ismerem, de jobbnak látom ha előbb a "keresztény-keresztény" oldalt ismerem meg. Feltételezem ez az "őskereszténység" lesz(?).

2015. szept. 18. 01:34
 9/15 anonim ***** válasza:
81%

Jó akkor magyarázd el, mit értessz konzervativ szellemiség alatt?


Mert az a kijelentésem, hogy Európa zsidó-keresztény kinyilatkoztás alapjain nyugszik, csak tudatlanoknak nevetséges.

A magyar alkotmányunk alaptétele és az államunk működését jogilag szabályozó tételek, nem csak át vannak itatva keresztény szellemiséggel és értékekkel, hanem a biblia világképére vezethetők vissza.

2015. szept. 18. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
100%
Hm. Magam is így voltam, semmiféle vallásos nevelést nem kaptam. De ahogy haladtam a világ- és önmegismerésben - rátaláltam, és saját élmények alapján haladok az utamon. Elsőnek a Lukács evangéliumát olvasd el. Csak azt. Lassan, nyugodtan. És úgy, mintha "te írnád" és minden szereplője "te lennél" Tehát kritika nélkül engedd közel magadhoz a szöveget (ez egyébként minden szövegere érvényes- először így kell olvasni. Másodszor lehet kritikai hozzáállással - de egyszer "üres" tudattal kell, előítéletek, prekoncepciók nélkül, így lehet megismerni, azt amit később elemzel.) Ha érdekel privben folytatom.
2015. szept. 18. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!