Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A keresztényeknek mi a vélemén...

A keresztényeknek mi a véleményük az emlékművek előtt való meghajlásról?

Figyelt kérdés

Magyarországon ez nem igazán szokás, de nem is kell olyan messzire menni, ott van pl. Anglia, ahol a mai napig meghajolnak pl. a háborús hősök emlékművei, vagy temetésen a koporsó előtt. Szerintetek ez már kimeríti a bálványimádás fogalmát?

A Jehova Tanúk véleményét sejtem, inkább a többiekére vagyok kíváncsi.


2015. dec. 1. 13:49
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
itt is szokás koszorúzni, meg ilyesmik, érdekes hogy a nem-képtisztelő felekezetek tagjai is simán résztvesznek az ilyeneken, ha pedig 1-2 radikálisabb társuk ezt szóvá teszi nekik ugyan azzal érvelnek amit ők nem fogadnak el (nyilvalóan nem a kő felé fordulok tisztelettel, nem a jelkép hanem a jelképezett dolog felé fejezek így ki tiszteletet, ez egy elvont ábra, nem is célja reálisan bemutatni dolgokat stb stb)
2015. dec. 1. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:

A képtisztelő felekezetek határozott különbséget tesznek imádat és tisztelet között. Ez a hitéletre vonatkoztatva is igaz, a hitéleten kívül pedig nincs is imádat, kizárólag csak tisztelet, amit sokféle formában ki lehet fejezni és ki is szabad fejezni.


És emellett arról se feledkezzünk meg, hogy Szent Pál hogyan értelmezi a bálványimádás fogalmát:

"Sanyargassátok tehát tagjaitokban azt, ami földies: a paráznaságot, tisztátalanságot, érzéki vágyakat, bűnös kívánságokat és kapzsiságot, ami igazában bálványimádás. Ezek miatt száll Isten haragja a hitetlenség fiaira" (Kol 3,5-6).

2015. dec. 1. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:

Én nem vagyok vallásos, de azért képben vagyok keresztény szokásokat illetően, mert 2-3 generációval korábbi összes ősöm r. katolikus vagy református volt.

Temetésen ravatalnál, lélekharangnál és emlékművek előtt is meghajolunk.

2015. dec. 1. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:
Akkor érdekes, hogy minden családban mások a szokások, sajnos már én is részt vettem nem egy temetésen, soha nem hajoltunk meg a ravatal előtt. Ezért hittem, hogy ez Magyarországon nem szokás. Igaz, nekem már csak a dédszüleim voltak vallásosak, engem viszont nagyon érdekel gyerekkoromtól fogva a kereszténység, azért kérdeztem, hogy ez hogy van.
2015. dec. 1. 15:04
 5/17 anonim ***** válasza:
Talán azért nem tűnik fel, mert magyar ember tényleg nem szeret derékból hajolni, de azért a fejét tiszteletből ilyenkor meghajtja.
2015. dec. 1. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 Roland G. ***** válasza:

Nem bálványimádás.

A Bibliában emberek előtt is meghajoltak,persze tiszteletadás céljából.A baj ott kezdődik,amikor egy kép/szobor előtt istentisztelet (!) céljából hajolnak meg.

2015. dec. 1. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
1Ko 10:14 Így hát, szeretteim, meneküljetek a bálványimádástól.
2015. dec. 1. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:

# Roland G.


"A baj ott kezdődik,amikor egy kép/szobor előtt istentisztelet (!) céljából hajolnak meg."


A baj ott kezdődik, hogy ha keverjük a fogalmakat. :)


Az "istentisztelet" kifejezés jellegzetes hungarizmus, más nyelvekben ezt a görög után "liturgiának" hívják, és most nem kapcsolódik ide.


Az "Isten-tisztelet" az teljesen más fogalom. Ebben a formában kicsit félrevezető, mert Istent imádjuk és tiszteljük, ahol egyértelműen az imádat ("latreia") a hangsúlyosabb, hiszen az imádat egyedül csak Istennek jár.


Máriát, a szenteket, az angyalokat, lelki atyáinkat, egyes liturgikus tárgyakat meg tiszteljük ("timetike proszkünezisz").


Természetesen nem várható el egy nem-képtisztelőtől, hogy jártas legyen a képtisztelet teológiájának a részleteiben. Csak nem szerencsés, ha a saját félreértéseit osztja meg, és ezzel összezavar másokat is :)

2015. dec. 1. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 Roland G. ***** válasza:

8#


"Máriát, a szenteket, az angyalokat, lelki atyáinkat, egyes liturgikus tárgyakat meg tiszteljük ("timetike proszkünezisz").


Csak egy kérdésem van:A Bibliában van olyan eset amikor Mária-szobrot tisztelnek vagy szenteket és hozzájuk imádkoznak?

Nem akarok teológiai vitába szállni,csak egy igent vagy nemet kérek.

Köszönöm!

2015. dec. 1. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
Nagyon jók a kérdések, de mi lenne, ha egyszer az életben mondjuk Isten véleményét kérnéd ki nem emberekét. Ahány ember, annyi választ fogsz kapni. A biblia ezt olyan egyértelműen leírja, hogy öröm nézni. Kinek a véleménye számít neked? Az embereké vagy Istené? Ha az utóbbi egy kicsit is érdekel, minden kérdésre megadja a választ a biblia, ami Isten, és nem emberek álláspontját közvetíti.
2015. dec. 1. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!