Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A keresztényeknek mi a vélemén...

A keresztényeknek mi a véleményük az emlékművek előtt való meghajlásról?

Figyelt kérdés

Magyarországon ez nem igazán szokás, de nem is kell olyan messzire menni, ott van pl. Anglia, ahol a mai napig meghajolnak pl. a háborús hősök emlékművei, vagy temetésen a koporsó előtt. Szerintetek ez már kimeríti a bálványimádás fogalmát?

A Jehova Tanúk véleményét sejtem, inkább a többiekére vagyok kíváncsi.


2015. dec. 1. 13:49
1 2
 11/17 A kérdező kommentje:
Olvastam a Bibliát, tudom, hogy nem szabad szobrokat istenként imádni, de az " imádás" fogalmában nem teljes az egyetértés a különböző irányzatok között.
2015. dec. 1. 17:34
 12/17 anonim ***** válasza:

a képtiszteleti dolog határai nehezek, a reformátusok híresen harapnak mindenféle képtiszteletre, gyakran egészen szélsőségig, pl gyereknek megtiltja az apja, hogy a nagymama fotóját megpuszilja, vagy eleve nem rak ki fotókat, mert a képtisztelők azzal szoktak érvelni, hogy a képtisztelet ehhez hasonló, nyilván még a pici gyerek is tudja, hogy az a foto nem a nagymama


az ortodoxok és katolikus képtisztelet is más, az ortodoxok sokkal inkább használják a képeket szertartásosan, ugyan akkor az ő képeik csak képek ,tehát szobor nem lehet, tilos realisztikusra csinálni, inkább egy szimbólumrendszert kell elképzelni, és tilos olyasmit csinálni vele amit amúgy egy emberrel is csinálnánk, a katolikusok kevésbé használják aktívan az ábrázolásokat, de azok nagyon realisztikusak, kb mintha csak mozdulatlan embereket látnál, lehet szobor is, és szokták a kezüket simogatni, nyakukba akasztani valamit, homlokon csókolni stb


a katolikusok szerint az ortodox képtisztelet túl erőteljes, az ortodoxok szerint a katolikusok ábrázolásai túl reálisak és ezért bálványimádáshoz vezethetnek


a nem képtisztelőknek nehéz megtalálni mi a helyes, az evangélikusoknál megengedettek a képek, de semmiféle tisztelettel nem szabad hozzájuk fordulni, a reformátusok mégkeményebben tiltják, nekik nehéz is megtalálni az arányokat, van aki szerint keresztet viselni is bálvány, ugyan akkor régi ref. templomok tele vannak gyönyörű freskókkal, és képekkel, faragásokkal amik többnyire növényeket és állatokat ábrázolnak szimbolikus rendszerben


szóval ez egy nehéz kérdés

2015. dec. 1. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
Mennyi fura válasz, nem is hittem volna, hogy ez ennyire nehéz kérdés. Bár én még soha nem hajtottam fejet kép előtt, vagy emlékmű előtt, max ha imádkoztam valamiért, de az én Bibliámban az áll, hogy adjam meg a királynak azt, ami a királyé és ha ez tiszteletet jelent, akkor tisztelem és ha a fejhajtás vele jár, akkor fejet hajtok, ahogy szoktam is biccenteni akár egy másik embernek, ettől még nem imádom és térdre sem borulok előtte, mert az csak Jézusnak jár.
2015. dec. 1. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 Andizsuzsi ***** válasza:

"Mária-szobrot tisztelnek"


Egy katolikus sem tisztel sem Máriáról sem másról készült szobrot.

2015. dec. 2. 07:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 szp72 ***** válasza:

A bálvány istenített nem isten. Mivel se a szobrokat, se a szenteket, se a halottakat nem tekintem Istennek, ezért szerény véleményem szerint nem lehetek bálványimádó.


Feltételezem, hogy Mózes meghajolt a frigyláda előtt, sőt beszélt a láda előtt Istenhez, lévén hogy Isten egy ládát választott jelenléte szimbólumául. Egy feszület előtt imádkozni persze mindenképpen undorító és szörnyűséges bűn, mivel Jézus világosan megmondta, hogy mindenütt ott van, kivéve ott nem, ahol a saját képe van.

2015. dec. 3. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:
Csak, hogy egyértelmű legyen: 2Mózes 20:5 "Ne imádd és Ne tiszteld azokat..." Döntsd el mi a helyes ezek fényében. Ha meg tudod magyarázni magadnak, hogy miért hajolsz meg egy élettelen tárgy előtt ahelyett, hogy az élő Istenhez fordulnál, akkor nincs mit mondanom erre. Régebben én is próbáltam megmagyarázni magamnak, de hát logikus magyarázatot nem találtam rá, ezért el is hagytam ezt a dolgot. De mindenki azt tesz, amit akar.
2015. dec. 10. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 A kérdező kommentje:
Én nem hajlongok. :) Nem elvből, hanem mert nem kerültem ilyen szituba.
2015. dec. 10. 22:57
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!